ZPĚT

Recenze:

Láhev: Presidente Marti 23 yo
Autor: Hunter
Aroma: Pendrek, ušlechtilé dřevo, tabák, doutníky, peprmint, med, káva, cedr, rozinky, povidla, kadidlo, vánoční františek. Oproti Presidente 15 je jakoby utlumenější na výškách (když použiju přirovnání z testování reproduktorů), vůně je zde uhlazenější, nevyčnívá tak ze sklenky, ale zase má hutnější "basy", je jakoby víc koncentrovaná a hutná. Oproti patnáctce je prostě ještě o fous dál.
Chuť: Koncentrovaná ve vůni a stejně tak i v chuti. Olejnatý dojem, exotické dřevo, pendrek, med, cedrové dřevo...výrazná sladkost je perfektně vyvážená dalšími složkami. Plná, hutná chuť, přitom na jazyku zpočátku vypadá jemně.
Shrnutí: Tahle značka se mi prostě úžasně trefila do vkusu. Srovnával jsem pozorně a mnohokrát, oproti Zacapě, oproti Abuelu, a pak taky mezi sebou Presidente 15, 19 i 23. To byla nejtěžší část, protože ve slepých testech mezi sebou mě dokázaly tyhle rumy potrápit a bylo potřeba se hodně soustředit. Při testování naslepo jen podle vůně byl 23 rozpoznatelný, ale občas jsem měl problém odlišit 19 a 15. Po ochutnání se to už odlišit dalo, ale bylo znát, že jde o rumy jedné značky a jen tu a tam jsou některé složky vůně nebo chutě zvýrazněné, nebo potlačené. Jsou to vcelku drobné rozdíly, ale samozřejmě tam jsou. Jako vítěz z těchto klání vyšel Presidente Marti 23 a po krátkém panování tak na špičce střídá stájového kolegu Presidente Marti 15. Přiznám se, že jsem zprvu, když jsem viděl tuhle řadu, měl pocit, že půjde asi o nějakou kopírku Diplomática, když jsem viděl na etiketě nějakého státníka a původ Dominikánská republika. Naštěstí jsem pak měl možnost ochutnat patnáctku a bylo jasno, co bude další rumový nákup. Asi je jasné, že za sebe doporučuju, pokud vám tedy šmakují sladší rumy.
Body: 96

Autor: Kobalt
Aroma: Silná, těžká, hodně sladká, koření, sušené ovoce, sladké víno, cream sherry, jemné sladké dřevo, marcipán.
Chuť: Sladká, ovoce, cream sherry, sladké koření, silná i jemná, trochu zatuchlá.
Dozvuk: Výrazný, dlouhý, rozinky, červené víno, sušené ovoce, sladká zatuchlost.
Shrnutí: Výrazný vyzrálý dominikánský rum. konzistentní a přemýšlecí. Hodně sladký ale nesklouzne do likérovosti. Celkově silný a sladký rum na pomalé večerní popíjení.

Autor: josé
Aroma: sladké, medové. proslazený zázvor, i svěží citrusové tóny. ořechy. švestky. občas lihově zavane, mentolová mast na klouby. starý lakovaný nábytek, trouchnivějící dřevo. jednotlivé složky vystupují ve vlnách a střídají se - sladkost, ovocnost, dřevo. ne moc vyhlazené. pár kapek vody ho otevře (b.1/3)
Chuť: sladkost 2/3. zprvu ovocná nakyslost, trochu dřeva a pak vše zaplaví vydatná sladkost. javorový sirup. staré a trošku nahořklé dřevo. pomerančová marmeláda. celkově hutná (b.2/4)
Dozvuk: jemně hřejivý. sladký, skořicový. tropické ovoce. nakonec suché vlašské ořechy (b.1/2)
Shrnutí: překvapení slepé ochutnávky. tohle je ta třiadvacítka presidente? aha. ve vůni mi přišel takový rozháraný a neuhlazený. v chuti sladký a hutný s patrným vlivem dřeva. za vzorek děkuji Hunterovi. jsem zvědav až načnu patnáctku, co mám koupenou. (b.0/1)
Body: 4

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.