ZPĚT

Recenze:

Láhev: Ardbeg Auriverdes
Autor: Nethar
WB
Aroma: Mírně nasolená rašelina, jemňoučké, nasládlé, vanilkové (proti tomu je An Oa spíš trochu nakyslý). Na lahvi koukám píšou vanilka a káva - no asi i ta káva tam je, teď už se jí stejně nezbavím.
Chuť: Sladká rašelina, kávová.
Dozvuk: Tady má sílu. Pepř, ořechy, vanilka, skořice.
Shrnutí: Ve vůni proti An Oa až nevýrazný, ale je to milá jemná vůně (jasně, mluvím stále o rašelinném monstru Ardbeg, s Glenfiddichem to nesrovnávejte), v chuti pak přidá a skončí skvělým dozvukem. Mně to chutná. Proti klasikám jako Uigeadail a Corryvreckan jsem napřímo ale nesrovnával.

Autor: josé
WB
Aroma: příjmení Ardbeg se nezapře: rašelina, kouř a medicínka v první řadě. zpoza toho vykukuje ovocnost. ovocnost jako styl, nemůžu druhově říct například jablková, hrušková. jakási neurčitá směska, až uměle působící, želé bonbóny, kyselé žížalky
Chuť: samozřejmě spousta kouře, ale jinak nic extra. ostrá lihová, bez hutnějšího těla. žádný potažený jazyk, olejnatost. naopak působí spíše řídce. po naředění je díky nižšímu poměru alkoholu pitelnější, ale vyleze hořkost.
Dozvuk: dlouhý, zakouřený, nahořklý
Shrnutí: ochutnáno v olomouckém Black Stuffu. souběžně porovnáváno s Uigedailem, kde Auriverdes jednoznačně prohrál. špatná whisky to není. nicméně lepší se rozhodně nestane pokud z ní nafouknete bublinu, obalíte ji aurou jedinečnosti, exkluzivity, nedostupnosti a navíc ji pozlatíte (ačkoliv má lahev byla zelená). poměr cena/výkon hovoří jednoznačně. jsem konzument, ne sběratel a tohle vám prostě nebaštím.

Autor: lalos
WB
Aroma: Vcelku jednoduchá vůně, lehká až vodová a zároveň lehce štiplavě alkoholová. Jen stín kouře, více ovoce. Hruškový kompot s hřebíčkem, bonbony „lesněnky“ a asi ta uváděná káva.
Chuť: Příjemně sladká, výraznější kouř, mentolový bonbon, chilli čokoláda, redukce z červeného vína. Malinko kyselkavá.
Dozvuk: Středně dlouhý, ze sladkého přechází do suchého. Po vymizení sladkosti se nejvíc ozývá kouř, kakao a dřevo, není ale vůbec hořká.
Shrnutí: Je to rozhodně dobrá whisky, pro skalní zastánce Ardbegů bude asi slabá. Nechutnal jsem sice vedle sebe, ale zařadil bych ji dost blízko k An Oa, která mě moc neoslovila. Za ty prachy podle mě nestojí.

Autor: salam15
Aroma: Výrazně sladké
Chuť: Jemná, o poznání jemnější než všechny ostatní Ardbeg vzorky, chutná jako klasický Ardbeg, ale vrstev chutí je méně.
Dozvuk: Dlouhý
Shrnutí: Z testovaných asi nejslabší, ale přesto mi ta whisky chutná.

Autor: salam15
Aroma: Kouř s tóny gumy a horkého asfaltu a do toho něco sladkého až květinového, řekl bych vřesový med, možná dezertní víno. Aroma časem sládne až do Sauternových tónů.
Chuť: Postupný nástup chuti, oproti 10 yo, výrazné tóny fortifikovaného vína se promíchají s kouřem. Následuje tabák. Chuti se prolínají ve vlnách a všechno se míchá se vším, takový gruppenArdbeg. V závěru, který je i díky skoro 50 % ABV drsnější, uhelný se ozve zrající sýr (něco jako Munster třebas).
Dozvuk: Dlouhý kouřový, to se mi vysloveně líbí
Shrnutí: Testoval jsem dnes proti sobě tři lahve ze stáje dr. Billa - Auriverdes, 10 yo a Uigeadail. Tentokrát nikoliv na slepo - to si dáme příště a jsem upřímně zvědav, jak to skončí.

Auriverdes skončil na druhém místě díky komplexnější chuti a nádechu sherry/portského nebo jiného dezertního vína a komplexní ač jemnou chutí. Která snáze odolala vlivu Uigeadailu - na rozdíl od desítky mi po Uigeadailu Auriverdes stále přišel jako zajímavá whisky.

V hodnocení poměru cena/výkon je to ale samozřejmě trochu jinak - tam Auriverdes končí poslední s ohledem na svou omezenost a jeho cenu. Taky vám rozhodně neposkytne dvakrát tak dobrý zážitek oproti desítce, která stojí méně než polovic. Uigeadailu bych dal ale i v téhle kategorii první příčku, je to fakt dobrý pití a s ohledem na sílu nestojí zase tak moc.

Autor: tornado
Aroma: Lehčí, příjemné. Dominuje kouř a pepř. Nepatrný náznak dehtu, nepůsobí ale nepříjemně. Stopa po medu, špetka citrusové kyselosti a pomerančové nasládlosti. Po odstání kouř ustoupí. Nakyslost bílého vína, jemný záblesk sherry, med, dezinfekce. Působí hezky harmonicky a přímo vybízí k hlubšímu průzkumu. S postup času mi přijde, že aroma trochu víc sládne. Oproti základnímu 10 YO je trochu hutnější.
Chuť: Hezky medově nasládlá se trochou pepře a soli. Příjemně hutná a zároveň jemná. Jahodová ovocnost.
Dozvuk: Jde do medových tónů. Kouř se stopově projeví až po delší době. Žvýkačková ovocnost zlehka podbarvená dehtem.
Shrnutí: Hezký kousek, pochutnal jsem si. Pro mě je o malinký stupínek nad základní 10 YO. Za původní cenu je už nesehnatelný a za tu aktuální ho kupovat nebudu.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.