ZPĚT

Recenze:

Láhev: Macallan Sienna
Autor: Botana
Aroma: Svěží, ovocná, květinová, broskve, nektarinky, liči, cukrový meloun.
Chuť: Ovocná, nektarinky, koření.
Dozvuk: Delší, ovocný.
Shrnutí: Dobrá je. Vítěz 5 HK degustace. Za vzorek děkuji salamovi.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Příjemná sherry klasika. Hodně čokoládová, med, sladké koření. Hřejivý dojem s trochou ostrosti.
Chuť: Velmi jemná, hladivá, hebká chuť na jazyku. Sherry je hodně znát. Rozinky, dubové tóny.
Shrnutí: Pokud toužíte po něžném pohlazení po těžkém dnu, je tu pro vás Sienna. Za vzorek děkuji Jumbovi. Pochutnal jsem si.
Body: 87

Autor: J.K.Ch
Aroma: Krásná, sladová a přiměřeně sladká, pro mě je tahle „Macallnovitá“ vůně jistou definicí, kterou jsem si zamiloval a v láhvi Sienna snad nejvíce. Výrazné jsou tóny sherry dokreslené ovocem. Náznaky mléčné čokolády Milka. Med, karamel a pomeranče to celé krásně dokreslují.
Chuť: Sherry, rozinky a med jakožto hlavní složky chutí se jemně prolínají s tóny koření s lehkým a svěžím ovocem. Dále tvoří chuť tóny voňavého sladu s náznakem zázvoru a stopou mléčné čokolády a to celé je podbarveno jemnými dubovými tóny.
Dozvuk: Delší než bych čekal od whisky tohoto charakteru. Je vyvážený bez hořkosti s tóny citrusů, ovoce a koření opět podbarven jemnou dřevitostí ve svém nejlepším možném podání.
Shrnutí: Výborná whisky je to můj nejoblíbenější kousek z dostupných whisky produkce Macallan. Není levná, ale dle mého stojí každá utracená koruna za každou kapku. Tuhle whisky prostě miluji. A i když se na to podívám objektivně, není nic, co bych jí vytknul.
Body: 88

Autor: Kobalt
Aroma: Výrazná, suchá i sladká, sherry, Fino sherry, bílé víno, medová sladkost,sušené ovoce.
Chuť: Lehce sladká, dřevitá, ovoce, pomeranče, sladké koření.
Dozvuk: Medové dřevo, mdlé ovoce, pomeranče, sladké koření.
Shrnutí: Zvláštní, spíše jemná. Neohromila.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Sladké, jemné, je to sherry, ale tady to je spíše harmonie více různých ovocně smetanových příjemných tónů.
Chuť: Hladké, jemné, sherry šmrnc.
Dozvuk: Dlouhý, bez náznaku hořkosti, oříškový, v porovnání s 12 yo Sherry Oak snad o ždibínek méně hlasitosti, ale o to více různých tónů.
Shrnutí: Moc si na ní pochutnávám. Nerad bych zůstal navždy uvězněn v hlubinách Islay a Skye, což se mi posledními nákupy velmi daří, protože takovéhle whisky za odbočku stojí! Škoda těch cen, ale ačkoliv občas si u něčeho říkám, proč za to ty prachy vlastně dávám, tak tady jich určitě nelituju.

Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výraznější ovocná nakyslost, z níž vyčnívají zelená jablka a ne zcela dozrálý angrešt, zkombinovaná s připomínkou suchého sherry. K tomu ostřejší koření na způsob pepře, náznak muškátového oříšku a vanilky. Na pozadí je patrná určitá dřevitost s větrovostí.
Chuť: Plnější, hutnější, v mnohém dosti vycházející z vůně. Opět zde máme ony ovocně nakyslé tóny, tentokráte ovšem doplněné i o nějaký ten hrozinkově nasládlejší (toho jsem si ovšem začal všímat až po odpití cca ¼ obsahu lahve). Nechybí ostřejší kořenitost, zmíněná dřevitost a větrovost.
Dozvuk: Delší, pozvolna se vytrácející. Jasné pozůstatky čerstvého dubového dřeva, trávy, později se na jazyku objevují stopy po medu či sušeném ovoci.
Shrnutí: Opravdu dobrá whisky. I když musím přiznat, že mě zprvu moc nenadchla. Velmi těžce jsem se totiž vyrovnával s množstvím oněch až nezrale nakyslých tónů, jež vedle vůně převažovaly i v chuti. Naštěstí se ale jednalo o přechodný stav. Obsah lahve procházel kvalitativní proměnou v závislosti na míře jeho úbytku. Do chuti se poznenáhlu začala vkrádat příjemná hrozinková nasládlost. Intenzitou sice vždy mírná a jaksi nesmělá, leč s radostí vítaná. Díky za ni! Celkově povedenému vyznění Sienny hodně pomohla.

Autor: josé
WB
Aroma: sušší dřevitost se mísí se sladkou ovocností sherry (jablka, rozměklé meruňky a broskve), perníkové koření, vanilka. umělé žvýkačkové tóny, gumové těsnění. slazené mandle. jednoduché a funkční (b.2/3)
Chuť: šťavnatá nakyslost sherry. ovoce z vůně je doplněno hladkým dřevem, posypané pikantním kořením - pepř, muskatnuss (b.2/4)
Dozvuk: sladký. karamely s mléčnou čokoládou, sušené tropické ovoce. maličko větrová (b.1/2)
Shrnutí: celkově bych řekl jemná, oproti sherry bombám jako Abunadh nebo Glendronach CS. příjemná whisky s akorátní dřevitostí. děkuji salamovi za možnost ovhutnat na 5.Hkdegu (b.0/1)
Body: 5

Autor: lalos
WB
Aroma: Krásná vůně. Kořeněné sherry, ovocný koláč, pražené lískové oříšky. Muškátový ořech a hřebíček.
Chuť: Příjemně sladká s vyváženou kořenitostí. Pikantní hřebíček, sušené fíky, čokoláda, lehounká dřevitost.
Dozvuk: Dlouhý, sladce pikantní. Koření a rozinky.
Shrnutí: Nejlepší whisky z této série a jedna z nejlepších v dané cenové kategorii. Skvělá kombinace sladkosti, dřeva a koření. Dá se s ní hodně vyhrát. Je skvělá.

Autor: salam15
Aroma: Sherry, kokos, čokoláda, koření
Chuť: Krémová, hladká, dezertní víno, pralinky, jemně dřevitá
Dozvuk: Střed
Shrnutí: Salamuv příspěvek na 5. HKdegu. Moc se mu to povedlo, vždyť degustaci vyhrála, že. Je to krásně vyvážená whisky. V chuti se mi proti sherry sudovkám, co jsem nedávno spořádal, zdála taková řidší a poznamenal jsem si, že bych ji měl přechutnat proti Glengoyne 18 yo, která jí na HKdegu sekundovala, ale to už se nepovede. Po odlití vzorků mi zůstaly dva panáky a ty jsem si dal následující večer samotné, abych si Siennu ještě trochu užil. Někdy si ji ale zase koupím.

Autor: sandrider
WB
Aroma: výrazně ovocná - pomeranče, jablka, dále mléčná čokoláda (po chvilce je nejvýraznější právě ona), tohle se mi velmi líbí
Chuť: sladká, hlavně rozinky a med, opět ovoce - teď už méně výrazné (pomeranč), také koření (zázvor)
Dozvuk: dlouhý, znovu pomeranče
Shrnutí: Nejsem fanoušek NAS, k nové řadě Macallanu jsem byl velmi skeptický dokud jsem neochutnal Siennu (podle některých nejlepší z celé řady). Opravdu je výborná, jediné co by mohli vylepšit je cena. Kdo mád Speyside, bude určitě spokojen.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.