ZPĚT

Recenze:

Láhev: Cutty Sark
Autor: AdamLiška
Aroma: Zpočátku dost lihová vůně. Nechávám odstát a trochu promíchám…. A ejhle, najednou jde cítit ovoce, opět trochu do citrusů. Trochu i těch starých jablek jak u Glenfiddichu. Travnatost možná i seno. V pozadí cítím med. Trochu jemnosti ale spíše ostřejší vůně. Při delším očuchávání cítím i náznak skořice.
Chuť: Velice příjemná, olejovitá, smetanová. Oproti vůni je míň rázná. Chuťově táhlá. Pěkně zapálí. Chuť se táhne a po spolknutí navazuje do spálena. Na chuti jde znát, že se jedná o levnější blendovou whisky.
Dozvuk: Trochu hořká, spálená. Vzadu na jazyku taková zemitost. Suchost…
Shrnutí: Co říct k této whisky…. Pít ji například po Glenfiddichu je absolutní barbarství a další skleničku už nebudete chtít. Ale pokud se podívám na cenu je to skoro zázrak. Nejde z ní cítit přílišná umělost, ale líh jde místy cítit, a to se mi moc nelíbí. Člověk ji musí dát chvíli času, aby se vůně otevřela. Po půl minutě trochu rozdmýchání lze ucítit ovocnost a jemnost. Chuťově na tom taky není bůh ví jak špatně, žádné drásající, nebo štiplavé chutě se nekoná. Kdybych měl porovnávat například s jinými blendy v podobné cenové kategorii, tam poměr cena x kvalita rozhodně zaujme. Dražší Johnnie Walker Red label je oproti tomu něco nechutného. Takže Cutty Sark je velice příjemné překvapení, které však opět moc nenadchne.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Je znát, že se jedná o blend, ale přijde mi ve své kategorii výrazná. Sametově dřevitá, ořechová, krémová, s dávkou citrusových tónů. Vanilka a slad.
Chuť: Na jazyku zprvu blendově řídká, ale zároveň štiplavě pikantní, přechází do citrónů, dále slad, krémovatí, s příjemnou dochutí čokolády.
Shrnutí: V rámci míchaných whisky jsem byl mile překvapen, zaujala mě citrusovostí a celkovým vyzněním, docela rád bych se podíval i na starší whisky této řady, kde jsou i blended malt kousky. V kategorii míchaných whisky určitě stojí za ochutnání.
Body: 80

Autor: josé
Aroma: zpoza lihovějšího oparu vykukuje bonbónová sladkost, pečené jablko, skořice. zatuchlejší dřevo. svěže kyselkavé bílé víno, jablka a citrusy. vanilka. arašídy. není to tragické (b.1/3)
Chuť: lehká, obilná. jemně pichlavá dřevitost, zelené ořechové slupky. trocha sladkohořkého dřeva. poměrně sladká. bezový květ s kapkou grepu. chuť je docela silná. (b.1/4)
Dozvuk: sladší, hřejivý. trocha tonicové nahořklosti. cereální. med (b.0/2)
Shrnutí: jde o spíše sladší whisky, což mi sedí. hořkost na hraně příjemnosti (po více sklenkách už není tak markantní). nelze hledat kdovíjaké zázraky. je to obyčejný blend a je mi vlastně příjemný. (b.1/1)
Body: 3

Autor: spyna
WB
Aroma: Karamel, špetička soli, sláma/ lehký náznak obilí, oříšky (taktéž téměř bez ovocných tónů). Ta vůně je opravdu velice jemná.
Chuť: Lehká, jemná, sladká, opět cítím karamel snad s perníkem (nebo spíš perníkovým kořením)
Dozvuk: Dozvuk reflektuje vůni, sladký s trochou karamelového perníku/koření, možná až moc sladký. Naštěstí není tak dlouhý jako třeba u Asyly, což je u takové sladkosti asi ku prospěchu.
Shrnutí: Zajímavá hodně jemná whisky, chuť velice jemná s dominantním "karamelem v perníčku" nic lepšího mě nenapadá. Dozvuk tvrdí muziku a tím, že odeznívá rychleji, nechává tuhle whisky v dojmu lehkosti a pitelnosti.

[u]Porovnání s Asylou:[/u] Ve vůni rozhodně vítězí, ten karamel mi sedí a ve prospěch hraje i chybějící alkoholovost. V chuti a dozvuku zas naopak trochu ztrácí, když je možná až moc "přímočaře sladká" Celkově je to tak 50/50, ale pokud bych se musel rozhodnou, asi bych volil Asylu a před pěknou vůní upřednostnil pěkný dozvuk. Každopádně do budoucna jsou to oba kandidáti na blendové láhve, hlavně v létě a i jako aperitiv.

Autor: xenopus
Aroma: Docela ostře lihové, jednodušší, spíš sladší. Obilí, nahnilé zelené jablko, med, nakyslost bílého vína, lehce koření. Vzdáleně mi připomíná základní Glenlivet.
Chuť: Jednoduchá, středně hladká a ve své sladkosti docela příjemná, až na takovou podivnou živočišnou zatuchlost na patře (detrit i s mnohonožkami, no prostě hnus...). Opět obilí s trochou ovocnosti, hořkost grepu.
Dozvuk: Těsně po polknutí hrozně sladký, jako by mi najednou na jazyk přistál kus hroznového cukru, potom jde spíš do slana a především do hořka. Trochu štiplavý, docela krátký. Dřevo starých sudů, jeřabiny, hořké ořechy (slupky z mandlí), to vše je nedostatečně vyvažováno trochou sladkosti obilí a ovoce (jablka).
Shrnutí: Až na tu pachuť by to byl docela pohodový blend, vyšší podíl alkoholu z toho dělá trošku exkluzivnější pití, ale popravdě zážitek to nebude nikdy. Není to úplně moje krevní skupina, protože Cutty Sark není ani vyloženě sladká, ani kouřová, ani jemná, ani drsná... jakoby se snažila vyjít vstříc až příliš mnoha chutím. Na rozdíl od nádherné lodi Cutty Sark umístěné kousek od Greenwich Parku si na whisky Cutty Sark budu pamatovat snad jen kvůli tomu humusu na patře, i když je pravda, že mi další dny přišel méně výrazný.
Body: 68

Autor: zyki
Aroma: taková podivná sladkost, slazená smetana s příchutí broskve
Chuť: smetana s karamelem
Dozvuk: krátký, sladký, náznak citronu
Shrnutí: nejprve mi připadala divná, časem se to lepšilo, asi bych ji měl přechutnat

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.