Dos Maderas 5+5

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Dos Maderas 5+5

Příspěvek od Hunter »

Obrázek
Dos Maderas 5+5 je směs rumů, které zrály 5 let v Karibiku (Guyana, Barbados), pak byly převezeny do Španělska, kde ve sklepech firmy Williams & Humbert zrají dalších 5 let v sudech po sherry, z toho 3 roky po Palo Cortado a dva roky po dvacetiletém sherry Pedro Ximénez.
Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Guyana,Barbados,Španělsko
Aroma:Hluboká, mohutná vůně, z ktreré je Pedro Ximénez opravdu znát. Lékořice, sirupová nasládlost, kůže, anýz, trochu občas inklinuje i k portskému, s lehkým dotekem hutné ovocné přezrálosti. (88 b)
Chuť:Lékořice, opálené sudy, sladkost PX se tu míchá se suchostí sherry v dochuti, k tomu topinky a med. (91 b)
Body:90
Shrnutí:Pár lahví Pedro Ximénez jsem v poslední době měl možnost ochutnat a vliv těchto sudů na rum je opravdu markantní. Přitom však stále víte, že opravdu pijete rum. Tohle je originální kousek, který se výrazně odlišuje od ostatních rumů. Za celkové vyznění a originalitu rád zaokrouhluju hodnocení směrem nahoru.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2793
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od josé »

Web:http://www.rondosmaderas.com/
Alkohol:40 %
Původ:Guyana,Barbados,Španělsko
Velikost:vzorek
Aroma:sladké. těžce medové. vliv sladkého sherry je znát. tropické ovoce se špetkou dřevité suchosti koření, hřebíček. kůže, tabák, nugát. hodně příjemné, hladké (b.3/3)
Chuť:sladkost 2/3, med , objevuji dřevitou hořkost, koření. pak mýdlovatí a nepoznávám už nic (b.1/4)
Dozvuk:hřejivý, hřebíčkově kořenitý. třešňový kompot (b.1/2)
Shrnutí:sladší ovocnější rum s markantním vlivem sherry. za vzorek děkuji Hunterovi. akorát, že jsem ho tu měl už hodně dlouho než jsem ho znovuobjevil a obávám se, že hlavně na chuť to mělo neblahý vliv - ta mýdlovitost. třeba budu mít ještě někdy šanci přechutnat čerstvější várku. (b.0/1)
Body:5
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
brodequin

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od brodequin »

Tak jsem si také pořídil lahev. A za mě velké ano. Miluju portské i sherry (kromě Sandeman medium dry) a tohle je úžasné skloubení. Opravdu velice jemný rum, pocitově hustý - něco jako Legendario, ale na až tak moc sladký. Přesto sladší než El Dorado 12 a Diplomatico. Dlouhá dochuť, při které ke konci vynikne spíše sherry, či portské. Osobně jsem sherry měl pouze dvě, takže si nedokážu ujasnit, k čemu se to více přiklání chuťově. Ale jelikož jde o sudy po sherry, tak asi sherry. :-) Mám trošku pocit, že by si rum zasloužil alespoň jednu kostku ledu, pro zředění té sladkosti, ale bojím se, abych nepřišel o tu komplexní chuť. Vyzkoušíme... Nějaký doutníček by se k tomu fakt hodil.
Za mě tedy výborné, ale nezařadil bych to výš jak Diplomatico. Přecijenom ta sladkost je v tomto rumu až příliš intenzivní a já si tak říkám, zda-li to není už příliš.
EDIT: Po nějaké době jsem si opět dal a musím ještě doplnit jednu věc, která mě před tím jaksi netrkla, a to jsou rozinky! Teď jsem je na konci lahve cítil hodně silně a nechápu, že jsem si jich nevšiml v chuti již dříve. :-)
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2008
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od Kobalt »

