ZPĚTRecenze:

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: Botana
Aroma: Citrusy, mandarinkový kompot, pomerančový likér, přezrálý ananas a také nějaký odlakovač nebo leštěnka (bez vody se ta leštěnka objevuje a zase ztrácí mezi tropickým ovocem a to mně baví, s vodou už je zřetelná až moc a spíše jí to škodí)
Chuť: Ostrá, sladkost, citrusy, koření (s vodou opět vylézá ta leštěnka/lak a hořkost)
Dozvuk: Citrusy, dřevo, (s vodou hořké koření).
Shrnutí: Zajímavá vůně, ostrá chuť, proto jsem ji posléze zředil vodou, což ji uškodilo :( . Za vzorek děkuji Petrovi.

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: Hunter
Aroma: Lemon grass, citrón, štiplavá svěžest v prvním dojmu. Poté se vynoří nasládlost, vanilka s medem. Trochu laku. Voda ji moc nezmění, jen slabě zjemní.
Chuť: Chuť je vyzrálá, silná, laková, nasládlé dřevitá, pěkně ostrá. Dřeva je tu opravdu dost, ale není vůbec hořké. S vodou je lak pryč, objeví se medová dřevitost s čokoládou. V chuti je s vodou přímo skvělá.
Body: 88

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: J.K.Ch
Aroma: Základní složku tvoří ovocný salát z exotického ovoce doslazený medem. Dále se vynořují relativně silné citrusové tony a lehký náznak čerstvě posečené trávy.
Chuť: V chuti dostává exotické ovoce jasnější formát a vyvstávají ananasy, přidává se silná dřevitost se zázvorem a jeho ostrostí.
Dozvuk: Konec je suchý s tóny zázvoru a dřeva. Škoda je lehké hořkosti.
Shrnutí: Myslím že pro milovníky dřevitějších a ostřejších whisky je to dobrá volba.
Body: 84

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: Kiwi
Aroma: Hodně lak, dusná nasládlá deka, pod tím nějaké zapařené seno, moc mi nevoní, trocha ořechů
Chuť: Ostrá a pichlavá (více procent?), ale ne moc výrazná, zase jakoby seno, i nějaký ten kouř tam mám, malinko nasládlosti a vlašských ořechů
Dozvuk: Středně dlouhý, trocha zakouřených hrušek, maličko nahořklosti, moc jsem si s ním ale neporadil
Shrnutí: Nebyla špatná, ale láhev bych si spíš nekoupil než koupil, úplně mi nesedla

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Zase sladká, řekl bych čokoládová vůně, exoticky kořenitá. Stylově podobná jedničce (porovnávalo se šest kandidátů), ale tady dostává více prostoru ovoce. Tady je ta vůně řekl bych těžší, výraznější, hutnější, kožená a skořicová. Asi to bude znít divně, ale občas jako bych chytil nějakou vůni barvy, ředidla a moc se mi líbí, ale je stejně tak prchavá. S vodou přidává na sladkosti.
Chuť: Mírně nasládlá kořenitost. Dobře a snadno pitelná na sudovku.
Dozvuk: Zase ta exotická kořenitost, sladkost, koženost. Dlouhý dozvuk. Pomlaskávám si s přetrvávajícím vkusným hořkosladkým pocitem na jazyku.
Shrnutí: Taková milá příjemná whisky (což se mi o mrchách agresivních sudovkách říká těžko ;-)), měla by se zavděčit širokému publiku.

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: Senoy
Aroma: intenzívní a hutná vůně napovídá o složitější, koncentrované paletě vůní a chutí CS, med, vanilka, síla alkoholu se hlásí o slovo a opakovaně plundruje moje čichové buňky. S vodou (2 čajové lžičky do 2cl) se neuvěřitelně rozvoní, snad nejvýraznější je medově-ovocná složka, kterou se mi nedaří blíže určit (na to zatím nemám dost zkušeností), výrazná, leč krátká vůně hořké čokolády. Možná ještě nějaké koření? Páni, sbíhají se mi sliny, chci ochutnat! Po odpaření travnatá zapařenost, kupodivu poprvé necítím vanilku.
Chuť: velmi hutná, krémová konzistence, sůl, síla alkoholu, něco kyselého, osvěžujícího, sladkost. Pálí mi to jazyk zaživa, polykám poctivě po 13 vteřinách mazlení, ale nevím, zda to nebude bez následků :pray: S vodou se ztrácí slanost a do popředí se tlačí medově-ovocná chuť
Dozvuk: jde cítit obrovská síla alkoholu, trocha rašeliny, oříšky, dřevo. S vodou je finiš kratší a rašelina se vytrácí.
Shrnutí: Zatím největší oříšek, jaký jsem měl možnost ochutnat. Na podrobnější zkoumání musím napřed ředit a až potom degustovat. Zatím si myslím, že je to rozhodně velmi dobrá whisky s osobitým charakterem. Na to, že není z Islay, mi docela šmakuje a nabádá k dalšímu zkoumání.

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: josé
WB
Aroma: lehké, slabší, štípne lihovost, nakyslé a šťavnaté, křupavé, citrusové.

po naředění více sladké, vanilka, až jakoby do mmmmm rumova. parfémové.
Chuť: jehličkovitě lihová, silnější, dřevo, vínová kyselost po stranách jazyka.

po naředění se zjemní a otupí lihovost, přistoupí nasládlost, máslové sušenky, mandle.
Dozvuk: středně dlouhý, dřevo bez hořkosti
Shrnutí: vzorek č.2 z Petrovy vánoční loterie - děkuji. naředění ji uklidní, uhladí do mazliva, zesládne a to mám rád.

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: jumbo
Aroma: Bez vody:hodně hodně sladká, silná, banány, vanilka, květinový med, možná máslo (sladké samozřejmě), sladký lehce pomerančový likér, zelená jablka

S vodou: ještě sladší než předtím, spousta květin
Chuť: Bez vody: rozhodně silnější, hřejivá, řekl bych přes 55%, olejová, máslová, ne tak sladké jako ve vůni, spíše sladko nahořklá, pomerančová marmeláda

S vodou: opět daleko sladší, hlavně na začátku, mléčná čokoláda, ovocný med, později trochu dřevo, možná tráva, ke konci se vrací hořkost, ale jemná, čokoládová
Dozvuk: Bez vody: je výrazný, hořký, po kúře citrusů, možná vlašské ořechy, po čase až do kávy

S vodou: opět ustoupila ta hořkost, s ní se ale snížila i výraznost dozvuku, je ale pořád dlouhý, květiny, květinový med, po chvíli se vrací citrusová kúra, ale umírněnější, později možná trochu pepře
Shrnutí: Velice příjemná whisky, vůně vystupuje nad chutí, dozvuk je nečekaně hořký, líbí se mi jak se změnila po přidání vody, to jí taky podle mě pomohlo, rozvinuly se více sladké tóny květin.

Z toho co jsem pil, mi květinovým stylem lehounce připomněla Cragganmore 12.

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Autor: sandrider
Aroma: ze začátku sladká, tropické ovoce, po chvilce dost výrazný lak
Chuť: na 55 % je docela milá, sladká
Dozvuk: objevuje se čokoláda, lehce nahořklá a později zase do sladka
Shrnutí: Vyzkoušel jsem zbytek vzorku i s vodou a ředění se neosvědčilo


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.