ZPĚTRecenze:

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: AdamLiška
Aroma: Klasicky Taliskerový, ale míň kůže, spíš do jemné sladké vůně.
Chuť: Jemná, míň kouře i koženosti oproti Talisker 10.
Dozvuk: Pepřová, silnější pepřová než 10 YO, možná také tím, že bude mladší.
Shrnutí: Moc rozdílů od původního Taliskeru není, takže dobrý kousek, ale na důvod ke koupi do sbírky nevidím. Raději zůstanu u osvědčené desítky.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Botana
Aroma: Rozinky, kandované ovoce, sladký lehounký třešňový/višňový kouř, tmavé lesní ovoce.
Chuť: Sladká chuť tmavého kandovaného ovoce zahalená v lehounkém příjemném kouři.
Dozvuk: Lehká sladkost s kouřem a kandovaným pomerančem.
Shrnutí: Jen o tom píšu a znovu se mí sbíhají sliny. Toto je skvělé, toto musím mít! Jdu si objednat lahev, nebo radši dvě, co kdyby mi došel.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Cyra
Aroma: Silné. Těžce ovocně sladké a zároveň kouřem a sírou prosycené aroma. Přezrálé pomeranče a švestky, připálený cukr, černá káva.
Chuť: Hutná, olejnatá. Je zde náznak sirnatosti, kterou cítím v základní 10y, ale je to naštěstí krátké a posléze vyváženo (spíše utlumeno) ovocností a sladkostí. Pepřový charakter je zde také. Trochu soli. Vyzrálá.
Dozvuk: Nádherně sladký, přitom mocně kouřový. Tmavá čokoláda. Na konci zůstává pocit sladkosti doplněn jódovým podtónem.
Shrnutí: Pro mě mnohem lepší Talisker než zákl. 10y. Vyladěná od začátku do konce. Skvělá, někdy nejspíš pořídím láhev. Za vzorek děkuji Netharovi ;) !

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Hunter
WB
Aroma: Pepřová vůně zabalená do ovíněné nakyslosti těžkého ovoce a k tomu umírněná rašelina. Ovíněná nakyslost ve whisky, na to já hodně slyším, to mám rád. Taky hned body letí nahoru. O to víc, když jsou taliskerově peprné a vytuněné nakouřeností...
Chuť: Hm....nejsladší Talisker, co jsem kdy pil. Po sladkosti pak přijde popelnatá suchost v puse a řídký závan rašeliny. Oproti desítce je znát na jazyku tenčí tělo. Ne že by zas chuť byla naředěná jako třeba na mnou pranýřovaném Laphroaigu Salect nebo QA cask, tak hluboko Talisker neklesl, ale je prostě oproti desítce tenčí. Což je škoda. Ani bych nehádal 45,8% alkoholu.
Shrnutí: No, jak tohle shrnout? Tolik dojmů najednou. Oproti 10 yo je ve vůni nejspíš i lepší, bohatší. Zase ale ztrácí v síle chuti, to rozhodně.Ten výbuch sopky na jazyku se tady prostě nekoná. Talisker Port Ruighe má ale zase jiné přednosti, řekl bych, že je "barevnější", určitě je to whisky zábavná a zajímavá. Kdyby měla ještě i sílu a plnost v chuti jako 10 yo, byla by to pro mě naprostá bomba. I tak jsem ale hodně spokojen a je to další skvělý počin od Taliskeru. Určitě chci lahev a pořádně ji prozkoumat. Za vzorek velký dík Netharovi.
Body: 90

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: J.K.Ch
Aroma: Ovocně kouřová s citrusy, s tóny portského, s čokoládou a tmavými lesními plody. Jemné stupy oříšků a banánové slupky.
Chuť: Kouřově, povidlová, ale trochu řidší. Zde mi tedy přijde, že jsou pepřovité a kořeněné tóny výraznější než u klasické 10 Yo. Je ale navíc i trochu dřevitější. Probleskuje tropické ovoce hlavně pak banán. Jsou zde i stopy čokolády.
Dozvuk: Dozvuk je super až na jednu složku, která mi vadí a tou je jakoby umělá uzenost. Podobná té z chipsů. Je to jen slabé, ale fakt mi to vadí. Jinak je dozvuk příjemně dlouhý kořeněný s
Shrnutí: Jedinou chybkou je ta divná pachuť v dozvuku. Jinak velmi dobrá příjemná whisky s rozumně kouřovým charakterem a vůbec zajímavým chuťovým spektrem. Ten malý detail v dozvuku je jediná drobnost, která mi brání říct, že je lepší než Talisker 10 Yo.
Body: 85

