ZPĚT

Recenze:

Láhev: Talisker Storm
Autor: AdamLiška
Aroma: Jemnější než běžný Talisker, skoro až bez náznaku Taliskeru. Na nosu pálivější, nechávám ji proto trošku uležet a uvidíme, jak se otevře. Cítím zde víc kouře než u běžné 10. Ale vzadu opět citrusové tóny…. Tak 2 minutky uběhly a jdeme si čichnout. Ježíši, to skořice jak vyšitá, tak to bych u Taliskeru nečekal, ale budiž.
Chuť: Sladkost jak obvyklý Talisker, možná, že i větší sladkost. Kyselost. Jemně se rozvinula. Ale rozhodně štiplavost, ale jen chvilku. Citrusovost přetrvává na špičce jazyka. V krku jenom trošku štípne ale dál už ne, nastupuje zakouření. Typická chuť Taliskeru je v pozadí stále cítit, výborné.
Dozvuk: Hřejivá, hodně hřejivá v hrdle (zřejmě mladá). Dlouhá dochuť, ve které se projevuje tak slíbená kouřovost. No jo, táboráček v puse, rozhodně větší spáleniště než u 10 YO. Možná až příliš ostré dokončení, které je rozhodně pepřové až pikantní.
Shrnutí: Opět Talisker nezklamal, ale řekl bych, že z rodiny Taliskerů se konečně jedná o kousek, který je v něčem odlišný, a to je dobře. Snad co bych vytkl je přílišná peprnost po polknutí, a aftertaste je po cca 5 minutách hodně kouřový. Takže na to musí mít člověk náladu. Co se týče vůně, tak ta je možná až příliš nevýrazná, což mě mrzí, protože whisky rád čuchám a hledám v ní něco co by se mi zalíbilo, ale u této žádnou složku nenacházím. O celkový vjem se stará pak chuť, která je nasládlá až kyselá a dokončení kouřové, taková táboráková. Bodové hodnocení je možná příliš ovlivněno tím, že značka Talisker mi prostě sedí a jejich whisky mi strašně chutnají.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Rašelina ve sladkém hávu. Žužu, vanilka, trocha citrusů, slanost a i něco mále těžší ovocnosti.
Chuť: Pikantní, kořenitě nasládlá rašelina, olejnatá, uhlazená, příjemná. Je i trochu nasládlá. V dochuti se ozve dávka dubových taninů, v samém závěru popelnatá.
Shrnutí: Lahev jsem sice neměl, ale v rámci příprav na festivalovou slepou degustaci, během ní i třeba naposledy včera jsem ji ochutnal už asi 5x. Připomíná mi spíš májový deštík, než bouři. Desítka je bouře. Jinak je to ale solidní pití. Děkuji Petrovi za megavzorek.
Body: 86

Autor: Kiwi
Aroma: Kvalitativně slabé, okena, alkohol, líznuto rašelinou
Chuť: Kvalitativně slabá, slabě dřevitá, v pozadí cítím nějaké banány
Dozvuk: Středně dlouhý až krátký, málo výrazný
Shrnutí: Nevím co to je, netipoval bych single maltku, obecně mi nešmakuje. Po zjištění, že se jedná o Talisker Strom jasný kandidát na zklamání roku. Ještě že jsem před V8noci nekoupil celou láhev.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Jemná rašelinná vůně s ovocnou sladkostí, z navzájem porovnávaných Taliskerů nejméně "taliskerový", oproti ostatním jde nejvíc do jódu, slaďoučký mírňoučký.
Chuť: Nasmrádlý Talisker, mix Taliskeru a Jury nebo Ledaigu, ale ponechává si tu pěknou pepřovitost.
Dozvuk: Hodně štiplavý, takový nevycválaný Talisker mi to přijde.
Shrnutí: Odlehčený Talisker. Mírně nevychovaný, slaďoušek ve vůni, přitom občas zbytečný divočák v chuti.

Autor: Radek
WB
Aroma: Taliskerový, ovšem mírně utlumený.
Chuť: No, není to ono... dokonce hořkost.
Shrnutí: Někdo musí tu slepou uličku prozkoumat a vztyčit varovně prst.... tudy ne přátelé!
Body: 82

Autor: Rescue
Aroma: Rašelinka, v náznaku sladkost, lehoulinká nakyslost a řasy
Chuť: slaná rašelina a to já můžu. V chuti se rozvíjí sladkost a lehká kouřovitost.
Dozvuk: Dlouhý, krásný…Talisker
Shrnutí: prostě Talisker…a tan já prosím mohu…

Autor: Shargard
Aroma: Velmi jemné, trochu nevýrazné. vanilková sladkost, rašelina, která je ovšem smíchaná s trochou jódu. Na samém konci je pak trocha kyselých citronů s lehkým závanem kouře. celkově je aroma delikátní, příjemné a zajímavé.
Chuť: Olejová, kořenitá, také štiplavá s vanilkovou sladkostí a rašelinou. Pepřový kick je tak trochu překvapením
Dozvuk: Delší, hřejivý s trochou hřebíčku a sladké rašeliny. Pomalu usychá
Shrnutí: Velmi příjemná záležitost od začátku do konce. Jen ta mírná rebelie v podání pepře mi trochu nepasuje do celkového dojmu, který whisky vytváří, ale mínusové body to u mě nejsou. Příjemný je i dozvuk, který mě usadil do pohody. S klidem si dokážu představit, že mi na poličce stojí lahev, protože tohle je přesně whisky, která mě doslova donutí zrelaxovat se. Po zjištění, že se jedná o Talisker jsem byl potěšen dvojnásob. Tady se krásně ukazuje síla slepých ochutnávek. Kdybych věděl co piju, neubránil bych se srovnání s Taliskerem 10 yo a jsem rád, že jsem tomu vyhnul. Storm nemá ten wow faktor jako 10yo, ale je to jiná a taky výborná whisky. Řídím se heslem, že i té nejlepší šunky se přežereš a to samé u mě platí pro whisky.

Autor: josé
Aroma: ostřejší, kouř, ovocná sladkokyselost
Chuť: adekvátně dle vůně dostávám kouř, ovocnost a navíc pepř a sůl
Dozvuk: hodně silný - co tím autor jako myslel? :)
Shrnutí: koukám poznámek poskrovnu. ochutnáno na WF2014 hned po Talisker 1990 DE a v téhle dvojce zaujala spíše jednička. chtělo by ho to vyzkoušet bez předskokanů a s čistou pusou. pak by se vidělo jaká je to ve skutečnosti bouře.

Autor: salam15
Aroma: Talisker s lehce medicínským aroma a trocha gumy. Rozdíl ve vůni oproti 10 yo a Dark Storm jsou ale vlastně minimální.
Chuť: Kyselost, pepř, smetana.
Dozvuk: Střední
Shrnutí: Suverénní poražený v souboji Taliskerů. Cenová politika palírny za to může jen trochu, je i v chuti slabší než 10 yo nebo Dark Storm. Přesto všechno je to výborná whisky, kterou bych si kdykoliv dal, pokud bych si tedy nemohl dát jiný Talisker. S klidným svědomím mohu říct, že lahev si nikdy nekoupím.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.