ZPĚT

Recenze:

Láhev: Talisker 57° North
Autor: Hunter
WB
Aroma: Rašelina, moře, pepř a k tomu další dimenze tvořená těžce ovocným aroma, navíc je v ní i něco svěžího, až mátového.
Chuť: První dojem na jazyku je sladký, poté přechod do jódu a rašeliny, postupně se projevuje víc a víc i ostrost. S vodou zesládne a zovocní. Skvělá, plná a vyvážená chuť.
Shrnutí: Whisky, jejíž název vyjadřuje zeměpisnou šířku, na které palírna leží a stejné číslo najdete i v síle alkoholu.

Pro mě jeden z vrcholů Whiskyfestivalu 2013, byl jsem tímhle Taliskerem nadšen. Žhavý tip na nákup celé lahve.
Body: 92

Autor: J.K.Ch
Chuť: Stejně jako vůně je lehce kouřová, s tóny medu mandlí oříšků a ovoce. Často zmiňovaný pepř jsem hledal jaksi marně.
Dozvuk: Přijde mi velmi dlouhý, docela ostrý s prolínající se svěží kyselostí, vanilkovou suchostí a kouřovou slaností.
Shrnutí: Krásný Talisker. Asi nejlepší z těch mnou ochutnaných. Je zábavnější než 10 Yo a navíc mu vévodí krásných 57 % při kterých je lahvován na místo obvyklých 45,8 %.
Body: 86

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Talisker (to už je název chuti sám o sobě), kouřový, pepř, s bohatstvím dalších podtónů. Docela sladký proti třeba desítce nebo Dark Stormu. Alkohol štípe do nosu. Mám i to svěží, co Hunter nazval mátou, je to nějaká kombinace síly alkoholu a ovoce, vanilky.
Chuť: Opět Talisker, navíc v těchto procentech to nic jiného než výbuch sopky ani být nemůže. Medově hustý a pak zaútočí všemi zbraněmi.
Dozvuk: Dlouhý, Taliskerový - jemná rašelina, jemný kouř, jemné ovoce, taková drsná whisky v jemném podání :-)
Shrnutí: Velmi dobrá whisky. Ale na pití bych si ji určitě nevychutnával, je to příliš ostré. Leda takový jeden panáček na zahřátí, jinak si dám radši tu desítku, která i cenově vítězí. Ale pokud je to pro vás už málo volume, tohle je logický krok dál, všechny kvality tam jsou.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Hliněná rašelina s ovocnými podtóny, kamení, řasy, sůl, angreštová marmeláda.
Chuť: Sudové, ostré, kouř se dere ven z pusy jako ze spaní oddychujícímu drakovi Šmakovi.
Dozvuk: Rašelinný, mohutně drsný, ale zároveň sladce sušenkový, něco nakysle svěžího, kvašeného.
Shrnutí: Talisker North je svérázná, drsnější a dobrá whisky. Ačkoliv jsou všechny tři batche naprosto stejné, nakonec jsem si pro zájemce vsugeroval, že ročník 2015 je trochu sladší a ročník 2013 kamenitější.

Autor: Rescue
Aroma: Sladký Talisker, proti 10 yo je cítit větší množství alkoholu, ale je to celé takové uhlazené, zabalené do sladka. Cítím tak sladkost sherry a trošku slámy???
Chuť: V chuti je tahle mňamka silná (alkohol), sladká slanost přechází do sladké račeliny a celé je to až výbušně pepřovité…
Dozvuk: Dlouhý, sladce peřovitý…Stěhuju se na Skye :-)
Shrnutí: Zkusím vymyslet ještě nějaká superlativa, která jsem u Taliskerů ještě nenapsal…

Autor: buddha.ps
Aroma: More. More. More. Prezreté jablká v zatuchnutej pivnici. A čerstvé rozdrobené ihličie
Chuť: prekvapivo sladká - ťažká sladkosť prezretých hrušiek masloviek, tmavý med s malinami a ostružinami. To všetko servírované s nepatrným kúskom popola
Dozvuk: dlhý, sladký, pečené jablká
Shrnutí: Bohovské. A toto má mať 57 voltov? Fakt? To musí byť blbosť, pretože alkohol ani na chvíľu nevystupuje a neprebíja tú božskú chuť. Dotyk dokonalosti

