ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glenglassaugh Torfa
Autor: Hunter
WB
Aroma: Nasládlá rašelina, ale zároveň svěží travnatost, ostrost. Ta rašelinová nasládlost mi přišla úplně Caol Ilovská.
Chuť: Sametová, nasládlá, trochu zemitá, opět lehká travnatost, se stopou citrusů, kouře. Zajímavé bylo, že po vypití a odpaření voní sklenka jako po Ardbeg 10y.
Shrnutí: Ve slepém testu by tato Glenglassaugh asi dovedla každému příznivci Islay pěkně zamotat hlavu. Chutnala mi, navíc cenová politika značky je rozumná, lahvinka by nebyla marná. Opět ochutnána na Whiskyfestivalu 2014.
Body: 85

Autor: J.K.Ch
Aroma: Není úplně běžné v láhvi whisky cítit čerstvé vaječné žloutky. Jinak je cítit, že obsahuje dost alkoholu, který je i přes žloutkové aroma docela svěží. Citrus, něco asi travnatosti nebo louky, ale celkově je to velice zajímavé.
Chuť: Štiplavá, ostrá, výrazná šumivá, kyselkavá, perfektně vyvedený domácí vaječný koňak. Velice silná, alkoholová. A do toho tolik svěžesti kolik si k vyjmenovanému dokážete představit. Je tam výrazná rašelina náznak pomerančů či spíš jejich kůry.
Dozvuk: Začíná na povrch vyvstávat výrazná cukrová sladkost a hladká kouřovitost, je hřejivý drží si jistou štiplavost, ale není nijak dlouhý. Protažení by tu nebylo na škodu.
Shrnutí: Je jiná. Je zajímavá, není drahá, není špatná, něco jí chybí ale má pro mne zvláštní podmanivý charakter a zdrcujících 50 % alkoholu, které působí snad i na víc. Po téhle whisky si po každém loku řeknu, “kýho šlaka, to je síla”. Ale rozhodně není to špatná síla. To se musí ochutnat.
Body: 86

Autor: Kobalt
WB
Aroma: Jemná rašelina, zemitost, příjemně sladká, stopy ovoce, kyselá jablka.
Chuť: Příjemně sladká, jemná, hlína, zemitost, svíravé dřevo, trošku kyselá.
Dozvuk: Suché dřevo, čokoládový slad, intenzivní.
Shrnutí: Dost dobrá, sedla mi. Stylem zemitá highlands.

Autor: Marvin
Aroma: Kouř z ohně ze zeleného dřeva, popel, s vodou kyselejší.
Chuť: Slano-kyselkavá, karamel. S vodou štiplavější, opět karamel.
Dozvuk: Lehce kouř a znovu kyselost.
Shrnutí: Mladá nakouřená, ale celkem kompaktní (s tím mívají mladší nakouřené někdy problém), slušná, ale nijak ohromující. Ochutnána na Whiskyfestivalu 2014.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Nasládlá rašelina, jemná, odlehčená.
Chuť: Opět nasládlá, hladivá, těch 50 procent nemá nějakou velkou sílu.
Dozvuk: Střední. Ta odlehčená nasládlost rašeliny mi evokuje nějakou mladou whisky, na mysl mi přichází snad nějaký WIP Kilkerran, Torfa je ale jemnější a méně rašelinná.
Shrnutí: Chutnala, dobrá, vzhledem k tomu, že není drahá, tak by láhev opravdu nebyla k zahození, spíš k vypití ;-)

Autor: Radek
WB
Aroma: Kouř vrbového proutí a do toho svěží závan ozónu.
Chuť: Sladká cukrová.... docela cukrový masakr.
Dozvuk: Mírně cukrový.
Shrnutí: Zrovna tenhle druh po cukru chutnajících whisek moc nemusím.
Body: 80

Autor: Rescue
Aroma: "Suchá sladkost" šťavnaté, travnaté, lehce rašelina a "pomočená sláma"…blížil se večer a nejen čichové buňky již nevykazovaly 100% připravenost :-)
Chuť: sladká rašelina, hřejivá, jemná, velmi dobrá
Dozvuk: Dlouhý, hřejivě rašelinný
Shrnutí: Překvapení ze Speyside - při poměru cena/výkon do budoucna asi obsadí místo v mém baru…

