Buchanan's 12 yo

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Buchanan's 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Buchanansold_zpsbc0bb514.jpg
Buchanansold_zpsbc0bb514.jpg (32.95 KiB) Zobrazeno 4879 x

Dnes si představíme opět jednu starší lahev, kterou jsem předloni sehnal díky Netharovi za 20 € na whiskyauction.com. Podle etikety a informací z webu by se mělo jednat o lahev +- z roku 1974. Jde o známou značku Buchanan's, která se prodává dodnes. Jde o míchanou whisky od James Buchanan & Co., která dnes patří pod Diageo. Whisky obsahuje cca 50% malt whisky, např. Dalwhinnie, Talisker, Caol Ila, Glendullan a Aultmore. Velmi dobře se prodává ve Venezuele, Mexiku, Kolumbii, Brazílii a USA. Od James Buchanan & Co znáte jistě všichni i světoznámý blend Black & White.
Pokud má někdo soudobou Buchanan's 12y, klidně se mi ozvěte, rád bych udělal výměnu vzorků s cílem posoudit, jestli se tyhle blendy dělaly před čtyřiceti lety lépe, stejně, nebo třeba hůř (čemuž moc nevěřím). Na whiskybase zatím není, ale přidám ji tam.
Buchananacutes12ydeluxeresize_zps6ec36179.jpg
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Ovocně květinová, s citrusovou dominancí. Trocha laku, jak už to u těchto starých plnění bývá zvykem, a je tam ještě jedna zvláštní složka, která vzdáleně připomíná vliv sherry, ale je to těžko popsatelné aroma, je to snad sherry zabalené v cukrové vatě. V odborné literatuře se ale píše, že u Buchananů sherry sudy preferují u většiny svých plnění, takže se moje čichové buňky snad nepletou. Každopádně ale voní výborně, na blend přímo skvěle! (86 b)
Chuť:Lak, ořechy a citrusy. Travnatá, svěží. Tělo je relativně tenčí, ale zase mi přijde celkem olejnaté, a nezapomínejme, že jsme u blendu, takže ve své kategorii velmi slušné. Dochuť pak překvapivě parádní, citrusová, mírně slaná, dřevitě suchá. (83 b)
Body:85
Shrnutí:Jsem velmi spokojen s nákupem, navíc v době, kdy se plnila, mi asi byly teprve dva roky, to jsem s whisky teprve začínal, takže to má i nádech něčeho nezapomenutelného. :-) Ale vážně, je to skvělý retro blend, jsem z něj nadšený a zaokrouhluju směrem nahoru.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
jumbo
Znalec
Znalec
Příspěvky: 251
Registrován: 20 lis 2013, 19:15
Bydliště: Ostrava

Re: Buchanan's 12 yo

Příspěvek od jumbo »

Pěkná recenze. Je hezké, že tu máme zastoupen i tento nepopulární a řekl bych, že snad i výstřední proud. Hned jsem dostal chuť něco takového vyzkoušet :) No, znamenám si do poznámek: "po očku sledovat i starší vydání".

Sent from my Windows Phone using Tapatalk
Uživatelský avatar
Mille
Znalec
Znalec
Příspěvky: 265
Registrován: 10 črc 2012, 20:24
Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Buchanan's 12 yo

Příspěvek od Mille »

Díky ochutnávce u Huntera jsem i já mohl ochutnat tento "retro Blend".
Vůně byla velmi příjemná květinková vybízející k dlouhému očichávání.
V chuti mírně nadprůměrný Blend, spíš jemnější, pro takové to domácí popíjení (když není po ruce dobrá Single Malt :-)).
Mille
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Buchanan's 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Web:http://www.buchananswhisky.com/
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Pěkná nasládlost, čerstvé buchty, štrůdl, trochu umělohmotnější, v tomhle případě to ale není zlo, těžko to popsat, takové nějaké cocacolové lízátko, marshmallow, plus drobek mírné dřevité zatuchlosti, která tomu jenom přidá na kouzelnosti. Nepoužiju tradiční obrat "ač je to blend" a konstatuji, že prostě voní dobře :-)
Chuť:Nenadchne, neurazí, oproti vysoké laťce vůně je to krok dolů, ale prostě "je v pohodě". Možno do sebe klopit bez starostí.
Dozvuk:Zase trochu koly, kávy, hořkosladký, středně dlouhý až krátký, trochu takový vodnatý, což jedním dechem znamená vysokou pitelnost.
Shrnutí:Oproti hodně dnešním blendům vynikající vůně. Oproti hodně dnešním blendům nešpatná chuť a dozvuk. Díky za vzorek Hunterovi, je fakt dobrá "na to, že je to blend" :-D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Buchanan's 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Buchanan's 12 yo

Příspěvek od zombice »

Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:trochu zatuchlá, nábytek, ale i povidla, trochu zatuchlejší sušší sherry
Chuť:řidší, ale docela intenzivní napoprvé, příjemné dřevo, lehce ohořelé, špetka koření
Dozvuk:kromě dřeva i kakaový náznak, pak více toho ohořelého, ořechy
Shrnutí:Jako na blend hodně zajímavý, po delší době nepití, bych to asi ani netipnul. Trochu připomíná i starší plnění VAT69 nebo jiných starých blendů ze 70-80. let. Za vzorek díky Hunterovi.
Odpovědět