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Nethar
WB
Aroma: Vzhledem k tmavé barvě tak trochu překvapí jemná rašelina. Vylepšená svěžím ovocem a nějakou sladkostí. Ubírá kouřové drsnostni Taliskeru desítky, přidává sladké podtóny. Výborný Talisker.
Chuť: Nejdřív velmi sladké, pak trochu koření, rašelina jako by byla pryč. Působí jemněji než desítka, ale stále je to silné a... no výborné!
Dozvuk: Kouř, rašelina, trocha nahořklé dřevitosti, sladkost, zatuchlost, prostě chutnost.
Shrnutí: Poslední vzorek, kterému jsem dal letos šanci promluvit do Whisky roku. Své hlasování uzavírám, vše následující už jde na příště. A i vzhledem k tomu, že NAS kategorii zase tak moc narvanou kvalitními kousky nemám, tenhle Talisker si teď v dalším minutách sehraje v mé mysli svoji bitvu o umístění na bedně, šanci má velkou. Ale nenechte se zmást, není to klasický sopečný Talisker. Srpen 2014: poupravil jsem původní slepou recenzi vzorku a opakuji, že tohle je skvělé pití, proto už mám celou láhev.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Radek
WB
Aroma: Těžké tóny přezrálého ovoce. Aroma dost zavřené.
Chuť: Čokoláda s jahodovou náplní sládne do příjemně levně sladké chuti.
Dozvuk: Jahodově sladký.
Shrnutí: Nebejt to Talisker, řeknu dobrá whisky. Takhle jsem na rozpacích. Uplně stejně jsem se cítil loni po ochutnání Laphroaigh PX. Nemohu se zbvit dojmu že tohle Talisker nevylepší.... je to ovšem jen můj názor.
Body: 84

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Shargard
Aroma: Jemný kouř, trocha rašeliny, sladkost, ovoce - nejvýrazněji černý rybíz a trocha hřebíčku. Velice pěkné a hezky vyvážené aroma. Hodně vzdálené mi připomíná Benromach 2001 hermitage wood finish.
Chuť: Celkem hutná, olejová, sladká s ovocem a kořením. Kouř a rašelina se oproti vůni nedostavily
Dozvuk: Na počátku trochu alkoholový, delší, kde se mísí sladkost, ovoce, koření, trocha dubové hořkosti(ta ale nevadí) a jemně kouř. Celý dozvuk je ovocově šťavnatý
Shrnutí: Velmi dobrá a zajímavá whisky, která příjemně překvapila a to hlavněv dozvuku. Po zjištění, že jde o Talisker už jsem tak překvapený nebyl. Podařený kousek
Body: 89

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: Torrez
WB
Aroma: Velmi jemně rašelina, jinak sladovost a náznaky sladšího ovoce. Pěkný zaprášený dub.
Chuť: Sladká, plná. Záblesk portského se zajímavou šťavnatostí.
Dozvuk: Střední nebo lehčí, obilný a ovocný
Shrnutí: Překvapivě jemný. Sice zajímavý, ale Taliskeru očekávám něco jiného.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: buddha.ps
Aroma: spočiatku trocha zatuchlosti, rašeliny a kameňov omývaných morom, potom vystupuje medová sladkosť, janlkový kompót s hrebíčkom a škoricou
Chuť: ohňostroj chutí, iskrenie - z každej strany pichá nekompromisný ostrý morský vzduch a do toho sa v ústach rozlieva úžasná sladkosť
Dozvuk: stredne dlhý, spočiatku ostré korenie rozpustené v mede, potom smotanovosladké drevo, trocha rašeliny
Shrnutí: Talisker. sladký Talisker. skvelý sladký Talisker. Niečo ako Led Zeppelin - nekompromisná rytmika a do toho Page s Plantom dávajú nebeskú harmóniu

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: joy
WB
Aroma: trocha rašeliny, čokoláda, těžší zralé ovoce, pepř, nakyslost, trocha slanosti
Chuť: sladká, ovoce, trocha rašeliny, koření
Dozvuk: násladlý, trocha slanosti, pepř a ovoce
Shrnutí: Výborná whisky. Má něco z desítky, ale přitom je svá. Za mě ale Talisker 10 yo pořád vychází jako vítěz

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: salam15
Aroma: Talisker, oproti zbytku degustovaných vzorků v něm cítím něco gumy (jako u nakouřených Speyside) a oříšky
Chuť: Sladká, bohatá a tělnatá. Taliskerová peprnost zde je, ale schována za výše uvedené. Na konci je znát tabák, což u Taliskeru není zrovna obvyklé.
Dozvuk: Kratší a ale fajn (vesměs tabákový)
Shrnutí: Port Ruighe je rozhodně sympaťák a vynikající whisky. Je lepší než Talisker 10 yo, a to i za ty peníze. V zásadě je to vítěz včerejší degustace, protože DE 1992 není v 0,7l lahvi k sehnání jinde než na aukcích a i tam se vyskytuje vzácně.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Autor: zyki
Aroma: švestková povidla, středně silná rašelina
Chuť: rašelina přetrvává, k ovocné sladkosti se přidává čokoláda
Dozvuk: chvilku sušená švestka v čokoládě, pak delší dobu přetrvává jemnější kouř
Shrnutí: první vzorek z "adventního kalendáře", pochutnal jsem si, v porovnání s Talisker 10y je jemnější, ale zábavnější


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.