ZPĚT

Recenze:

Láhev: Bowmore 12 yo
Autor: AdamLiška
Aroma: Velice příjemná vůně. Náznak rašeliny, ale jen trošku aby se nezapomnělo, že je z Islay. Určitě jde cítit i ovocnost, což se projevilo sudováním v sudech po bourbonu a sherry sudech. Jo, nádhera, takový jemnější Talisker. Žádná alkoholovost, nic.
Chuť: Trochu toho kouře, sladkost, možná i slanost, černá káva. Opět náznak Taliskeru. Jemná, krásně se pije. Nevypaluje hrtan, skvělý. Chuťově si ji dokážu přesně představit jako entry level k whisky z Islay. Zkusíme trochu kápnout vodu a uvidíme… takže chuť je o něco sladší a lehčí, ale je určitě ostřejší nebo lépe řečeno peprná.
Dozvuk: Delší, kouřová, trochu jdou cítit jablka. Rozhodně dobrá whisky.

Autor: Anonymous
Aroma: Rašelina, jód, ale zároveň medová sladkost, vanilka
Chuť: V chuti je kouře a rašeliny o poznání víc, než by se předpokládalo z vůňe, sůl, zemitá, lehce pepřová chuť, ale přitom nasládlá
Dozvuk: Středně dlouhý, rašelina, sůl, příjemná nahořklost
Shrnutí: Není to zas taková pecka jako třeba Laphroaig 10yo nebo Talisker 10yo co se týče nálože rašeliny (cenově je s oběma srovnatelná), každopádně má svoji osobitou chuť a určitě stojí přinejmenším za vyzkoušení. Škoda, že nedělají i verzi se 43% jako ve starším plnění, určitě by jí to jak říká Žiži ‘‘víc slušelo‘‘.

Autor: Cyra
Aroma: Nasládlý kouř s vanilkou a medem, zemina a desinfekce. V aroma rozhodně více Islay než Surf a Enigma.
Chuť: Z počátku nasládlý, vanilkou lehce ovoněný kouř. Olejově hladká, taková mastná a zároveň opepřená rašelina. Po delší době vystoupí i sůl.
Dozvuk: Sladší se solí. Rašelina, kouř, sladká blátivá mastnota, ale také cítím lehce sherry a kávu. Překvapivě málo desinfekce a jodu.
Shrnutí: Nevím jestli je lepší než Enigma. Ve vůni asi ano, možná i v chuti, ale ten dozvuk je, díky slabému jodu a pocitu minerálů v ústech, o dost slabší. Dobrá, ale příště bych vzal asi raději opět Enigmu, která má lepší dozvuk a je levnější.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Medově rašelinové pohlazení, s trochou tradiční jemnější zemitosti, lehce cítím i koření. Působí nasládle, trochu peprně a jódově.
Chuť: Uhlazená, nijak brutální rašelina, která v dochuti vysychá, ozývá se spíše kouř, dehet, popel a jód. Vnímám i jistou zatuchlost starého nábytku v muzeu či v kostele.
Shrnutí: Tahle Bowmorka mi připomněla úplné začátky mého whisky poznávání. V červnu 2009 jsme tehdy jen s Króčou na první naší společné degustaci měli čtveřici lahví, a tahle byla mezi nimi, samozřejmě starší verze, stáčená v roce 2007. Mé první zápisky byly k ní ještě neotesané a velmi strohé, začátečnické, a paradoxně jsem si jí cenil tehdy méně, než teď s odstupem času a s většími zkušenostmi. Tehdy to bylo nějakých 80 bodů, jsem byl tedy hodně přísný :-) . Za možnost přechutnání vděčím výměně vzorků s Cyrou.
Body: 83

Autor: Hunter
Aroma: na můj vkus lehce plochá, jódová olejnatost.
Chuť: pěkně ostrá s bohatou jódovou dochutí.
Shrnutí: Bohatší vůně by ji katapultovala na přední příčky žebříčku.
Body: 80

Autor: Kiwi
Aroma: První dojem vcelku slabý, trocha dehtu, alkoholu a kouře.
Chuť: Troška nakouřené rašeliny, ale nijak silně.
Dozvuk: Krátký, opět trocha rašeliny, dezinfekce opravdu jen zlehka.
Shrnutí: Měl jsem ji již dříve a byl jsem trochu zklamán (jelikož to ale bylo v tumbleru v hospodě, nepřikládal jsem tomu velkou váhu), nicméně teď se zklamání jaksi potvrdilo. Ovšem je to Islay a tomuto ostrovu já dám dycky přednost před Speyside, takže to je její plus.

