ZPĚT

Recenze:

Láhev: Ardbeg Uigeadail
Autor: Alferi
WB   WOL
Aroma: kouř a medicína v omamné koncentraci, zpod tohoto příkrovu se opatrně prosazují citrusové a dřevité tóny
Chuť: prvotní olejová hebkost je rychle vystřídána postupně rostoucí alkoholickou štiplavostí, opět štědrá porce kouře a medicíny doprovázená dřívím, chuť vyloženě obaluje "ústní dutinu v hubě"
Dozvuk: polknutí je i díky obsahu alkoholu impozantní, zpět stoupá již zmíněné aroma ke kterému se na chvíli přidává něco jako smůla nebo WC saponát (což u mě není negativum, vzdáleně podobné tóny si spojuji s dýmkovým tabákem Condor), poté slabá sůl, topinky, vybavuje se mi citoslovce MUOHOHAHÁ
Shrnutí: Tento kousek páni z Ardbegu bezesporu navařili dobře. Pokud dostanete chuť na opravdu silně rašelinnou whisky, tak tato by určitě neměla zklamat. Na první napití na mě působila trochu jednoduše (je potřeba poněkud upravit homologaci papuly s ohledem na sudovou sílu), ale postupem času jsem si k ní našel cestu a začal jsem si ji užívat. Na druhou stranu s přihlédnutím k mému vkusu je tam toho chlastu už prostě moc. Jak celkem nerad ředím, tak tady jsem to párkrát zkusil, ovšem přes ne úplně špatný výsledek jsem měl vždycky pocit, že se přitom ztrácí ještě něco jiného, než síla alkoholu ...

Autor: Cyra
Aroma: Samozřejmě rašelinný kouř, ale také ovocná nasládlost, kakao, špetka vanilky, kyselejší druh černé kávy. Dále jakási zatuchlost hodně dlouho stojící vody. Síra, kmín. Poměrně členitá a bohatá vůně.
Chuť: Při rychlém polknutí – sladká i slaná, pepř, závan vanilky. Při delším povalování pak i nakysne po okrajích jazyka a začne pepřově štípat a kouřit. Lze zachytit i síru, ale není to nepříjemné.
Dozvuk: Pepřové, nasládlé se špetkou soli, vanilky. Na chvilku cítím jakoby náznak čerstvě upečeného chleba. Rašelina a jód. Trochu mi koprní pusa :shock: .
Shrnutí: Nejdrsnější Ardbeg z trojice 10y, Uigeadail a Corryvreckan. Chutná mi nejméně, ale to bude asi tím, že se jeví jako složitější a na rozdíl od Corryvreckanu, který mi zachutnal hned, Uigeadail by potřeboval větší množství a více času k poznání všech předností. Z toho vyplývá, že láhev jednou bude :)

Autor: Hunter
WB
Aroma: První přivonění…že by něco z „latinské“ řady BenRiachu? Nakouřenost a nakyslost se tu hezky mísí, najdeme i nasládlost a peprnost. Whisky je to dost výrazná a zábavná.
Chuť: Dřevo, štiplavost, peprnost. V dochuti vyuzená, dehtová.
Shrnutí: Podle starých poznámek by to klidně mohl být BR Curiositas 10 yo.
Body: 86

Autor: Hunter
Aroma: Fantazie- sladká jódovost, nádherná, při letmém přivonění sladké ořechy, při hlubokém silná, bohatá.Totální jód, jódovější než Corryvreckan.
Chuť: Vícevrstvá, barvitá, naprosto úžasná, exploze chutí (ale neřeknu vám,jakých, protože se mi nedostává slov, napadají mě jen samé superlativy).
Dozvuk: Dozvuk je suchý, kouřový.
Shrnutí: K Murrayovo hodnocení a bodování mám občas výhrady, ale u Uigeadailu se s ním krásně shodnu.Po dlouhé době jsou mí dosavadní lídři, Laphroaig 10y a Talisker 10y odsunuti něčím lepším, lídrem žebříčku je nyní Uigeadail.Tohle je opravdu totální whisky.
Body: 97

