ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glenfiddich 14 yo Rich Oak
Autor: Cyra
Aroma: Voní to celkem sladce. Květiny, hruškový kompot, lehce banán a čokoláda, vřesový med. A pivo :shock:. Skutečně, při první ochutnávce cítím pivo.
Chuť: Sladší, hladká , ovocně smetanová. Nic výrazného (ale ne špatného).
Dozvuk: Z počátku jemný, stále nasládlý, pak začíná trpknout a lehce nakysne. A opět cítím pivo :shock: , taková pivní nahořklost. Také hrušky a citrusy.
Shrnutí: Při první ochutnávce mi přišla obyčejná (až na to pivo), ale měl jsem ten večer více vzorků, tak to nebylo úplně fér hodnocení. Druhý den jsem přechutnal a byla celkově mnohem lepší. Sladší a svěží s velice příjemným dozvukem, který se mi nakonec opravdu vryl do paměti.

Autor: Hunter
Aroma: Ve vůni nasládlé koření, skořice.
Chuť: V chuti naprosto jasný a typický Fiddich, pokud jste od této značky pár kousků ochutnali, myslím, že by jste ji ve slepém testu jasně rozpoznali.
Shrnutí: Velmi příjemná whisky.
Body: 83

Autor: Lakus
Aroma: Voňavoučké, jak jen to u Glenfiddichu umějí. Rozinky, citrusy a sladší koření (vanilka, hřebíček, badyán). Skoro bych to tipoval na nějakou vánoční edici. V pozadí se krčí trošku trpčí tóny.
Chuť: Hodně silná chuť kořeněného dřeva, ale velmi dobrého... Posypaného vanilkovým cukrem a ani trošku hořkého. Téměř jako sladká babiččina bábovka.
Dozvuk: Dřevo pokračuje ve své velmi příjemné poloze... Trošičku ostřejší, ale stále hladivé a příjemné.
Shrnutí: Pro mě velké překvapení v pozitivním smyslu. Čekal jsem hodně ovoce, zejména jablek, čehož se mi naštěstí nedostalo. Ta chuť sladkého dřeva je fenomenální a opravdu jsem si velmi pochutnal.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Příjemně sladké, medové, možná mírně skořicové. Kromě typického ovoce je zde i květinová vůně. Broskve, meruňky a dýňový kompot.
Chuť: V ústech pochopíte, proč je to Rich Oak. Drsné dřevo vám přejede jazyk, nesnaží se hrát si na měkkou hodnou whisku. Zpočátku ostře kořeněný, obava z přicházející hořkosti se rozplyne ve smetanovém oblaku dalšího jemnějšího koření a ovoce. Jemný přídavek kouře, aby se neřeklo.
Dozvuk: Dlouhou dobu doznívající dřevo vás nenechá na pochybách, že jste právě vypili sklenku výborné whisky - krásný dlouhý sladce dubový závěr, ani kouřový masakr ani květinkové posvícení.

Autor: Radek
Aroma: Čerstvě vydělaná kůže, stopy citrónů a červených grepů... možná i pomerančů.
Chuť: Hořká čokoláda s pomerančovou náplní (fondue??).
Dozvuk: Střední, hřejivě pomerančový a na závěr mentol.
Shrnutí: Oproti základní 12yo jasný kvalitativní posun směrem vzhůtu... já jsem spokojen.
Body: 82

Autor: Vasek
Aroma: Výrazný vliv dubu. Nikoliv však dominantní či dokonce rušivý. Výrazně sladce vanilkově ovocný (zejména velmi jasná hruška máslovka),marcipán, trochu skořice a sušené tropické ovoce (dominující fíky).
Chuť: Mohutně vanilkově sladká (a opět neodbytná hruška máslovka) s kořenitým nádechem (bílý pepř, hřebíček). Lehká dubová suchost přecházející do příjemné ořechovitosti.
Dozvuk: Velmi dlouhý a ořechově suchý s lehkým nádechem lehce toastovaného dřeva.

Autor: buddha.ps
Aroma: jemne nasladlé, smotana, slad a kvetinky
Chuť: intenzívny nápor na všetky chuťové bunky. Sladký perník s ostružinami, bohato korenený - cítim tam kardamon, chilli, škoricu (a mnoho ´dalších)
Dozvuk: dlhýýýý, spočiatku pretrváva zmienené korenie a perník, postupne začne vystupovať smotonaovomedová sladkosť
Shrnutí: Skvelá, komplexná a pritom veľmi svieža a intenzívna whisky. Aroma veľmi príjemná ale nijak oslňujúca, lenže potom to všetko naberá grády ako na strmom tobogáne - chuť od počiatku intenzívna a skvelá, a ďalej sa vyvíja do ešte závratnejších výšiek; jednotlivé tóny sa pritom neprebíjajú ale vzájomne doplňujú. No a dozvuk je úplne famózny, a najlepšie je že tiež v čase mení - od prvého kontaktu s chuťovými bunkami až do odoznenia dozvuku mi to pripomína symfóniu, kde orchester spočiatku buráca a nechá vyniknúť všetky nástroje, aby skladba končila v krásnej upokojujúcej melódii sláčikov. Dlho som tu hundral že nemožem nájsť "ten svoj" Speyside, no a ajhľa - je to tu. Okamžite objednané ďalšie 2 fľaše ;)

Autor: zivak
WB
Aroma: trochu kouře, silný marcipán (to bude asi ta skořice co mají ostatní ;) )
Chuť: velmi silná, intenzivní a tvrdá dubová chuť ale na pozadí pořád typicky glenfiddich
Dozvuk: dlouhý opět intenzivní, tentokrát na pozadí trochu trpký jakoby kapka citrónu ale každopádně velmi príjemný
Shrnutí: velice intenzivní whisky s výraznou chuťí a výborným dozvukem který vás bude dlouho laskat na jazyku
Body: 84

Autor: zombice
Aroma: Ovocný kompot a med. Vůně je podobná jako u Solery, ale míň intenzivní. Musím sklenku pořádně trápit a přiklápět víčkem, abych z ní ty vůně pořádně dostal.
Chuť: Chuť plnější, olejovitá a sladší. Není tak jemná jako Solera, snaží se to dostat na jinou úroveň, ale nevím jestli se jí to daří v tom dobrém.
Dozvuk: V dozvuku už se projevují očekávané dřevitější tóny. Na Glenfiddich není tak sladká. Dozvuk je středně dlouhý a i přes svojí dřevitost příjemný.
Shrnutí: Pro mě malinko zklamání. Přiznám se, že po různých referencích jsem prostě čekal víc. Solera u mě tenhle minisouboj vyhrála i díky intenzivnější vůni a krémovitější chuti. S nákupem celé láhve jsem zatím počkal a radši koupil něco úplně jiného, ale osvědčeného :-)

Autor: Žiži
Aroma: pomeranče a další ovoce (ovocný kompot), vanilka, mírně kořeněná, dub, nasládlá
Chuť: ovoce (hlavně citrusové ovoce), více koření než ve vůni, zřetelný dub, vanilka, sušené květiny, mírně sladká přecházející do suché
Dozvuk: středně dlouhý, kořeněný s trochou ovoce (opět pomeranče), trocha kouře, dubová suchost
Shrnutí: na Glenfiddich poměrně výrazná whisky, ne tak uhlazená jako většina z této palírny, po naředění se více projeví koření, ale zase je sladší.
Body: 83

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.