¨
Alkohol:40 %
Podnik:Cafe Restaurant Kino, Rokytnice nad Jizerou
Velikost:velký panák
Aroma:Sladký a jemný. Višně v čokoládě, koňaková vínovost (přezrálé hrozny), rozinky, kakao.
Chuť:Sladký a jemný. Silná vínovost (cognac/ruby port), pralinky.
Dozvuk:Sladký. Čokoláda s višněmi, čokoládové dřevo, pralinky s brandy.
Shrnutí:Dobrý rum, ale neohromil. Možná zbytečně sladký. Jak by asi chutnala směs rumu a brandy?
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
ja.runa
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 25 srp 2015, 11:29

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od ja.runa »

Obrázek
byl jsem na tohohle krasavce zvědavý už nějaký čas.
aktuální nabídka v tubě s originální sklenicí,
ve které se první lok krásně kutálí.
vůně trochu zadržená, ale z dálky cítím exotické dřevo,
s trochou těžké ovocné sladkosti.
co chybělo ve vůni, nahrazuje plná chuť a hlavně dozvuk.
studentská pečeť s rozinkami...rozinkami...rozinkami.
celkový dojem osm z deseti.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od Nethar »

Tohle už zavání poezií, minimálně členěním textu :-)
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od Radek »

moderní poezií....
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/dos-maderas-5-5/
Aroma:Výrazný vliv sherry, náznak portského vína, anýz a fenykl. Vůně je sladká a trochu štiplavá.
Chuť:Je výrazně sladký velmi plný a zábavný. Sladkost je medového charakteru. Výrazné jsou zde projevy sherry PX. Je velmi ale velmi příjemně dřevitý s tóny čokolády a rozinek.
Dozvuk:Dřevitost a čokoláda prostupují do dlouhého sladkého závěru s něžnou ostrostí a v úplném konci jdoucí do sucha v žádosti o další doušek. Poté co se čokoláda a dřevitost rozptýlí, znovu se odkryjí rozinky.
Shrnutí:Ideální koupě pro milovníky sladkého rumu. Je plný bohatý a zajímavý. Jedná se o velice slušný rum za rozumný peníz a tedy i o zajímavý třeba narozeninový dárek. Koupit ho můžete v kazetě se skleničkami nebo v lahví sherry Pedro Ximerez ve kterém dozrával poslední dva roky.
Body:84
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2432
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od tornado »

Vzájemné porovnání s verze 5+3 a 5+5

Dos Maderas 5+5

Alkohol:40 %
Barva:
Web:http://www.rondosmaderas.com/en/dosmaderas_px.php
Velikost:vzorek 0,02L RumFest 2017
Aroma:Oproti verzi 5+3 je aroma hutnější a intenzivnější. Lehké koňakové tóny (lékořice, rozinky). Jemně kořeněné a zároveň i příjemně svěží s náznakem bílého vína.
Chuť:Velmi příjemná, intenzivní a hezky harmonická. Na začátku připomíná brandy / koňak (rozinky, perník).
Dozvuk:V dozvuku sládne, objevuje se čokoláda. Při dalších doušcích náznak lékořice.
Shrnutí:Velmi podařený rum. Na slepo bych tipoval starší brandy nebo koňak. Oproti verzi 5+3 je u mě o stupínek víš. Ty 2 roky v sudu navíc jsou znát.
frydas
New-make
New-make
Příspěvky: 110
Registrován: 04 črc 2017, 15:00
Bydliště: Brno/Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dos Maderas 5+5

Příspěvek od frydas »

Takže Dos Maderas 5+5 byla skvělá volba, měl jsem možnost jej přímo porovnávat s 5+3 a musím říct, že 5+5 vyhrál u mě na plné čáře.

Alkohol: 40% popravdě blíž asi ke 3, ale mezistupně nevedeme :D
Barva:
Velikost: lahev
Aroma:švestky, sherry- PX toto výrazně ovlivnuje, slady
Chuť:Zprvu ostrá, jak jsem čekal, dost chuti přebral z chuti po té cherry, hrozinky, dřevitost višně. Velmi příjemné.
Dozvuk:Hořko sladký s rozinkovou dochutí, spíše delší, ale ne zase tolik jak jsme poznal u Nikka from the barrel
Celkově velmi dobrý rum, rozhodně vím, co zařadit mezi oblíbené tekuté dárky všude kam přijdu :D
Body:90
Odpovědět