Autor: J.K.Ch
Aroma: zemitý kouř, rašelina, mokrý štěrk, náznak kůže, a pokud se na to vaše čichové buňky zmůžou tak i to sherry tam je cítit. Alkohol a oškráblá omítka.
Chuť: Silně rašelinová a kouřová, ale sladší než Arbeg 10 Yo, a sherry je zde citelnější než ve vůni, štěrk. Dále náznak citrusů příjemná kyselost. Procenta vás nenechají na pochybách. pijete něco mimořádného… ůsta naplňující olejnatost a silná plná chuť bez mezery z ní dělá malý zázrak.
Dozvuk: Po té co zmizí sherry, tak kapky proti kašli, a dřevo. To, že je vše doprovázeno kouřem asi netřeba dodávat, sladkost a příjemná alkoholovitost.
Shrnutí: Pokud existuje pití, na které máte v plánu nezapomenout, tak je to tento kousek. Vražedná síla a úžasná chuť. Nervy trhající nezřízené pustošení všech chuťových vjemů, které jste do teď zažili. Miluji ji. Pro mě je to jedna z nejzajímavějčích whisek, jaké jsem měl možnost ochutnat.
Body: 92

Autor: Kobalt
Aroma: Kouř a slanost, mořské pobřeží, zelená syrovost.
Chuť: Rašelinná, ostřejší a slanější než si pamatuji desítku.
Dozvuk: Sladký i slaný najednou, rašelinný.
Shrnutí: Po paměti je výraznější a plnější než desítka, rozhodně bych ho rád ochutnal někdy zčerstva a ne jako poslední kousek na dobrou noc.

Autor: Króča
Aroma: udírna :shock: to má říz :shock: mix uzeného masa a parenice, sluncem vysušený záhon zeleniny, sušené hřiby, mokré ohniště a hořký nugát.. pořád udírna
Chuť: sladký nástup potom :shock: KOUŘ.. uzený kouř (lze vůbec kouř udit???), rašelina příliš nevystupuje ale přesto tu je :shhh: delikátně dřevěná chuť je časem zemitá..našel jsem taky kořenovou zeleninu do vývaru.. po polknutí se dere ven těžký ohnivý kouř :oops:
Dozvuk: až se uklidní to spáleniště, najdu černou mastnotu z uzeného masa co zbyde na talíři, postupně to sládne a tváří se zase zemitě.. taky by tam mohla někde být spálená bábovka..ale ano, stále se ze všeho ještě kouří..a kouří..a kouří...
Shrnutí: z tohohle se mi fakt zatočila hlava.. koncetrovaný kouř, krásná dřevěná chuť.. když to necháte v puse déle tak začne opravdu monstrózně kouřit.. po polknutí to člověka téměř přizabije ale to nevadí, protože ho to zároveň drží na nohách a pak už jen zmateně stojí a kouká :shock: výborné a výjimečné
Body: 91

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Kouř, samozřejmě, ten si nemůžeme odmyslet, je ho tam snad ještě více než v desetiletém plnění, ale nepůsobí drsněji, naopak trochu více hladí. Onen nakyslý citronový nádech se ztrací někde vzadu. Přijde mi takový nějaký sladší, hladší, sám nerozumím tomu výrazu, ale teplejší Možná to jsou tóny sherry? Každopádně jsou uhlazené, krémové. Chvílemi cítím doutnající uhlíky, chvílemi to je teprve čerstvě rozřezané dřevo.
Chuť: V ústech ostrý pepřový kouř (jak jinak, je to Ardbeg). Trochu olejovitosti. Hodně tvrdý kousek, pro Islay začátečníky nemohu doporučit, na manželku to doma nezkoušejte, je to až příliš silné kafe, jestli si ale chcete ublížit a Lagavulinům s Laphroaigy se s šíleným výrazem v obličeji s několika chybějícími zuby posmíváte... prosím Odmyslíme-li si neodmyslitelný kouř a jód, máme tam sladké dřevěné tóny.
Dozvuk: Finiš těžko popisovat, protože většinou po polknutí na několik minut ztrácím vědomí, každopádně ještě pak doznívá :-)
Shrnutí: Dle mojí kouzelné tabulky je momentálně 10letý Ardbeg o něco výše. Upřednostňuji jeho mírnou kyselost před sladkostí a Uigeadail je na mě možná už přehnaně moc drsný, uvidíme, jak se ještě spřátelíme, tohle pití chce prostě tu správnou náladu.