Autor: Króča
Aroma: velmi sladká rašelina, zemitá až lehce blátivá, sklepní zatuchlost, ovocné žvýkačky
Chuť: zprvu opět sladká, stává se ostřejší až téměř pepřovou, dřevo se projevuje dobrou hořkostí a vše opět podkresluje lehká rašelina
Dozvuk: velmi pozvolné až možná lenivé :), sladké, lehká rašelina mírní hořkost která nepřesahuje pro mne únosnou mez, jistá zatuchlost nevětraných prostor, taky malino kyselá a úplně nakonec jakoby kovová příchuť
Shrnutí: překvapivě sladká ve všech směrech ale hlavně na nose (postupným úbytkem v láhvi ztrácela sladkost na síle), dobře pitelná a lehčí Islay, vyloženě sice nenadchla ale zároveň potěšila, prospělo by možná více rašeliny nebo méně sladkosti
Body: 82

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: hlína, tedy hodně slušná zásoba hlíny, což je bowmorovsky tradiční pojetí rašeliny, výrazná sladkost, vzadu trochu ovocíčka
Chuť: intenzivně rašelinná, sladké bláto, dělají se bonbóny z hlíny?
Dozvuk: kouř, hlína, sladkost, nakouřená kořeněná sladkost
Shrnutí: kousek z Islay, co k tomu dodat, zapomeňte na květinky a podobný nesmysly, tohle je sladká rašelina

Autor: Radek
Aroma: jodová tinktura... ta co bývá v lékárničkách a ještě čerstvě pokosenná tráva
Chuť: rašelina, na závěr sládne
Dozvuk: dlouhý
Shrnutí: je to dobrá rašelinná whisky, oproti Cask Strength trochu jednodušší

Autor: Torrez
WB
Aroma: Sladké, uhašené dřevo, kouř, táta říkal hořící pražce
Chuť: Uzené maso, sladký jíl (asi)
Dozvuk: Slušně dlouhý, kouřový, po chvilce se vrací onen jíl
Shrnutí: Můj první kousek z Islay. Originální, velice dobrá whisky, poměr cena-výkon výborný. Souhlasím s Waltrovým přirovnáním k Taliskeru.

Autor: Walter
WOL
Aroma: Ovocná nakyslost, dřevo, kůže, rašelina, špetka rozemletého černého pepře, na pozadí drobná větrovost.
Chuť: Vlhká hlína posypaná ostřejší rašelinou, dřevo, káva, bylinková nahořklost, větrovost, slanost, travní tóny.
Dozvuk: Delší, slaný, s náznakem dřeva, trávy, kouře a dezinfekce.
Shrnutí: Nabízí se mi jedno srovnání. Ve vůni připomíná Talisker 10 yo. Ovšem celkově je Bowmore 12 yo oproti Taliskeru taková "jemnější, stydlivější".

Autor: buddha.ps
Aroma: veľmi decentné a nevýrazné; tlejúce drevo, soľná jaskyňa, s pozadia vystupujú kvetinové a ovocné tóny (marhule, egreše)
Chuť: taktiež nevýrazná, nasladlá, decentná rašelina, višne v čokoláde
Dozvuk: stredne dlhý, sladkastý - čokoládovokaramelovokávový, prechádza do drevitých trpkých tónov
Shrnutí: Islay light. Neohromí, neurazí, celkovo od začiatku do konca decentne podaná Islay určená pravdepodobne pre tých čo chcú Islay skúsiť a do masakróznych kúskov nemajú odvahu - v tomto smere by som síce osobne preferoval Caol Ila, pre Bowmore ale hovorí cena.

Autor: jumbo
Aroma: zatlumený kouř, elegantní, do sladka, neagresivní
Chuť: plná, postupně odhaluje víc a víc, dřevo (hodně), něco ve stylu čaje se sušenkama , suchá a trpká
Dozvuk: spousta koření, uzené dřevo, možná až moc, taky suchý
Shrnutí: dřevěná whisky, nevím jestli to je vyloženě můj styl, je moc dobrá, dokonce dost taková jedinečná, ale suchost dozvuku mi tady není vyloženě příjemná. Mám srovnání s Lagavulinem 16 a Coal Ilou 12 a obě mi chutnají víc.

Autor: lalos
WB
Aroma: Lehký kouř, asi ta slavná hlína, kůže, vanilka, zelené kyselé ovoce, kopřivy.
Chuť: Sladká, krásně pitelná, lehce zatuchlá/zauzená. Kyselkavý angrešt, citronová kůra a pak pomalu nástup kakaa a koření.
Dozvuk: Kratší, nahořklý. Tlející dřevo v lese, kapradí.
Shrnutí: Na základní whisky je bomba. Krásně pitelná, super poměr cena/výkon. Trošku mi dojem kazí lehce nahořklý dozvuk a slušelo by jí aspoň 43%, ale to se jí dá vcelku odpustit. Takže jo, chutná mi, má tento styl rád.

Autor: spyna
WB
Aroma: hutný rašelinný dým, pod nímž se ukrývá trocha ovoce, "uzené" a špetka soli.
Chuť: hutná sladce hliněno-kávová chuť
Dozvuk: středně dlouhý, sladce hliněný dozvuk, zakončený do sladka bez jakýchkoliv stop hořkosti - krása
Shrnutí: Má první návštěva na Islay! Hmmm lahoda. Ve vůni mi lehce připomíná Talisker. Ovšem ta chuť a dozvuk je ještě trochu o něčem jiném. Nenapadá mě lepší příměr než hutnější. S touhle WH budeme dobří kamarádi :-).

Autor: xenopus
WB
Aroma: Nekomplikované, jen lehounce nakouřené, ne zrovna lahodné. Podivná lakovost, umělina, kůže, suchý kouř, ořechy, červená jablka, tlející maso. Ke dni lahve přibývá hořkosti na úkor sladkosti.
Chuť: Hladká, nekomplikovaná - sladovost smíchaná s kouřem ve svém základním výrazu. Dále mandle, řádně nasolené uzené maso, pochcaný vyhaslý táborák, křen.
Dozvuk: Středně dlouhý, lehce přisprostlý. Mokrý vajgl, karamel, vrbové proutí, spálený papír, kytičky.
Shrnutí: Typická Islay whisky ve sladším stylu, ale ne tak sladká jako 10 D&I. Kdysi jsem ji vypil relativně rychle, ani jednu poznámku jsem si neudělal, ani vzoreček neodlil. V roce 2017 jsem koupil kvůli osvěžení základního vzdělání novou lahev, od srpna mi vydržela načnutá dlouho, taky jsem se dlouho musel přemlouvat, abych ji dopil... Jednou jsem měl vedle i Bunnahabhain 12 yo a to bylo znatelně lepší pití.

Autor: zyki
Aroma: celkem sladké, mléčná čokoláda s medem, hlína s dezinfekcí, velmi mírná sůl
Chuť: čokoláda přechází od mléčné k hořké, zároveň do hlíny proniká trochu pepře
Dozvuk: hořká čokoláda, dezinfekční hlína
Shrnutí: přechutnána zhruba po dvou letech, tehdy to byla první single malt, co mi opravdu zachutnala, stále výborná, tato dvoudecka byla součástí sady Bowmore 12y 15y 18y (849,-Kč), 15y jsem přenechal kolegovi (já ji měl loni), těším se na zbývající osmnáctku

Autor: Žiži
WB
Aroma: středně silná rašelina a kouř, špetka ovoce, lehce čokoláda a turecký med, sůl
Chuť: středně silná rašelina a kouř, špetka ovoce, lehce čokoláda, sůl
Dozvuk: spíše dlouhý, středně silná rašelina a kouř, stopy ovoce, lehce čokoláda, slaný
Shrnutí: velice dobrá Bowmore, těch 43% alkoholu jí sluší víc než 40%, i velmi malé naředění způsobí, že whisky je ostřejší s výraznějšími dřevitými tóny, takže ředění nedoporučuji

WB
Aroma: středně kouřová s mírnou rašelinou, mírně sladká, trocha nakouřeného sladu, květinové tóny
Chuť: kouřová a rašelinová, květinové tóny, trocha obilí, mírně sladká i slaná
Dozvuk: středně dlouhý, kouřový, trocha rašeliny, spíše suchá až slaná
Shrnutí: nebyla to špatná Bowmore, trochu jednodušší, ale docela příjemně se pila, novější plnění je mnohem lepší, ředění tu bylo zbytečné
Body: 76

Aroma: kouřová, kresol, citrusy, lehce květinová, turecký med, sůl
Chuť: kouř, rašelina/jod, karamelky, nasládlé květinové tóny, hořká čokoláda, slaná
Dozvuk: středně dlouhý, kouřový, kresolový, hořká čokoláda, slaný
Shrnutí: stejně jako Bowmore Legend i tato udělala velký skok dopředu, připadala mi trochu ostřejší - víc jodová než starší verze, po naředění (pár kapek vody) není tak ostrá a je mírně sladší

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.