Autor: josé
WB
Aroma: procenta alkoholu jsou znát. jinak hlavně příjemně ovocné - sladkokyselá jablka, kdoule. žádný kouř ani medicínka! mám to vůbec taliskera? po odstátí a delším hledání kouř tam asi je, ale zastrčený v pozadí. pikantní ovocnost hraje prim.

po naředění není pro nos tolik ostrá. ovocnost zůstavá a přechází do kyselejších poloh. pendrek. objeví se zakyslý kouř, takový jako vyschlá sklenka druhý den po ránu. (b.2/3)
Chuť: hlasitá vlna intenzívní chutě. kouř, dřevo a pak zaútočí pepřovo-alkoholové jehličky s ovocem. je to slané, nakyslé, sladké i dřevitě hořké najednou, ale prostě to funguje a chutná. vyvážené, od každého trochu.

po naředění není tak ostrá, ale charakteristika zůstává stejná. (b.3/4)
Dozvuk: žhavý hřejivostí alkoholu. pepř, chilli, hebká čokoláda, tabákový kouř. po naředění zůstavá v chuti kouře. (b.2/2)
Shrnutí: líbí se mi. nářez, chuťově plný a vyvážený v celé své kráse. při porovnání za čerstvé paměti se základní desítkou bych se přiklonil spíše k téhle plnotučné variantě. za vzorek děkuji Petrovi, jen škoda, že byl tak rychle pryč. (b.1/1)
Body: 8

Autor: lalos
WB
Aroma: Poměrně plochá vůně, vyčnívá alkohol. Opět méně kouře a více ovoce v porovnání s 10yo. Sušené seno.
Chuť: Silný vliv alkoholu, hodně kope. Lehký kouř, slaný karamel, červené ovoce
Dozvuk: Napalm strike, spálený les. Dlouhý, peprný dozvuk a mírně dřevitě nahořklý dozvuk. Ještě dlouho si budete pamatovat, že jste pili Talisker.
Shrnutí: Jestli se některý Talisker vyrovná základní desítce, tak asi tento. Sice ztrácí v drsné mořské slanosti a kouřovitosti, body ale nabírá silou. Více než dvojnásobná cenovka ji ale zase dost shazuje. Nebude to na každodenní pití, ale je to lahůdka.

Autor: xenopus
WB
Aroma: Silně alkoholové, neprůchodné, nasládlé. Štiplavý kouř, pak dubová dřevitost, minerálnost (jiného typu než u Laphroaig ACM), přímořský smrad. S vodou zesládne a bohužel se obnaží nekulatost, nevyzrálost.
Chuť: Olejnatější, mohutná až jazyk spalující. Tady bych se opakoval - chuť pokračuje v tom, co vůně naznačila. Přijde i troška nakyslosti a s přidechnutím je lehce cítit zatuchlina. S vodou zesládne a dokonce zovocní (červená jablka, snad pomeranče nebo p. kůra).
Dozvuk: Silný, slábne do sladka, zůstává štiplavost na jazyku. Lehce kouř a pak mohutná vrstva vanilkové sladkosti, vytrácí se do kouřova, lehké tabákové listy s trochou nasoleného másla, maliny.
Shrnutí: Je to hodně dobré pití, ale nedá mi to si trochu povzdechnout - 10 yo je za 800 Kč, DE za 1400 Kč. Být tak NAS 57° North za 1500, pilo by se mi to lépe... Nejsem zvyklý u Taliskeru na takovou nálož alkoholu ani sladkosti, ale funguje to. Dojem na jazyku mi připomíná mořskou vlnu - s mohutným rachotem sebou flákne o pobřežní skálu a s ustupujícím bubláním a peněním se zklidňuje až vyšumí zcela. Pozor, přichází další! ;)

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.