Autor: Radek
Aroma: no kouř, jo to jo.... ale nepřišlo mi že by ho tam bylo extra moc
Chuť: prostě takovej jemnější Ardbeg
Dozvuk: nějakej dozvuk tam byl... ale jakej??
Shrnutí: Jak jste již asi poznali, Uigeadail jsem ochutnal nikoli jako první, nikoli jako druhý, nikoli jako.... atd., atd., takže mě trochu omluvte že jsem již nebyl zcela schopen seriózní degustérské činnosti. V každym případě mi chutnal a ještě jedno krásné ohodnocení jsem si z něj odnesl neboť spolumajitel whiskyterie prohlásil: já tam ty chaluhy a chcíplího kraba prostě cejtím
Body: 90

Autor: Rescue
Aroma: kouř, ale takový jemnější než u klasické 10 yo, dřevitost, jemná rašelina, vanilka a sladkost
Chuť: sladká kouřovitost s nádechem rašeliny, taková příjemná slanost a chuťová vyváženost
Dozvuk: louhý, silný, sladce kouřovitý s velmi dlouhým trváním…
Shrnutí: Móóóc dobrá whisky…jen si nejsem jist, zda-li nebylo Ardbeg okénko na WF 2014 časově poněkud předčasně zařazeno..

Autor: Shargard
Aroma: [u]bez vody[/u]

Kouř, jemně nasládlá rašelina s lehkým slaným tónem a trochou čokolády. Krásná vůně, která se plným proudem stále dostává do čichového ústrojí. Těžko se nabažit a mě bylo jasný pro co jsem si sáhnul. Nicméně na lahvičku jsem se ještě nepodíval, abych si to na chuti potvrdil.

[u]s vodou[/u]

vystoupí sůl a rašelina na úkor kouře a objeví se citrony
Chuť: [u]bez vody[/u]

sladkost, decentní slanost, trocha rašeliny a pepře, delikátní nakyslost a káva. Tohle všechno je zabalené kouřovým oparem - jak tu někdo už psal uzeným

Tohle všechno mi v ústech prostě explodovalo a já se tetelil blahem.

[u]s vodou[/u]

sladší, už to není takovej intenzivní náhul, ale stále dobrý
Dozvuk: [u]bez vody[/u]

dlouhý, krásný a kouřový s rašelinou, špetkou soli, citrony a hřeje to jako kdyby tam byly ještě žhavý uhlíky. Pekelně příjemný pocit v žaludku.

[u]s vodou[/u]

kouř ustupuje a nahoru jde rašelina
Shrnutí: To, že jsem si vytáhl Ardbeg jsem poznal po prvním přičichnutí. Teď jem zbývalo zjistit ten zbytek. Jak se na nose zdála jako celkem slučná holka tak to v ústech neskutečně rozbalila a nestyděla se ani v dozvuku. Tohle prostě můůůžu. Mně se obecně u tohohle druhu whisek osvědčilo vodu nepřidávat, zvláště pak do Ardbegu - je to fakt škoda. Parádní kousek. Druhý den jsem přičichl ke sklence a bylo to jako když strčíš hlavu do udírny ze který právě vyndali uzený a topili pod tim rašelinou. Až jsem se z toho otřepal tak si čichl ještě jednou - paráda. Už teď se těšim co si vytáhnu příště.

Autor: Torrez
WB
Aroma: Kouř snoubený s plnou sladovostí whisky, uzený sýr, ořechy (arašídy), trochu soli a ovocnosti. V závěru dřevitost, kůže. S vodou trochu víc obilnosti a sladovosti, náznak citrusové kyselosti.
Chuť: Nával zemitého kouře. Senzačně osobitá, mocně uzená. Příjemná sladkost, umí být i lávovitě pikantní. S vodou více vystupuje sladkost a bílé víno.
Dozvuk: Dlouhý, silný, intenzivní a má vývoj. Klobásy z udírny, víno, o hořkosti nemůže být ani řeč
Shrnutí: Vynikající kousek. Je dost drsný a tak je to správné. Desítka mě moc neoslovila, ale tohle je tedy jiné; určitě budu v rámci této palírny rád a brzy pokračovat.

Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Výrazné, díky vyššímu procentu alkoholu nepatrně svíravé, přičemž v přední linii vystupuje kouř, dehet a ostřejší rašelina. Následně na sebe upozorňuje jemně medicinální ovoce na způsob nasládlých citrusů či nenásilná dřevitost. Při hlubším nádechu se připomíná i čerstvá máta.
Chuť: Silná, plná, ostřejší i příjemně nasládlá zároveň. Kouř, dehet, asfalt, rašelina, citrusy, náznak sladkého sherry, dřevitost, trocha koření.
Dozvuk: Dlouhý. Postupně vyhasínající příběh o jedné chuti, později s dotekem slanosti.
Shrnutí: Úvodní sklenička z právě otevřené lahve čpěla mocným kouřem. Nalil jsem si ji jednoho sobotního rána ke grilovanému vepřovému steaku z předešlého dne. Ten byl taky pěkně načouzený. Každopádně moc dobrý. Obdobně pochválím Uigeadail, jde opravdu o velmi povedenou whisky. (P. S. Lze ji úspěšně popíjet čistou, ale také s přídavkem malého množství vody. V případě druhém zaujmou sladší tóny, v tom prvním je vhodné neopomenout ono obligátní poválení v ústech. Tím dojde k notnému vybuzení slin, které pomůžou její chuti hezky vyniknout.)

Autor: buddha.ps
Aroma: kopa starého dreva po daždi, mokrá koža, vzadu trochu jódu, to všetko podfarbené vínom z čiernych ríbezlí
Chuť: sladká jódová (áno...), mokrá koža, sušené jablká a to všetko pekne ostré
Dozvuk: dlhý, údený losos so zrelým canaloupe melónom (skúšal to už niekto?)
Shrnutí: skvelé, skvelé, skvelé, ale predsa len o malinký kročik za základným 10yo

Autor: josé
Aroma: kouřové, ale ne tak intenzivní/masívní jako u předcházející desítky, nebo že bych si zvykl a otupěl? krása. tóny sherry
Chuť: slaná, spálený toast a samozřejmě kouř a medicínka na prvním místě
Dozvuk: dlouhý kouř co trvá a trvá
Shrnutí: výborná záležitost. na svou voltáž není lihově ostrý. nebo že by ten kouř přebil všechno?

Autor: joy
Aroma: ve vůni ze začátku malinko medicíny, pak ale nastoupí ardbegovský kouř a v pozadí citrusy, kouř přechází od páleného mokrého listí přes kouř z řezavých uhlíků až po kouř z udírny a postupně klesá jeho výraznost a objevuje se krémová sladkost spolu s vůní z třinového cukru zakončená obilným sladem
Chuť: napřed sladkost po sherry, pak řezavé uhlíky propalující hrdlo, následuje hutný kouř, přesto ne příliš silný, dřevitost a pichlavost
Dozvuk: mohutný, hřejivý, kouřový a uzený, dlouhý a přesto nasládlý s kapkou ohnivých citrusů znecitlivujících jazyk
Shrnutí: Výborná whisky s dlouhotrvajícím pocitem uzeného kouře v ústech. Chtěl bych další láhev a další a další a...

Autor: kalik
Aroma: První rána do nosu masivní kouř, udírna, ale i jistá lehká olejovitá sladkost, citrusy, čokoláda
Chuť: masivní kouř, uhlíky, popel, medicína, jód, sůl, jemná sladkost, marcipán
Dozvuk: dlouhý dozvuk, kouř, uzenina, (kouř a uzenina naprosto všude), sladkost
Shrnutí: Masivní kouř a uzenina, sladkost. Není tak plné jako Lagavulin 16y, spíše lehčí, ale za to silné kouřové aroma (komín, ohniště) a silná chuť, mnohem silnější zážitek než Lagavulin. Velmi dobrá whisky. Cenově dražší (1500), což je jistě škoda, ale za ten zážitek to jistě stojí :)

Autor: lalos
WB
Aroma: Hutná, sladká vůně. Příjemný kouř vycházející ze sladkého základu. Tmavá čokoláda, medové burizony, kapučíno a dehet. Síla ve vůni ještě není tak znát.
Chuť: Navazuje na vůni. Hutná sladkost, stále příjemně pitelná v plné síle. Sušené ovoce, lékorky, mizí dehet a spálená guma, objevuje se spíše opálené dřevo/doutník.
Dozvuk: Dlohý, příjemně hřejivý, sladký. Připálená marmeláda, hřebíček, sladký kouř, rauchbier.
Shrnutí: Výborná, skvělá whisky. Z Ardbegů pro mě asi nejlepší. V core range určitě, v poměru cena/výkon také. Je hutná, ale ne ostrá. Hromada chutí, uzené ovoce. Lahev jsem neměl, ale jdu do ní.

Autor: nidan
WB
Aroma: sladký kouř, ovoce, hrozinky v rumu, citrusy, vůně je příjemná ale trochu alkoholově štiplavá což jí pro mne trochu ubírá.
Chuť: plná, sladká s tóny soli, později sušší s vlivem sherry, ořechy, citrusy, je olejnatá, vrstevnatá a dřevitě popelnatá
Dozvuk: dlouhý, citrusy, pepř, popel, dřevo, jde i do hořka, ale zvláštně se v dokončení střída se sladkostí a dokonce slaností (slaný karamel), je to zajímavý dozvuk
Shrnutí: bezpochyby vynikající Ardbeg, vyvážení kouře a sherry, to prostě v Ardbegu umí, můj nej z core to není ale je druhý :-)

Autor: salam15
Aroma: Z testované trojice (10 yo, Auriverdes) suverénně nejsilnější, ale rozhodně ne štiplavé. Skoro 55 % ABV byste nehádali. Kromě obligátního kouře je v něm cítit "smrádek" z červeného vína, tmavá čokoláda, spařené mandle. Po delší době ve sklenici je z toho taková "sudovková" nasmrádlost ve stylu Islay As We Get It (nebo naopak, chcete-li).
Chuť: Suverénně nejvýraznější z chutnané trojice. Je to záplava chutí, sladkých, ovocných, kouřových, kyselých a dřevitých končících "spáleným" patrem, ale je to skvělé.
Dozvuk: Dlouhý, sladký, kouřový, složitý.
Shrnutí: Testoval jsem dnes proti sobě tři lahve ze stáje dr. Billa - Auriverdes, 10 yo a Uigeadail. Tentokrát nikoliv na slepo - to si dáme příště a jsem upřímně zvědav, jak to skončí.

Nemám strach, že bych příště naslepo Uigedail nepoznal, převyšuje své soupeře o třídu (i víc). Je to krásné pití, výrazné, vrstevnaté, komplexní.

Petr psal, že je těžké pro ni najít v core range jiných palíren konkurenta, a má recht.

V hodnocení poměru cena/výkon je to ale samozřejmě trochu jinak - tam Auriverdes končí poslední s ohledem na svou omezenost a jeho cenu.

Taky vám rozhodně neposkytne dvakrát tak dobrý zážitek oproti desítce, která stojí méně než polovic. Uigeadailu bych dal ale i v téhle kategorii první příčku, je to fakt dobrý pití a s ohledem na sílu nestojí zase tak moc.

Autor: Žiži
Aroma: výrazně dehtová, kouřová a rašelinová s nádechem ovoce a vanilky, mírně sladká a lehce olejová
Chuť: spousta rašeliny, kouře a dehtu, jod, tmavá čokoláda, trocha ovoce a vanilky, slabě olejová, mírně sladká i trochu slaná
Dozvuk: velmi dlouhý, kouř, dehet a rašelina, která velmi dlouho zůstává na patře, stopy vanilky a ovoce, spíše slaný
Shrnutí: výborná whisky, silně kouřová a rašelinová, mírně sladká s trochou vanilky a ovoce, při testování naslepo bych ji nejspíš tipoval na Laphroaig, ředění není potřeba, chutnala mě víc neředěná
Body: 88

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.