Pokus o otravu whiskou

Přátelé, na whisky fóru už se kolikrát probíralo, že se někdo vzorečkem pokusil někoho druhého zabít. Ať už to byly hodně špatné whisky, hodně špatné bourbony, hodně špatné pokusy o blendy, cokoliv… ale zomba, přátelé, zomba dovedl tyto pokusy k dokonalosti. Usedl do své laboratoře a namíchal děsivý koktejl, kterým se oficiálně pokusil stvořit nakouřené whisky, ale ve skutečnosti je to zcela nepopiratelný pokus o zabití administrátora whisky fóra neznámými chemickými substancemi! :-)

20160607_202054

Dostal jsem na ochutnání čtyři tajemné lahvičky, popsané zkratkami, které mohou cosi naznačovat či mást (BAL, KIN, TDEW, RAK). Pak už jsem musel jenom ochutnávat a recenzovat, posléze zomba odtajnil. Myslím, že i říkal, že se nemusím ničeho bát, že to jsou whisky. Zkusil jsem nejprve dva vzorky, začal se bát neplechy, tedy ono spojení hodně divný whisky a kamaráda chemika dává tušit hrozbu strašných rozměrů. Pak jsem si dal pár týdnů či dokonce měsíců pauzu a včera jsem dojel druhé dva.

Nechme nyní promluvit samotného alchymistu, co to vlastně udělal a proč se rozhodl mě zabít:

Ahoj,

přiznám se rovnou, že se mi moc ten experiment nevyvedl a trochu mě to štve. Dělal jsem to tenkrát narychlo a evidentně blbě… Šlo o to, zkusit „nakouřit“ nějaké obyčejné whisky, které by tím získaly nový rozměr. Bohužel jsem tenkrát nesehnal narychlo víc komponent, hlavně jednu z nich (ne, že by byla ta jediná pravá, spíš by to mohla vyvážit). Měl jsi zcela pravdu v tom, že to byly v laborce namíchané vzorky, teda dva z nich :-)
První dvojice BAL, resp. RAK byla Tullamore Dew 12yo a její nakouřená verze. Snažil jsem se připravit ten „peat reek“ z phenolů, které jsou popsané v literatuře, ale měl jsem v laborce jen Guaiacol a jeden z kresolů. Ty jsem rozpustil ve směsi ethanol voda (cca 40%), tak abych pak zbytečně neředil whisku při „nakuřování“ na cca 40-50ppm phenolů. Evidentně si to ale nějak nesedlo. Je to takové umělé (asi moc toho kresolu) a hlavně u té druhé dvojice se to nějak „ztratilo“?
Druhá dvojička byla kamuflovaná Kininvie alias Monkey Shoulder a zas její nakouřená verze. Říkal jsem si, že když jsi jí měl tolikrát napitou, že bys jí typově mohl poznat :-)

H.

Guaiacol

BAL
Aroma: Medová sladkost. Střední intenzita. Postupem času spíš víc plochá než že by se rozvíjela. Nicméně ta sladkost je příjemná, ale trochu „tichá“. Čokoláda a vanilka, sladší pomeranče.
Chuť: Smetana, sladkost, zase spíš jednoduchost. Řídká.
Dozvuk: Krátký. Není to špatné, jen se mi zdá, že se to ztrácí moc rychle, abych to řádně ohodnotil. Taková sladší whisky.
Shrnutí: Tak podle víčka na lahvičce to je sice Balvenie tun 1401, ale mně ta whisky hezky voněla, pak už spíš trochu nudila.

RAK
Aroma: Sladkost smíchaná s uzeným masem. Uhlíky v ohništi, ale není to silná rašelinná whisky. Je to spíš poklidnější, zabalené v jakémsi ovocně svěžím krunýři. Citrony, pomeranče a… naložené okurky.
Chuť: Hodně řídké, výrazné stopy nějakého uhelnatě umělohmotného smradu.
Dozvuk: Spálená umělá hmota. Uzený kouř, trochu cukru a do toho ještě nějaká vinná pálenka. Hodně netradiční věc, ale musím se přiznat, že mi doznívá fakt hnusně :-) Ale to je subjektivní pocit, někomu to může sednout. Něco mi to hrozně připomíná, ale stále si nemůžu vybavit co. Jo už asi vím – takový nějaký nakouřený pivo, tam se taky bije sladkost a kouř a karamel a ve výsledku to je divný.
Shrnutí: Zajímavě mi voněla. Směs sladkosti s rašelinou, určitě zaujala víc než jednička. Ale zatímco jednička v chuti a dozvuku pak spíš ubrala do ztracena, tak tahle dvojka přidává na umělohmnotné spálenině a nechutná mi. No nevím, jistý je, že mě nenapadá žádná whisky, ke které bych to přirovnal.

TDEW
Aroma: Hodně nesmělá vůně, chvilkama náznaky ananasového kompotu, nebo nějaké té konzervy s mandarinkama, ale nevoní z toho ani tak ty mandarinky, jako spíš ten plech :-) Snad i mírně nakouřená, ale je to hodně nenápadné. Je to slabé intenzitou i charakterem. Přitom když jsem k tomu čichal ještě ve skleničce, spálené gumy jsem tam cítil hodně, někam se rozprchla.
Chuť: Sladká, jemná, smetanová, hladivá, popravdě působí, jak když má tak 30 % maximálně. Při žmoulání se začíná ozývat to, co přijde v dozvuku…
Dozvuk: Bezprostředně po polknutí nějaká ta „až nakouřenost“ z vůně, je to trochu taková umělohmotná pachuť, jemně vyuzená umělá hmota, ale docela rychle to pomine a zůstává takový nijaký dozvuk. Není tam nic negativního ve smyslu hořkosti.
Shrnutí: Spíše nevýrazné pití, většinu času nudí, a když nenudí, tak je to spíš nepříjemně umělohmotně nakouřené.

KIN
Aroma: Zase spíše nesmělejší, ovocně kyselé aroma, nějaký lowland styl třeba. Citrony. Uvidíme, jak to rozbalí po napití. Postupně tady je i víc sladkosti, vanilky, sice je to tichoučké, ale je to fajn. Furt tam do toho svěže vbíhají nějaké ty citrony a mandarinky.
Chuť: Proti TDEW už mám pocit, že mám v puse alkohol, zase je to docela příjemné, jemné, není to moc velká síla ani výraz.
Dozvuk: Příjemný, voňavý, nasládlý, vanilkově-ovocný.
Shrnutí: Tak sice první dvojici vzorků už jsem měl hodně dávno, ale snad můžu říct, že tato mi asi nejvíc chutná, resp. zbylé tři mi buď nechutnaly nebo byly nijaké :-) Nepřijde mi to nic velkolepého, ale dá se to pít, takže to je vlastně určitě ta Kininvie :-D Když bych měl něčeho dostat láhev, tak teda této.

 

Jo a jinak vážně – zombovi samozřejmě děkuju. Dal si s tím práci a něco takového jsem nikdy neměl šanci zkusit (a doufám, že v budoucnu budu už ušetřen ;-)).

 

P. S.: Tak moje první reakce po dvojici vzorků prý byla:

přiznej se, žes mi namíchal Jamesona s estery z laborky jako pokus o mé zabití ;-) Jak spolu souvisely? Jedna byla sladká a druhá nakouřená.

Jak vidno, nevyznám se ani v chemii (byly to phenoly) ani v irské (byla to Tullamorka) :-)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *