The Macallan Elegancia 12 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

The Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Macallan Elegancia 12y.jpg
Macallan Elegancia 12y.jpg (11.79 KiB) Zobrazeno 8617 x
Zrála v sudech Oloroso & Fino Sherry.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3598
Alkohol:40 %
Barva:
Aroma:Ve vůni cítím kakao, čokoládu, smetanu, trochu alkohol a dotek přezrálých pomerančů, hodně slušný buket u mě boduje, v prvním kole jsem udělil 83 bodů, ve druhém 84.
Chuť:Tak po slibné vůni přichází bohužel zklamání, nejen že mi přijde v chuti spíš plochá, dřevitá, ale zejména výrazný nahořklý dozvuk celkový dojem docela sráží.Naštěstí se čokoláda projevila i v chuti, takže to není až tak špatné.
Shrnutí:Za chuť jsem udělil 77 bodů v prvním kole a 78 bodů druhý den při další ochutnávce. Aritmetický průměr mi vychází 80,5. Za dochuť tedy zaokrouhluju směrem dolů, dnes to víc než 80/100 nebude. Škoda.
Body:80
Každopádně děkuju zombici za vzorek!
Na whiskybase průměr hodnocení 80,05bodu.
Miláček davů Jim Murray udělil 86 svých inflačních bodů.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od Shargard »

Hunter 1 :clap:
Macallan 0 :snooty:

Škoda. Tahle značka má podle mě nálepku sběratelská a od toho se odvíjí cena. Od 18 ti leté a výš nehorázné ceny a nižší plnění žádná extratřída. Zaujalo mě plnění 15y Fine oak- což je ještě za rozumnou cenu a cask strenght- ta už se pro změnu špatně shání. Snad se zadaří v budoucnu vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Někdy v zimě bych měl ochutnat Macallan 10y Sherry oak, snad dopadne lépe, pevně věřím že jo...tedy, do včera jsem o tom byl přesvědčený, po téhle zkušenosti jsem lehce znejistil :D
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Macallan 10y Sherry Oak je dobrota, která by neměla zklamat.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od zombice »

Ja bych zase Shargarde nebyl tak prisny, ta nula vyzniva alespon pro me docela drsne a pritom mi to tak z Hunterova popisu neprijde ;-)
No a k mym postrehum k tomuto plneni (neberte moc vazne, porad mam hrozny problemy odlisit ruzny vune a chute a hlavne je pojmenovat :-) )
Ve vuni krome takove te dubove vanilky (vim ze tu nema co delat kdyz je to ze sudu po Sherry :oops: ) jsem citil zluty meloun a jeste nejake koreni. Pak taky lehce tmavou cokoladu. Chut horka cokolada (pro me teda horkost absolutne v ramci pripustnych mezi), trochu sladova nasladlost. Dokonceni krasne hrejive, zase nejake malo vyrazne koreni, netusim co, mozna i trocha kakaa, ale zase je horkost unosna, naopak i kdyz je dokonceni dlouhe, tak je to takove prijemne i kdyz ne az moc jemne pohlazeni ustni dutiny :-D
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od sandrider »

Před pár dny jsem ochutnal Macallan 10 Sherry. Přímé srovnání s Benriach 12 Sherry velmi těsné, ale na bodování by to chtělo víc než malý vzorek. Každopádně doporučuji :)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Tak to je fajn, Macallan 10y Sherry jsem totiž koupil tátovi k Vánocům, a právě že BenRiach 12y Sherrywood mu moc chutnal, takže to je nadějné, že bude spokojený i s tímhle Macallanem.Tos mě potěšil ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od zombice »

Jedna z prvních singlemaltek, kterou jsme si s Ivčou pořídili když nepočítám Fiddich. Kupovaná na základě ochutnávky v Bar and Books, kde nás tenkrát zaujala. Zrála v sudech Oloroso a Fino Sherry.
Ani nevím, kdy jsem si na papír načmáral tuhle recenzi, když vidím ty předchozí poznámky tak se zrovna dvakrat neshodnu :-)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3598
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=macallan
Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:láhev
Aroma:Medová, letní louka (podobně, ale daleko lépe vyladěné jsem to cítil v Macallan 18), tóny sherry, rozinky, nasládlá vůně (máslové sušenky), dub.
Chuť:Ostřejší, lehce koření, pak spíš dřevitější, řidší, taková trochu nenápadná, sladká, jako kdyby nějaké koření s medem, ale ředěné.
Dozvuk:Středně dlouhý, nasládlý, jinak trochu sušší a dřevitý, máslová chuť (sušenková) je cítit trochu i tady, ovocná hořká čokoláda, sherry.
Shrnutí:Tenkrát v Bar and books nás opravdu zaujala, proto mi jí Ivča koupila k narozkám. První ochutnávky z naší láhve nebyly nic extra, ale musím přiznat, že mi tahle whisky možná přišla časem lepší a lepší jak v láhvi ubývalo, podobně jako to měl Hunter u BenRiachu Barolo.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Macallan Elegancia 12 yo

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3598
Web:http://www.themacallan.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=macallan
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Sladší, středně výrazné. S časem sládne ještě víc, ale občas i probleskne nakyslost okurkového láku. Sladkost je jakýsi bylinkový med, kořeněný med, těžko to popsat.
Chuť:Není to vodička, není to hořké, není to moc silné, je to akorát.
Dozvuk:Dlouhý, příjemně nahořklý, připomíná mi nějaké klasické Speyside/Highland - Macallan, Balvenie, apod.
Shrnutí:Řekl bych střední proud co se týče chutí - žádná velká voňavka, žádná rašelina. Ale v tom středním proudu je to hezky zaoblené i odvážné. Nad lahví bych neuvažoval, tak moc mě nezaujala.
Odpovědět