ZPĚT

Recenze:

Láhev: Tomintoul Old Ballantruan
Autor: AdamLiška
Aroma: Jemná rašelina, také zde cítím mentol, tóny sladového extraktu. Trochu rezavého kovu. Řekl bych takový myšmaš typických Islay a Speyside vůní.
Chuť: Rozhodně plná, 50 % jde cítit, pokud je déle na jazyku rozhodně zaštípe, ale to neříkám, že by mi vyšší ABV u této whisky vadilo. Naopak, když jsem zkusil prokapat vodou, chuť byla utlumena a pro mě už tolik nezajímavá... Rozhodně jde v chuti cítit kouř, ke kterému se přidává rašelina.
Dozvuk: Dlouhé kouřové tóny. Zhruba po půl minutě, když se napiji vody, cítím sladkou chuť na jazyku.
Shrnutí: Moje první zkušenost s Tamintoul a musím říct, že velice příjemná. Whisky mě zaujala jak svou vůní (mentol), tak svou chutí a pozdějším dozvukem, který se mi hodně líbí. S cenovkou něco přes 900 korun rozhodně stojí za ochutnání, nebo v mém případě k pořízení láhve.

Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Ledová káva, karamelky, závan rašelinového kouře, ale ne moc silný, spíše subtilnější. Cítíte alkohol, který naznačuje poměrně mladou whisky. Pohoda, ale do nirvány mám daleko.
Chuť: Tady mě trefili přímo na komoru! Krásně plná, nic plochého, naopak, vícevrstvá a bohatá, plná kouře, sladu, karamelu s bohatým kouřovým závěrem.
Shrnutí: Ve výsledku velmi příjemná whisky, pro mě milé překvapení a objev. Whisky, kterou bych neváhal koupit si znovu, což u jejího mladšího sourozence Peaty Tang ze stáje Tomintoul nehrozí. Pro příznivce Islay stylu dobrá alternativa za přijatelný peníz. Srovnat by se dala i s Laphroaig 10y Cask Strenght, ta je oproti Ballantruanu uzavřenější ve vůni, ale zato ještě bohatší v chuti. Být Ballantruan stejně vyzrálá ve vůni, jako je v chuti, atakovala by devadesátibodovou hranici. Koupíte u ExcalibruCity za 910,-, u Maneo.cz jsem koupil za 889,-Kč.
Body: 84

Autor: Jerry1
Aroma: Vůně jemně štiplavá až snad trochu nakyslá, nijak výrazná.
Chuť: Chuť jemná, překvapí svoji alkoholovou silou, na kterou si ale po dvou doušcích zvyknete; dále nakouřenost s velmi jemným dotykem řašeliny.

Autor: Króča
Aroma: broskve, zelená jablka a čerstvé lesní hřiby, to vše v mírném rašelinném rouchu..taky drobná alkoholovitost
Chuť: živé perlení, překvapivě silnější sladkost (asi markant Tomintoul), která však tady nevadí.. rašelinná příkrost se snaží zdařile zastřít ovocnou strunu, na kterou někde v dáli brnká osamělý bard :D (nemohl jsem si prostě tento výlev odpustit)
Dozvuk: přetrvává ono perlení, sladké dřevo s akorátní kapkou hořkosti, vše provází střídavě sílící a slábnoucí rašelina, kterou podkresluje opět onen bard ;)
Shrnutí: dobrá a svižná whisky, která není moc složitá ale přesto pěkně ucelená a uspokojivá.. boduje pro mě především atraktivní vůně a rázný nástup na jazyku.. dokončení je klidné.. teprve dodatečně jsem zjistil obsah alkoholu a byl jsem překvapen.. vysvětluje sice ono perlení (na které se opravdu rychle zvyká - viz. Jerry), ale 50% bych nehádal ani omylem, což je další plus.. po Tomintoul Peaty Tang je tohle pro mně osobně krok tím správným směrem..
Body: 80

Autor: Nethar
Aroma: dezinfekční aroma - takový slabší Laphroaig - se zde v řecko-římském zápase propléta s květinkovým Speyside, květinky samozřejmě prohrávají, ale jsou tam, ukryté v alkoholovém oparu, olejovitá už na nos
Chuť: po laphroaigovité vůni člověk automaticky očekává jemné pohlazení jazýčku, opak je pravdou - pepřový drsný příděl (50%) vás zprvu řádně nakopne, ale není to hořké, je to prostě silné
Dozvuk: dezinfekce, kouř, v krku dlouho dohořívá, spíše hořké vlašské ořechy
Shrnutí: překvapivý kousek, hodně rašelinný, snesl by svou vůní srovnání s drsnými Islay kousky, ale je spíše jednodušší, dezinfekce není všechno, celkově mě ale potěšil

Autor: Radek
WB
Aroma: První dojem ve mě evokoval kouřící kamna... a topěj v nich nevyschlejma polenama.
Chuť: Saze a trochu mouru. Dokonce škrábe v krku.
Dozvuk: Kouřový a na závěr trochu cukru.
Shrnutí: Je to hodně kouřový, ale na rašelinu zapomeňte, tady se topí uhlim.
Body: 82

Autor: joy
WB
Aroma: jemná rašelinná vůně, příjemná vanilka, karamelka, citrusy, ovoce, sladkost rašeliny, náznak kovových tónů, krémovost, travnatost
Chuť: krásně sladká, medová s rašelinou, která perlí na jazyku to je asi důsledek vyšších procent, slad, vanilka, citrusy, koření, v chuti je ale vidět, že je taková nevybouřená, prostě mladá whisky
Dozvuk: sladkost, medovost, stále koření, které trne na jazyku, rašelina, citrusy, posléze se sladkost ztrácí a zůstává brnivost, vanilka, lehká nahořklost citrónové kůry, lehká slanost, dřevo
Shrnutí: Na začátku jsem byl s lahví spokojený, ale jak jsem se jí propíjel, tak jsem začal vnímat, že je to mladá whisky a že jednotlivé složky nejsou tak propojeny, jak by měly být

Autor: zombice
Aroma: Čichnu ke skleničce a ihned mi to připomíná Ledaig, který jsem kdysi ochutnal v Marpeku. Je to takové jódově zatuchlé se slabým závanem kouře, postupně i sladce uzené.
Chuť: V chuti je kouř plnější. Možná díky asociaci s Ledaigem a té vůni jsem čekal slanější chuť, ale začíná to sladce a až pak jde jen lehce do slana. Kouř je určitě výraznější než ve vůni.
Dozvuk: Delší, kouřově sladší. Doutnající uhlíky.
Shrnutí: Můj první ochutnaný Tomintoul a hned takové příjemné překvapení. Shodnu se s ostatními, že tohle je povedená nakouřená whisky ze Speyside.

Autor: Žiži
Aroma: kouř, rašelina, koření, tráva, vanilka, sladce obilná, lehce nezralé ovoce
Chuť: kouř a rašelina, výrazné koření - hřebíček, skořice, pepř a další koření, vanilka, dub, hořkosladká
Dozvuk: spíše dlouhý, kouř a rašelina, kořeněný (stejné koření jako v chuti), vanilka, dub, zpočátku suchý, později obilně sladký
Shrnutí: velmi povedená nakouřená whisky ze Speyside (chutnal jsem i Peaty Tang a ta mě moc nenadchla), tímto počinem mě palírna Tomintoul příjemně překvapila, po naředění (2-3 kapky do cca 20 ml) je trochu sladší ale i kořenitější, "drhne" na jazyku, lepší je podle mě neředěná
Body: 84

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.