ZPĚT

Recenze:

Láhev: Laphroaig Select
Autor: Cyra
Aroma: Klasický Laphroaig, ale zde nasměrován více do ovocnosti (citrusy-limetka, banán). Také mandlový krém. Vanilka nechybí. Opálené dřevo, desinfekce.
Chuť: I zde typický Laphroaig. Nasládlý, s mořskou solí a vanilkou. Jemná štiplavost hutného kouře a citrusů.
Dozvuk: Dlouhý a mocný. Kouř, popel, opálené dřevo, opět limetky. Jemná nasládlost, jablka, mořské řasy, medicína, jód a minerály se špetkou pepře v závěru.
Shrnutí: Ve srovnání s QA (který mám rovněž doma)je celkově výraznější, hlavně v dozvuku, kde mi trochu připomíná Ardbeg 10y, asi tím spojením až tabákového kouře a citrusové ovocnosti. Délkou a výrazností dozvuku se podle mě vyrovná jak klasické 10y, tak zmíněnému Ardbegu. Pokud budu mít v brzké době k dispozici i L 10y, určitě vzájemně porovnám.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Naředěná rašelina, hodně pouťově cukrovovatové sladkosti, asi tak 10-15% jódovosti z klasické desítky, nakyslost a něco málo kouře. Největší výtku mám k tomu řídkému dojmu, ale nemůžu říct, že mi to vůbec nevoní,stále je to ještě O.K.
Chuť: Opět ta řídkost...chuť je ještě víc rozředěná, než vůně, tohle už je jen pouhý odvar z Laphroaigu, jako by jste si udělali kafe z již 2x přelitého lógru. Jasně, trošku přeháním, protože mě tenhle trend opravdu štve, ale bez debat je, že tahle whisky jde ještě níž, než si to dovolili v palírně u QA casku, a už tam jsem se čertil.
Shrnutí: V absolutním měřítku stále slušné, pitelné, ale když pomyslím, že tohle je Laphroaig, tak se jen děsím, kam až jsou schopní v téhle palírně zajít a co za vodičku vytáhnou někdy příště. Tohle je další plivanec do tváře tvrdému jádru příznivců brutálního a nekompromisního Laphroaigu. Tuhle sračku si nekoupím už z principu, navíc cenový rozdíl mezi ní a 10 yo je mizivý, kvalitativní skok pak obrovský. Ještě že jsem nekoupil láhev, ale jen vzorek na Whiskyfestivalu 2015.
Body: 83

Autor: Hunter
WB
Aroma: Už při nalévání vzorku do Glencairnu je jasné, že jde o nakouřenou whisky. Ale je nějaká slabší, musím ve sklence hodně lovit, abych zachytil nějaké dojmy. Rašelina smíchaná s ovocem, trochu hlinitá zemitost, špetka jódu, občas probleskne nakyslost.
Chuť: Nasládlá rašelina, dřevo, ale je to hodně naředěné, tělo je tenoučké. Naštěstí dozvuk je docela slušný, v udírenském stylu.
Shrnutí: Přemýšlím, co by to mohlo být. Z BenRiachů jsem neměl Birnie Moss, ten by to klidně mohl být, ten má být nakouřený, nebo že by mi Nethar do testu šoupnul Laphroaig Select?
Body: 83

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Oproti desítce bohatští v květinových a ovocných složkách, kyselejší, různá použitá dřeva asi zanechala svůj otisk a navoněnost tam prostě je. Na druhou stranu ovšem méně dezinfekční, což vám může u Laphroaigu chybět, ale není nutno mu to mít za zlé, prostě jde jinou cestou.
Chuť: Typický dobrý Laphroaig.
Dozvuk: V jednom kole se mi zdál mírně nahořklý v dozvuku, ale už se to neopakovalo, tak to byl spíše můj výpadek (nebo je dřevitější).
Shrnutí: Tváří v tvář desítce je trochu jiný (méně dezinfekce, více navoněňátek), ale drží krok a pít ho zvlášť, asi bych ho s ní bez problémů zaměnil. Za vzorek děkuji Cyrovi!

Autor: Radek
WB
Aroma: Slaná vůně moře.
Chuť: Jo, je to Laphroaig, ale takovej uhlazenej.
Dozvuk: hmmm..... nepříliš zajímavej.
Shrnutí: Tenhle Laphroaig je prostě nudnej. Nudnej v rámci kategorie Laphroaig, jinak je to furt dobrá whisky.
Body: 85

Autor: dFamousMouse
Aroma: zůstalo věrno 10Y, jen přibylo trošku ovoce a dřevité tóny míírně kyselejší, slabší, jak mokrý popel
Chuť: pořád je to Laphroaig, jen méně nemocnice a více dřeva a kouř je decentnější, na úkor hmmm.. ovocnosti?
Dozvuk: možná mám šálení jazyka, ale opravdu mi hlásí,že dozvuk zůstal stejný jak u desítky, drsně hladký kouř v rašelině a stoupá a stoupá a ...a je to paráda
Shrnutí: no základ 10YO mne uhranul, Select není špatný...koupil jsem ze zvědavosti a chtěl sem ty skleničky nooo ;) ale příště už zase desítku

Autor: lalos
WB
Aroma: Lehká medicínská nasládlá vůně, v porovnání s 10yo odvar. Něco jak ředidlo nebo lak na nehty, plastelína, citrus
Chuť: Jemná, ale zároveň ostrá. Chuť alkoholu/new make, mentolka.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, uhlazený
Shrnutí: Je to dobrá whisky, jen je prostě jemnější a asi i mladší než 10yo. Na etiketě je magické „hand selected oak casks“ jakoby jiné sudy pro whisky snad nebyly vybírány ručně. Trošku mi to tak přijde, jakoby vybrali sudy, které nejsou moc dobré pro 10, PX, QC atd. smíchali je dohromady a voilá – Laphroaig Select

Autor: salam15
WB
Aroma: Rašelina, sladkost, oproti druhému vzorku jemnější, trocha sherry, med a sem tam závan olomouckých tvarůžků
Chuť: Med, rašelina, dřevo, ale méně než v druhém vzorku. Celkově působí hladším dojmem.
Dozvuk: Střední
Shrnutí: Tento vzorek se nakonec ukázal být Selectem a ne desítkou, na kterou jsem jej tipoval hlavně kvůli méně dřevité chuti. Degustace byla součástí slepého testu popsaného zde: http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=1908

Autor: zyki
Aroma: klasická dezinfekce doplněná vanilkou, ale není to přeslazené
Chuť: dezinfekce, vanilka je vystřídána bílou čokoládou
Dozvuk: nasládle dezinfekční
Shrnutí: pochutnal jsem si, ale u TW a PX se mi zdálo, že jdou zajímavějším směrem

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.