ZPĚT

Recenze:

Láhev: Talisker 2001 Distillers Edition
Autor: Botana
Aroma: Jód, rašelina, jemný sladký višňový kouř, šťavnatý pomeranč pojídaný na mořském pobřeží.
Chuť: Krásně hladivě sladká, po kouři či jódu (který je v nosu cítit) ani stopy (fakt to tam necítím), koření.
Dozvuk: Jemný, sladký, hladivý, až úplně na konci se na rozloučenou se ozve troška příjemného pepře a zamává rozfoukaný rašelinný kouř.
Shrnutí: Po čichnutí jsem čekal větší smršť rašeliny, ale chuť mě ohromně překvapila svou jemností a sladkostí. Za vzorky děkuji, komu jinému, než tajnému PR manažerovi palírny Talisker - Netharovi.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Ovocná dřeň, rašelina, koření. Krásně hluboký dojem z vůně.
Chuť: Suché sherry, ovocné, mírně rašelina. Na mě je tento ročník v chuti až moc suchý.
Shrnutí: Tohle je taková solidní jistota. I když třeba verze 1999 zaujala víc, tu jsem měl ovšem celou lahev, 2001 jsem ochutnal jen na

9. degustaci Bratrstva rašeliny a jak jsem teď zjistil v košíku se vzorky, nevzal jsem si ani na přechutnání, což mě teď mrzí, třeba by

při dalším ochutnání dopadl lépe.

Z poslední doby mě víc zaujal Talisker Dark Storm.

Netharovi díky za možnost ochutnat.
Body: 86

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Oslazený, odlehčený Talisker. Není to žádný propastný rozdíl, ale když jsou vedle sebe, tak to Amoroso v DE fakt zapůsobí, na jeho úkor zase ubyde takového toho mořského vánku a podobných keců ;-) Vůči Port Ruighe je DE svěžejší, ovocnější, PR je taková hutnější zatuchlejší sladkost. Řekl bych, že DE má blíže k 10 yo než k PR.
Chuť: Krásná kouřová rašelina, která se však na jazyku střídá se super jemnou sladkostí. Tady je proti desítce znát rozdíl, já bych snad i řekl přidaná hodnota, i když záleží na preferencích, jestli ale případné navýšení zážitku odpovídá i tomu cenovému, to už je subjektivní záležitost nepochybně. Mně šmakuje asi DE o něco víc, leč budu dál kupovat hlavně desítku :-)
Dozvuk: Ostrý pepřový Talisker, žádná slečinka, má co říct a amorosu trvá pěkně dlouho, než se zpoza rašeliny vynoří a zamává aspoň na rozloučenou.
Shrnutí: Jeden z recenzentů na WhiskyBase píše, že popíjel DE od 1998 od 2001 a že tato verze mu přijde nejrašelinnější, kdežto ta nejstarší nejvíce sherry. Měli jsme v Bratrstvu před třemi lety Hunterovu DE 1999, v poznámkách nějaká ta navoněnost a sladkost sherry je, abych to porovnal, natolik už si to určitě nepamatuju, možná Hunter bude schopen porovnat, když měl celou lahev. Tato mi skutečně extra vzdálená desítce nepřijde, z čehož ale taky vyplývá, že je vynikající.

Autor: josé
WB
Aroma: výrazné, sušší dřevo A.O., opálené. celkem sladké. ovoce do meruněk a jablka Golden. vanilka, mléčná čokoláda. trocha zatuchlosti suššího sherry, travnatost. (b.2/3)
Chuť: hladká smetanová. výrazné dřevo (spíše tmavé), mírně perlivá. hodně ovocné, sherry, skořice, hřebíček. sladký kouř. (b.3/4)
Dozvuk: brnivě pikantní. odeznívá chuť. dřevo. ovoce, sladký kouř. na konci výrazněji sůl. (b.1+/2)
Shrnutí: sladká, kouřová. chutná mi. (b.0/1)

Autor: salam15
Aroma: Méně výrazné než paralelně srovnávaná DE 1992, lehčí
Chuť: Plná, vliv sherry je jednoznačně znát, rašelina a pepř.
Dozvuk: Střední.
Shrnutí: Je to desítka krásně poznamenaná vlivem sherry, tzn. že ostrost desítky je obroušená a celé to zanechává uhlazenější dojem. DE 1992 je bohatší - přeci jenom zůstala v sudech o poznání déle - a prostě lepší. Pokud někdo potřebujete důkaz, že teď se dělají méně kvalitní whisky než před lety, tak zde je jednoznačný důkaz. Přesto všechno je to super!

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.