ZPĚT

Recenze:

Láhev: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 006
Autor: Hunter
WB
Aroma: Nekompromisní, koncentrovaný Laphroaig tak, jak ho dobře známe. Ředidlo, desinfekce. Bez vody uzavřenější, s vodou se projeví víc, zdá se sladší, ale pak stejně inklinuje zpět do slanosti, ono moře, pobřeží a mokrá oblázková pláž, na které stojí stará, začouzená udírna...
Chuť: V chuti ultrabrutální, olejnatá, nasládlá, silná, výrazná, pak slaná, vyuzená, kouřová, dehtová.
Shrnutí: Příspěvek Petra Domanského do IX. degustace Bratrstva rašeliny. Není pochyb o tom, že tahle whisky patří do absolutní špičky, však i na naší degustaci s přehledem vyhrála.

Mám rád víc stylů whisky, rád hledám jemné nuance a objevuji málo známé značky, vychutnávám ovocitost i sladovost, ale pak přijde k degustaci Laphroaigu a vše je převráceno naruby. Tohle je brutální nářez, nelítostný buldozer, který smete všechny protivníky z cesty a nedá jim šanci konkurovat. Ber nebo neber, to je Laphroaig 10 yo Cask Strength 006.
Body: 92

Autor: J.K.Ch
Aroma: Laphroaig Laphroaigů, voní jako desítka, ale navíc vyvstává uzený a zároveň čerstvý voňavý losos a úplně lehoučký náznak ovoce.
Chuť: Tak tady je vyjma všeho toho co by člověk od produkce palírny Laphroaig čekal (kouř, rašelina jód a olizování kachliček v nemocnici které před chvílí někdo umyl chloraminem) je cítit lehce popelníček. Asi bych nevěřil tomu, že po naředění získám klasickou 10 yo.
Dozvuk: Dlouhá a intenzivní chuť se vytrácí jen pomalu a zanechává za sebou intenzivní stopu, která pomalu ubírá na kouřovistosti, projde kolem koše s citrusy, ale jen letmo a inklinuje ke zvláštní šťavnaté slanosti.
Shrnutí: Desítka, kterou k dokonalosti přibližuje ještě silnější chuť, více procent alkoholu a medicinská drzost Laphroaigu vlastní. Whisky, která si zaslouží umístění na čelních příčkách milovníků Islay. Za mě vítěz této ochutnávky. Vytkl bych akorát špatnou dostupnost láhve a lehký náznak popelníku.
Body: 90

Autor: Kiwi
Aroma: [u]Bez vody:[/u] dezinfekce, rašelina, trochu kouřovitosti, paradoxně ne příliš alkohol, trocha navlhlých pneumatik, nádhera

[u]S vodou:[/u] dost otevřenější, lehčí, více sladkosti, méně dezinfekce, trocha kouře, výrazně méně intenzivní
Chuť: [u]Bez vody:[/u] kouřovitá dezinfekce kombinovaná se zemitou chutí rašeliny, silná koncentrovaná chuť, vůbec ne alkoholová, koncentrovanější a hutnější klasický Laphroaig

[u]S vodou:[/u] v chutí ubírá voda whisky na charakteru, všeho je méně, zůstává štiplavě ostrá, dezinfekční charakter tam je také pořád
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] velmi dlouhý, hřejivý, příjemně kouřový a rašelinový, načouzené dřevo, uzené maso

[u]S vodou:[/u] taky dlouhý, leč menší zážitek, kouř
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Islay ve své nejryzejší podobě, vynikající whisky, řadí se k nejlepším co jsem ochutnal a rozhodně nejlepší Laphroaig co jsem ochutnal. Překvapila mě (příjemně) malá „chlastovitost“ vzhledem k vyššímu obsahu alkoholu.

[u]S vodou:[/u] voda nijak nepomáhá a whisky mi s vodou chutná méně

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: sladší Laphroaig, ale pod líbeznou vůní se rychle vynoří úderná síla sudovky, která postupně aroma "zakyselí"
Chuť: Ostrý, ale kupodivu pitelný, na degustaci Bratrstva rašeliny jsem to přisuzoval předchozím "přípravným" kouskům, ale i při přechutnání, ačkoliv už byl hodně silný, se to dá pít. Samozřejmě dezinfekční.
Dozvuk: dlouhý, laphroaigovitý, sladký, hodně ostrý, prostě povedený
Shrnutí: Parádní brutální Laphroaig. Mám doma ve sbírce několik lahví a obávám se (nebo těším?) že ačkoliv je to sudovka, kterou si tak často dávat nebudu, některé stejně načnu. Kdo má rád Islay a pořádnou sílu, pro toho je to, jak my Češi říkáme, ultimátní whisky.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Nasládlá jódová rašelina. Víc oříšková než batch 5. Méně uzená, víc sladká. Trochu sklepní plísně. Asi i houbové to je. Časem více ovoce.
Chuť: Proti pětce méně explozivní a více sladké (a to jsem to různě střídal, takže to není prvotním šokem z pětky). Ale stále brutalitka.
Dozvuk: Dlouhý, nasládlý, vanilka (vše brutal laphroaig obal pochopitelně), laphroaigově-dezinfekčně dohořívá, že si to buď musíte dlouze vychutnávat, případně hledat sklenici s vodou na uhašení.
Shrnutí: Tak jak hodnotím srovnáním tří CS Laphroaigů? Přijde mi, že každý další batch přidává na sladkosti a ubírá ostatních podtónů. Všechny jsou určitě moc dobré a nabízejí extrémní laphroaigový zážitek. Batch 5 a batch 6 jsou si hodně blízké, batch 7 je od nich vzdálený více a vychází mi v téhle trojici jako slabší kousek.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.