ZPĚT

Recenze:

Láhev: GlenDronach 14 yo 1996 Oloroso Sherry Butt Cask 202
Autor: Cyra
Aroma: Hodně těžká vůně. Uzený tabák, sušené maso v sojové omáčce, zauzené švestky a hrozinky. Spousta koření a soli.
Chuť: Masakr. Sůl. Sladkost v podobě kandovaného ovoce naloženého v marinádě s masem, povidly, vlašskými ořechy a chilli. Vše zauzeno s tabákem.
Dozvuk: Hořkost, ale ne chemická a nepříjemná, ale koření. Orientální koření v kakau. Trochu pendrek, nebo badyán. Také sladkost rozinek i když trochu připálených. Sůl, uzenost.
Shrnutí: Jedinečná, hodně expresivní whisky. Nic pro slečinky a začátečníky. Čekal jsem sherry bombu ve stylu Revival, nebo Allardice, ale tahle je jiná. Brutální, nečekaně nesladká (sůl, maso, tabák), hodně kořeněná. Allardice 18y je proti tomu krásně sladká a hladká a není to jen voltáží. Překvapivě, asi nejdrsnější whisky, jako jsem zatím ochutnal. Zároveň zajímavá a opakuji, jedinečná! Zážitek, na který nezapomenu.

P.S. S vodou v chuti sládne, ale je štiplavější a v dozvuku se kupodivu zvýrazní hořkost.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Sušené švestky, káva, lakovost, přezrálé třešně srdcovky, hutné sherry, lékořice, skořice. Některé složky se objeví až po naředění vodou, tehdy je vůně sametovější i pestřejší. Celkový dojem je hodně hutný, silný a hřejivý.
Chuť: Bez vody mi přišla v chuti tak hutná a silná, hořkočokoládová, že přecházím na ředění. I po naředění vodou, (kdy kapky můžete přidávat spíš po deseti, než jednotlivě), je stále silná a štiplavá. Hodně dřeva, pendrek, sušené švestky, nejsilnější tmavá čokoláda. Ale lehce se ukáže i mírná nasládlost. V dochuti je znát hodně opálené dřevo.
Shrnutí: Nejlépe hodnocená lahev X. degustace Bratrstva rašeliny. Kupoval jsem ji asi za 1500,- korun, nyní se cena vyšplhala už na v přepočtu 7000,- korun. S ohledem na kvalitu i na cenový vývoj to byl skvělý nákup. A protože s whisky nekšeftuju, tak mě zajímá jen nákupní cena a nedělá mi problém ji otevřít a vypít, naopak, beru to tak, že "teď si otevíráme láhev v hodnotě sedm litrů kluci." Kdo s whiskou kšeftuje, zvedá uměle ceny. Takže nekšeftujte, nebo se z toho zblázníte. :mrgreen:
Body: 90

Autor: Marvin
WB
Aroma: Těžká, rozinky, datle, ořechový likér. S vodou: vůně více intenzivní a lehčí, sherry, povidla, melta, koření.
Chuť: Plná, opět rozinky, čokoládové bonbóny s karamelovou náplní. S vodou: sladká bílá káva přechází v těžší chuť sušeného tmavého ovoce a sherry.
Dozvuk: Dlouhá, v závěru hořká káva a pak přejde do čokolády. S vodou: dlouho přetrvávající dozvuk nahořklého karamelu přejde v tmavou 75% čokoládu.
Shrnutí: Oloroso Sherry Butt. Výborná i naředěná. Já měl štěstí a pořídil si celou láhev.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Výrazná, ostrá procenty, olivy sladkoslané, olivy kandované, karamel, sladké povidlové sherry, spíš PX než Oloroso. Časem ještě více sládne. Ve vůni voda přidá kořenité složky a ubere alkoholové ostrosti.
Chuť: Méně sladké PX, kůže, stopy nakouřenosti. Vskutku bych nehádal tolik procent, předchozí 46 % Kilkerran se mi zdál mnohem ostřejší (ale šel první). S vodou více hladivě smetanová, ale stále hutná a chutná.
Dozvuk: Čokoláda, káva, koření, ne zase tak moc dlouhý, leč hodně bohatý. Výborný.
Shrnutí: Velmi dobrá láhev, při přechutnání mi zachutnala ještě o dost víc než na oficiální degustaci, tam jsem ji dal, abych si ušetřil trápení s rozhodováním, na 1. - 3. místo, nyní když porovnám se stejně hodnoceným Kilkerranem, tak ho válcuje. Hutná záležitost, která snese i výraznější ředění. Vůni voda posunula trochu jinam, chuť a dozvuk zlepšila. Gratuluji Hunterovi i Marvinovi ke skvělému nákupu.

Autor: sandrider
Aroma: vůně je jedním slovem úžasná! Výrazná sladkost (rozinky, švestky, snad datle), v zápětí se objevuje určitá nakyslost (ocet) a lakované dřevo.
Chuť: to co slíbila vůně se objevuje v chuti. Sladkokyselá, rozinky, marmeláda z lesních plodů
Dozvuk: dlouhý, kořeněný, černý rybíz
Shrnutí: skvělá whisky, ředění není potřeba, nehádal bych ani 50 % ABV

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.