ZPĚTRecenze:

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Anonymous
Aroma: velmi silně vonící, zralá vinná réva, slad, ředidlo, banány, umytá okna
Chuť: ohromně velké a ohromně sladké
Dozvuk: dřevo, hořkost, silný ale hodně krátký, zvláštní plastová pachuť
Shrnutí: Pro mě zklamání, četl jsem samou chválu, ale mně se pije hodně nepříjemně.. Není to tím, že má 60 % (na to su zvyklý :D ), ale ta její divná hořkost po polknutí není zrovna něco, co bych si dokázal vychutnat. Tělo je naopak hrozně sladké, takovou sladkost jsem asi ještě nenezaznamenal. Na druhou stranu přes její zápory - alespoň mi posloužila při bolestech v krku, hned si bylo čím vykloktat :lol:
Body: 70

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Botana
Aroma: Blížím se nosem ke sklence a cítím příjemně sladce ovocné aroma, při "zaboření" nosu do glencairnu se přidává voňavé ředidlo a okena.
Chuť: Výrazná sladkost (teda je to fakt hrozně sladké), pak samozřejmě nastoupí pichlavá síla alkoholu (ale není to tak hrozné), možná troška pepře.
Dozvuk: Pocit sladkosti střídá hořké koření.
Shrnutí: Byl jsem na tuto lahev, která vyvolává různorodé reakce velmi zvědavý. Upřímně jsem očekával, jak asi strašné to bude.

Byl jsem proto překvapen velmi příjemnou vůní, v chuti bych hádal menší voltáž, než je uvedena a ačkoli caskstrengTH nevyhledávám, toto se dalo v pohodě přežít. Dozvuk je trošku více hořký, ale dá se to vydržet. Určitě to není whisky určená pro začátečníka, ale za mě je to OK. Za vzorek, který mě mile překvapil děkuji Jerrymu.

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Cyra
Aroma: Sladké a dosti štiplavé. Chce to očichávat s nosem dále od skleničky :-). Med, pomeranče, hrozinky, čokoláda, karamel a cukroví. K tomu také lehce kouř, nebo něco připaleného.
Chuť: Opravdu hodně výrazná. Výrazně sladká i slaná. Cukroví. Objeví se také kyselost. Hořkost, kterou zde někteří popisují jako připálený plast apod., cítím také, ale já bych to popsal jako přípalená marmeláda, nebo ovocné želé. Tohle ale netrvá moc dlouho. Při delším povalování jde více do kysela se solí. Samozřejmě pak pořádně štípe, začíná houstnout, vysychat a ústa trochu trnou :)
Dozvuk: Horký, sladký, dlouhý. Opět med,pomeranče, čokoláda. Vše jakoby zapečené. Na konci vysychá, ale stále jde cítit nasládlost jakoby po cukroví.
Shrnutí: Výborná. Jedna z nejvýraznějších whisky co jsem zatím pil. Je to koncentrát, který podle mě není na nějaké popíjení ve větším množství. Tak jeden, dva panáky a dost. Cena? V akci 550,- Kč za 1L. Poměr cena/výkon se mi zdá téměř bezkonkurenční. Jen doplním, že jsem zkoušel s vodou - S vodou ustoupí kyselost a trochu i sladkost. Je pak o něco hladší, ale zároveň cítím více ten hořký tón, který pak připomíná opravdu plast. Takže neředím a jsem spokojen

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Hunter
Aroma: káva, kávový likér, čokoláda.
Chuť: Po prvním, příjemně sladkém dojmu následuje ostrý výbuch, první dojmy jsou slibné hned na první ochutnání.
Dozvuk: Bohužel, a tady se shodnu s čolkem, v dochuti se po chvíli objeví pachuť, mně připomíná nejvíc hořící umělou hmotu, je to tam, trvá to pár sekund než zase odezní, ale prostě tohle kazí jinak slibnou whisky s velkým potenciálem.
Shrnutí: pravdu rozporuplný dojem z ní mám, bez oné pachutě bych neváhal a bylo by to minimálně za 84 bodů, takhle jsem to srazil na konečných 76/100. Odstřelit ji úplně by nebylo spravedlivé, ostatní složky jsou v pořádku.Škoda...
Body: 76

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Hunter
WB
Aroma: První přičichnutí...že by portské nebo sherry? Vůně je hřejivá, plná, alkoholově štiplavá, nasládlá, s mléčnou čokoládou a velmi těžkou přezrálou ovocností.
Chuť: Jasná sudovka na první okoštování, s vodou, kterou jsem přidal, sládne, objeví se mléčná čokoláda, v dochuti pak suchý sherry styl, lakovost. Ale dají se tu najít i pecky a čokoláda. Těmi peckami může lehce připomenout nové sudovky od Gold Cocka, i když ten mi přijde víc slivkový. Další podobnost jsem našel s festivalovým BenRiachem 13 yo 1999, ale tato je víc do sherry oproti BenRiachu.
Shrnutí: Tahle whisky mě hodně bavila. Glenfarclas 105 jsem pil už v roce 2011, ale absolutně jsem neměl šanci ji rozpoznat, protože tentokrát zde úplně chyběla ta odporná plastová pachuť. Tak nevím, jestli jsem měl kdysi nějakou špatnou várku? Těžko říci, v čem byla tenkrát chyba. Tahle je zábavná, můžete si vyhrát s vodou a kvalita tu je. Rozhodně chci celou láhev. Na slepé masterclass bylo vtipné sledovat, kolik lidí tipovalo na svých hlasovacích lístcích Gold Cock, ty pecky v chuti mohly leckoho svést ze stopy a ani se tak těmto tipům nedivím.
Body: 87

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: J.K.Ch
Aroma: Ostrá, ale jinak příjemná, jen si nejsem jistý kam ji zařadit, trochu se tu pere svěžest jarní louky jakousi bytelností a těžkostí. Jinak nasládlá a dřevitá.
Chuť: 60 % alkoholu dělá své. Nicméně jehličí, Lesana máta a bylinky jsou jisté. To celé je dokreslené kořením spoustu koření a dřeva. Je intenzivní, ale tak nějak nedokonale sladěná. A hořká.
Dozvuk: Opět a ještě výrazněji jehličí, smola, které přechází přes koření kafr, eukalyptus k lékořici a mátě.
Shrnutí: Tohle je úplně jiná whisky než jsem zvyklý. Je těžká drsná, ale zároveň větrově svěží. Zábavná silná. Neortodoxní a chutná. Ale chápu rozporuplnost názorů na tento kousek.
Body: 82

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Króča
Aroma: Na nose jsem cítil pomerančovou marmeládu, dubové sudy, slad, špetku rašeliny, malinko belgické pralinky a snad taky perník.
Chuť: Na jazyku je to robustní a plná whisky..v ústech po chvíli houstne (olejovatí) a začíná řádně štípat. Zprvu je pořádně sladká ale postupně se stává ostřejší (nikoli pepřově atd.). Pomerančová nasládlost se mísí s kvalitní oříškovou čokoládou a projevuje se akorátní dřevěnná hořkost (přesně taková míra kterou mám rád) a velmi lehce se začíná hlásit také rašelina. Po polknutí se vzedme alkoholovitost která se dere ven zejména nosem. Je to brutání, jako kdyby vám někdo naliskal zevnitř dutiny ústní, ale přesto to není nic nepříjemného, nebo neotesaného!
Dozvuk: V dokončení se zprvu projevuje velmi sladká dřevitost, kterou do pozadí odsouvá jemná, poctivá a výrazná porce rašeliny.. náznaky tmavé čokolády. Letmo se taky vrátí pomeranče a skrze rašelinnou clonu se mihne přiškvařená guma (zřejmě Čolkův plast). Po odeznění toho všeho zůstává velmi slabě právě ona gumovost, která mi ovšem nijak nevadila..bylo to opravdu jen slabé.
Shrnutí: Celkově bylo zapotřebí přidat vodu, bez které je tato whisky hodně svázaná a převažuje v ní jinak alkoholovitost, která vše dusí. Ono 60% v deseti letech se musí nějak projevit.. Jinak mě tato whisky velmi mile překvapila a jsem z ní snad i nadšený. Jako nejslabší část bych viděl vůni (srazila body dolů), kterou ovšem bohatě vynahradí chuť a ještě štědřeji finish. Finish je opravdu velice silný a výbušný, byť patří k těm průměrně dlouhým.. Velice oceňuji přiměřenou porci rašeliny, která sice není ve stylu Islay, ale přesto v této whisky odvádí poctivou a práci.. Za sebe jsem moc rád, že jsem si tuto láhev kdysi zakoupil.. po této zkušenosti se na další kousky z této palírny jen "třepu" a Glenfarclas má našlápnuto stát se mojí oblíbenkyní vedle Bowmore.. Stopětka se po poctivém ochutnávání zařadila na moje soukromé přední příčky..
Body: 86

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Nethar
Aroma: vínová sladkost, květiny, pak nápor alkoholu, s vodou navíc hořká čokoláda, káva, jde to, ale do kolem mě to nesráží
Chuť: chvilku sladká, pak pikantní, ostřejší a ostřejší, po delší době už se bojím, že se "prožere" skrz tváře navenek
Dozvuk: zpočátku tam je kromě vkusné dřevitosti jakási zvláštní hořkost, možná cosi umělohmotného zde zmiňovaného, ale než se rozhodnu, jestli mě to pohoršuje nebo ne, je to zase pryč a ještě chvilku zůstává běžná hořká dřevitost, taky nikterak příjemná
Shrnutí: voda je nutnost, už jenom proto, že cask strength jinak nezvládám - whisku zklidní, na vůni i na jazyku srovná, ale zároveň asi tak nějak znudí. Celkově zvláštní whisky, po dvou vzorkách nevím, co si o ní mám myslet, možná na ni nejsem dostatečnej tvrďák. Ke cask strength obecně si ještě musím najít cestu. Lahev bych si nekoupil. Možná jí křivdím, asi by to chtělo hodně experimentování s množstvím vody

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Radek
Aroma: výrazné aroma, slad s pomerančema.... možná pomeranče se sladem
Chuť: pomeranče a čokoláda, sladká.... tak to mám rád
Dozvuk: velmi lahodný
Shrnutí: Tohle je whisky která mi sedí. Těch 60% vypadá na první pohled zle, ale ani je nepostřehnete.
Body: 88

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Rescue
Aroma: hned v úvodu je třeba říci, že je nádherně aromatická a řekl bych, že naředěním v aromatu trošku ztrácí. Globálně je aroma sladké, cítím rozinky, med, ovoce, dub a samozřejmě i určitá lihovitost.
Chuť: bez naředění: silná, ovocná, dřevitá a hodně štiplavá

po naředění: sládne, rozvíjí se dřevitost, ale v závěru trošku hořkne
Dozvuk: bez naředění: krátký a ostrý

po naředění: trošku se prodlužuje, ostrost se dá charakterizovat pepřovitostí, která se rozvíjí....a hřeje a hřeje..
Shrnutí: rozhodně velmi zajímavá whisky, velmi mě baví její aroma, rozhodně doporučuji naředit, ale osobně bych to na nějaké větší popíjení neviděl - přece jen je na mě trošku silná.

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Torrez
WB
Aroma: Uzavřená, sladová, závan trávy, dub. S rozkapáním více dřevitosti, trochu vanilky a je více do sladka.
Chuť: Je celkem sladká, lávovitá, pěkně perlí na jazyku, krásně sladová. S vodou je konkrétnější; trocha ovocnosti a plná komplexní chuť.
Dozvuk: Delší, pikantní. Kořenitý, výborný.
Shrnutí: Výborná whisky. Trocha vody je nutná pro rozkrytí chuti a vůně, jinak člověk pije lávu. Sudovky mě zatím nezklamaly. :)

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: josé
WB
Aroma: ostré. nahnilé jablko, trocha cukrové sladkosti. suché dřevo. možná sušené švestky a takový brandy pocit. celkově moc příjemné mi není.

po několika kapkách vody převládne dřevo a sladkost a to ovoce (jablka, švestky) kamsi zmizí. s ještě víc kapkami se zase ovoce objeví. z jednoho vzorku už víc experimetů nevykouzlím (b.1/3)
Chuť: suchý alkoholový útok, štiplavá, hodně pikantní. projeví se dřevo a překvapivá sladkost.

po naředění to není takový vypalovák, dřevo navíc drhne na jazyku a bohužel hořkne (b.1/4)
Dozvuk: štiplavě hřejivý. vysychající. po naředění stále pikantní ale zase nahořklé dřevo (b.0/2)
Shrnutí: po ochutnání čtu rozdílné názory ostatních. sudovky mi nevadí. nadměrná dřevitost a hlavně hořkost ano. voda to nijak nevylepšila a myslím, že dalších pokusů netřeba. vzorek mi stačil. ani za akční cenu bych si celou litrovku nepořídil. (b.0/1)
Body: 2

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: joy
WB
Aroma: náznak sherry, vanilka, trochu alkoholové štiplavosti, přeci jen má dost voltů, citrusy, sladkost, smůla, jehličí, zvláštní ovocná zasmrádlost, ječmen
Chuť: sladká, silná, hutná, smůla, lehká lakovost, ovoce, koření, jehličí, dřevitost
Dozvuk: silný, kořeněný, ovocný, lehce nahořklý, dřevitý, citrusy a zase to jehličí a smůla
Shrnutí: Kdysi jsem měl vzorek od Jerryho a to byl docela průser. Pak jsem ji ochutnal jinde znovu a nadchla mě. Takže jednu láhev jsem dopil a druhou jsem hned koupil

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: joy
WB
Aroma: sladkost, ovoce, nápor alkoholu, ředidlo, koření
Chuť: ze začátku sladká, pak pichlavá, ostřejší a ostřejší, gradující koření, občasné problesky ovoce a lehká hořkost
Dozvuk: sladký a mohutný s dřevitou hořkostí a vše pak přebije koření
Shrnutí: Přímo jsem porovnával s dalšími dvěma cask strength kousky (Bruichladdich Octomore 04.2 a Aberlour A'bunadh batch 46). Bohužel propadla na celé čáře. I když byla Octomore na procenta nejsilnější, dala se bez problémů pít neředěná (a dokonce chutnala lépe bez vody než s vodou). I Aberlour byl pitelný v sudové síle. Naředěný byl ještě lepší. Glenfarclas propadl ve své neskutečné ostrosti, která nezmizela ani po nakapání vodou, navíc byl nepříjemný i ten zápach ředidla a přílišná alkoholovitost ve vůni. A nakonec mi připadla i docela jednotvárná - koření a síla alkoholu přebily veškeré vůně i chutě

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Máslovitost, slabě čokoláda, sušenky a dub.
Chuť: Ostrá, pak vysychá jak blázen, sherry, čokoláda, dřevo.
Dozvuk: Suchý, ale sládne, dalo by se říct až medově. Dřevo, ale zase trochu do sladka, rozinky v sherry. Středně dlouhý.
Shrnutí: Měl jsem tuhle whisky v plánu ochutnat už dlouho, ale zadařilo se až na WF. Není špatná, ale na skamarádění bych asi potřeboval víc času a rozhodně víc vody, kterou jsem do této ochutnávky nezahrnul. Macallan 10y CS mě loni zaujal daleko víc a ředit se ani nemusel ;-)

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: zyki
Aroma: rozinky, kandovaná pomerančová kůra, možná i třešně, alkohol, náznak čokolády a ředidla
Chuť: sladký začátek, pak koření, alkohol o sobě dává vědět, časem mléčná čokoláda
Dozvuk: lehce připálená rozinka
Shrnutí: výrazná a zajímavá whisky, dovedu si představit celou láhev, alkohol byl znát, ale nepůsobil rušivě

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Autor: Žiži
WOL
Aroma: spousta ovoce (třešně, višně, pomeranče a další), ovocný kompot, dub, sladká, mléčná čokoláda po naředění
Chuť: velmi ovocná (stejné ovoce jako ve vůni), dřevitá a mírně kořeněná, sladká
Dozvuk: středně dlouhý, ovocný, dřevitý a mírně kořeněný, zpočátku mírně sladký, přechází velmi rychle do suchého
Shrnutí: velice ovocná a silná whisky, potřebuje vodu aby se otevřela, pak je sladší, ale projeví se víc dřeva a objeví se mléčná čokoláda, s vodou se dá pěkně experimentovat, bez újmy snese docela velké naředění
Body: 85


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.