Autor: josé
WB
Aroma: hebké, nasládlé. rozměklé ovoce (meruňky, citron, ananas), karton a lehce rašelina. vanilka a mléčná čokoláda. (b.1+/3)
Chuť: suchá. kouřovost, zelený klacek, pikantnost, citronová kůra, dřevo, trnky, větrová. (b.2+/4)
Dozvuk: nasládlý, čokoládový, kouř, jemný, kofila, hřejivý. (b.1/2)
Shrnutí: vyvážená lehce kouřová whisky s výraznám vlivem exbourbonu. lehčí, přesto pikantní. ze slepého trojtestu kouřových Glenglassaugh vyšly tomto pořadí: 1. Peated Port, 2. Octaves Peated, 3. Torfa. (b.0/1)

Autor: joy
WB
Aroma: mléčné karamelky, sladkost a příjemná svěžest
Chuť: sladká rašelina, koření, svěžest a ke konci citrusy
Dozvuk: kořenitý, sladký, slabě kouřový
Shrnutí: Příjemné překvapení. Druhá whisky od této palírny. První (Revival) pro mě byla propadák, tato naopak se mi vryla do paměti. Vzhedem k docela příjemné cenové politice to vypadá na zakoupení celé láhve

Autor: lalos
WB
Aroma: Lehce rašeliny, táborový ohýnek, slad, sušené, doutnající seno. Meruňková marmeláda.
Chuť: Pikantní, větrová. Těch 50% je už docela znát. Sladší, uzené maso. Lékořice, možná nezralý ananas.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, lékořicový, bez hořkosti.
Shrnutí: Lehčí, sladký kouř. Přesně můj styl. Na první rande s touto palírnou to není vůbec špatné. Jdu se poohlídnout po flašce 😉

Autor: salam15
Aroma: Kouř, guma a taková čerstvá vůně, co nevím, co je - mohl by to být třeba Azurit Svěží vítr z alpských strání, ale těžko říct.
Chuť: Sladkost, kouř, hořké pomeranče, hebkost (asi zase ten Azurit)
Dozvuk: Alkoholově hřejivý ale spíše krátký
Shrnutí: Tak tohle není špatné, sice se trochu potýkám s tou gumou ve vůni (à la Ballechin), která mi přijde u nakouřených Highlands celkem častá - konec konců její stopu lze najít i v Uigeadail, ale celkově jsem velmi spokojen. I když Vás nezahrne velkým množstvím chutí, je to super pití za super cenu.

Autor: sandrider
Aroma: převládá sladkost (meruňky a trocha ananasu), rašelina tam je, taky vanilka
Chuť: opět sladká s příjemnou rašelinou
Dozvuk: dlouhý, kouřový, mírně slaný
Shrnutí: není špatná, ale na lahev to vidím až za pár let

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Nasládlý "smrad" trochu jak starý Ledaig (místní chcánkoznalci tuší kam vítr vane :-)) Dneska popravdě na tohle moc náladu nemám, takže mi to nějak extra nevoní. Časem se probouzí víc i takový ten jódovo, lehce kouřový závan ze spálené zeleniny (bramborové natě ala Big Peat to úplně nejsou, ale podobnost tam je), nějaké málo výrazné/nezralé ovoce (jablka, možná hodně zelený ananas?)
Chuť: Slanosladká :-), slanost převažuje, ale pořád se v ní rozpouští nějaký navoněný medový bonbon, a přidává se kouř, který sílí. Pěkné.
Dozvuk: Slanost pouští otěže, bonbonová sladkost se mění víc v ovocnou, ale teď uz něčeho zralého jako je meloun galia/cantaloup (pořád si je pletu) a vytlačuje ten ohníčkový kouř zas trochu do pozadí.
Shrnutí: Trochu škoda toho úvodního "smradu", chuť je i přes takovou trochu nevyzrálost (nebo vyšší ABV?) hodně zajímavá a moc mě baví, jak se v čase mění. Slanosladké věci už jsem zažil, ale asi ne tak intezivně jako tady.

Autor: zyki
Aroma: výrazná rašelina, doplněná citronem, možná citronová poleva
Chuť: chvilku sladký citronový krém, pak převládne rašelina, ještě výraznější než ve vůni
Dozvuk: rašelina přejde do kouřovějšího stylu
Shrnutí: výborná, ochutnala i manželka a touží po láhvi (prý takový dámský rašelinný "likéreček")

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.