Goldlys 20 yo 1991 First Release

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Goldlys 20 yo 1991 First Release

Příspěvek od Nethar »

Podívejme se tentokrát pro změnu do Belgie. Podívejme se na obilnou whisky Goldlys, která se vyrábí a zraje ve vesnici Bachte-Maria-Leerne ve Flandrech na řece Lys (Leie). Máčený len řeku typicky zlatavě barvil, proto se jí tedy říkalo zlatá řeka - golden lys - odtud Goldlys.

Destilovat se zde začalo již v roce 1880, byla to však spíše výroba ginu. Whisky je zde relativní novinkou, vyrabí se z ječmena, žita i kukuřice, destiluje se dvakrát (column-still a pot-still). Zraje v sudech po bourbonu. Na WB se o mém vzorku dočteme, že se jedná o single-grain, u jiné rye&malt Goldlys se tam však dočteme, že je to single malt, takže nevím, jak se tomu dá věřit, ale je to whisky pouze z obilí kromě sladového ječmene a z jedné palírny, takže by to single grain být měla, i když jinde jsem se dočetl třeba i blended grain a blend of grains a další výrazy, včetně pojmenování, které se do češtiny překládá asi jako "vylil jsem ji do záchoda" ;)
goldlys1991.jpg
goldlys1991.jpg (25.22 KiB) Zobrazeno 4730 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/25772
Web:http://goldlys.be/
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:nejdřív jsem si řekl, to je sladké... pak jsem si řekl: protože to je bourbon... pak jsem si řekl, to je ale kupodivu na bourbon dobré :) ...pak jsem si řekl, že já bych si vzorek bourbonu spíš nekoupil, takže by to byla single grain? :) A to už byl zásah. Má to samozřejmě umělohmotnému bourbonu blíže než nějakým našim běžným single maltkám, ale nevoní špatně. Vanilka, lehčí med. Vanilkově-banánové mlíčko v krabičce s brčkem.
Chuť:Silná, ostrá, kořeněná, na 46% celkově překvapivě velmi svérázná, nikoliv hořká.
Dozvuk:Sladký, vanilkový, mírně umělohmotný, ale není to taková hrůza, je to takový obilný průměr. No, což je ale všeobecný podprůměr... no, nerozmazávejme to.
Shrnutí:Pěkné seznámení s belgickou obilnou whiskou. Celou láhev nezvažuji, přece jenom mi to příliš připomíná bourbony, ale má charakter a hlavně chuťově umí, ani vůně mě kupodivu neodrazovala od napití. Takže chválím a jedním dechem ale dodávám, že si momentálně nevybavuji nikoho z našeho whisky fóra, komu bych ji doporučil :)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Goldlys 20 yo 1991 First Release

Příspěvek od Hunter »

Tomu říkám underground, o téhle palírně jsem zatím neslyšel, z Belgie jsem do teď věděl jenom o značce The Belgian Owl.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Goldlys 20 yo 1991 First Release

Příspěvek od Nethar »

Belgian Owl mám mezi vzorky, ale ještě na ni řada nepadla.
http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... id=25592Vy
Vzhledem k množství alkoholu ji myslím poznám okamžitě, ale výsledek mé ochutnávky se již nikdy nikdo nedozví :-D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Goldlys 20 yo 1991 First Release

Příspěvek od Hunter »

Ty bláááho, 74.1 % Vol., tak to tu ještě nebylo.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět