ZPĚT

Recenze:

Láhev: Caol Ila 12 yo
Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: Rašelina a trocha jódu (pripomína mi to Laphroaig 10yo, ale v jemnejšom podaní), morská soľ, sladké ovocné tóny hrušiek.
Chuť: Rašelina, ovocná sladkosť, citrón, čierne korenie a trocha soli.
Dozvuk: Kratší, výraznejšie slaný s rašelinou.
Shrnutí: Na to, že to má len 43%, hreje v úvode dosť, ale celkovo sa táto whisky pije veľmi dobre.

Autor: Cyra
Aroma: Kouř, jód, guma, trochu jehličí, citron a vanilka. Možná se budete divit, ale při prvním nádechu mě napadlo: lehčí Ardbeg 10 jemně říznutej Isle of Jura 10y.
Chuť: A to samé v chuti. Opět vzpomínám na Ardbeg 10y - ten je ale více kouřový, o něco sladší v chuti, hutnější, temnější, sušší a celkově silnější. Tato Caol Ila je lehčí, slanější a nakyslejší zárověň. Nasládlost se zde projevuje jen jako kontury celkové chuti.
Dozvuk: Slaný i jemně nasládlý, lehce pepřový, kouřový. Dřevo, rašelina. Na konci jód a minerály a to opravdu dost! Hmmm....dobrá.
Shrnutí: Docela dobrá (i když značně odlehčená) Islay alternativa k Ardbegu 10y. Opravdu mi ho dost připomíná, rozhodně více než Laphroaig, nebo Lagavulin.

Autor: Duthoron
Aroma: Kouř a rašelina ukrývají nĕjaké ovoce, ale nepodařilo se mi ho identifikovat.
Chuť: Kouřová, trochu štiplavá, nejvíc připomíná ty hořké kapky proti kašli.
Dozvuk: Dlohý a peprný.
Shrnutí: Není to žádná bomba, ale taková normální whisky, jsou na Islay i zajímavĕjší. (Známka 3).

Autor: Hunter
Aroma: Ve vůni nasládlá, rašelina smíchaná s jódem, sůl a pepř.
Chuť: Co vám naslibovala ve vůni, splní i v chuti. Rašelina,míchá se v ní nasládlost se slaností, středně plné tělo s peprnou dochutí.
Shrnutí: Jestli vám chutná a hledáte něco obdobného, zkuste třeba Caol Ila 13y Manzanilla finish od Chieftain´s, nebo BenRiach 12y Herodotus Fumosus.
Body: 84

Autor: J.K.Ch
Aroma: Uzený losos, jemný kouř, náznak citrusů a máty, zlehka medicínské.
Chuť: Sůl, hodně jódu, náznak rašeliny, ovoce (spíše méně zralé) a citrusy.
Dozvuk: Relativně dost dlouhý plný kouře a jódu s náznakem uzeného lososa s jemnou slaností a nepatrnou kyselostí.
Shrnutí: Máte rádi-li jód, pak je tohle ta pravá whisky pro vás. Poměr cena výkon je zde skvělý. Je to ve své cenové kategorii kousek, který určitě stojí za ochutnání a doporučil bych jako součást základního whisky vzdělání.
Body: 87

Autor: Kiwi
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Kouř, slaný vzduch, dezinfekce, ale i květinovo-medový nádech, lakované dřevo

[u]S vodou:[/u] Uzené, více slané, po chvíli ale jakési parfémované
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Kouřová, příjemně dezinfekční, ale i nakysle dřevitá

[u]S vodou:[/u] Kupodivu se mi zdá kouřovější a ještě maličko ostřeji dezinfekční a silnější, super, překvapivé
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Hodně dlouhý, trocha kouře, nemocniční jód, po nějaké době kůže

[u]S vodou:[/u] Kratší než bez vody (ale pořád dlouhý), nasládlejší, dřevitější
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Super Islay kousek, trochu jemnější, ne moc kouře, ne moc dezinfekce.

[u]S vodou:[/u] Ze začátku aroma super, ale zklamala mě vystupující parfémovanost, v ostatních faktorech ale fajn, ani lepší, ani horší.

Autor: Kobalt
Aroma: Ostrá, suché ovoce, kyselost, techničnost, popel, vlhká zatuchlost.
Chuť: Sladká, kyselá, hlína a rašelina.
Dozvuk: Kyselá rašelina a popel.
Shrnutí: Moje první Caol Ila, nic extra, nepřesvědčila. Asi bych řekl že ze základních Islay mi chutná nejméně.

Autor: Króča
Aroma: taková plážová (více kamení a méně soli), dále rašelina, sušené byliny a vespod jódová..občas možná jehličnatý les
Chuť: kouřová, rychle vysychá, sůl je více výrazná než ve vůni a kamení jde spíše do pozadí..souhlasím s Hunterem, že plní příslib z vůně
Dozvuk: rašelinové, přelouhovaný bylinný čaj (studený), mokrá zemina, kámen se stává jemnější, registruji náznak hašlerek a taky slabou gumu
Shrnutí: Tahle whisky sice nepatří do klasické "těžké Islay váhy", ale je to styl, který můžu ;) na základě prvního přechutnání vzorku jsem se rozhodl pro koupi MOCH (u které je o poznání menší důraz na rašelinu).. taky má hlubší a o třídu lepší dokončení než MOCH (MOCH mi však zase zajímavěji voněla).. zkrátka tahle 12y je výtečná whisky a jako základ pro starší plnění je myslím moc povedená

Autor: Lakus
Aroma: Zejména rašelina, v pozadí trošičku ovoce.
Chuť: Vyvolává zdání šumu na jazyku. Rašelina, sůl, citrusy, koření.
Dozvuk: Rašelina a koření. Spíše dezinfekční a slanější.
Shrnutí: Velká paráda zejména na jazyku, v dozvuku se mi zdá maličko agresivnější, než bych si přál a očekával, přesto jako celek velmi chutná. Připadám si čerstvě vykloktaný :)

Autor: Mille
Aroma: Jemná rašelina a trochu mořského pobřeží
Chuť: Zase ta rašelina a hodně mořské soli
Dozvuk: Táhlý a hlavně slaný, to snad používají vodu z moře :-)
Shrnutí: moc dobrá Islay whisky - jemná rašelina a sůl

Autor: Nethar
Aroma: medicínská rašelina v jakési jemné, mírné podobě, sůl je tam opravdu silně znát, věnečky s vanilkovým pudinkem v pozadí
Chuť: štiplavá kořenitost, snad pepřová, snad slaná, ponechá jazyk chvilku v jednom ohni, pak se ale zklidní, trochu olejově, aby vás ujistila, že vypít ji je jenom pro vaše dobro
Dozvuk: první úder olejovito slané kořenitosti je vystřídán čistě jódovým dozvukem... něco jako žvýkat rovnou ze země mokré bahno, ale z nebe prší dezinfekce
Shrnutí: pěkně kořeněný Islay kousek, obsahuje méně kouře více jódu

Autor: Radek
Aroma: výrazné... po otevření dosud netknuté láhve vpravdě závan rašeliny
Chuť: hořká čokoláda a citrón
Dozvuk: lahodný
Shrnutí: velmi dobrá whisky a na islay i dobře pitelná (pro běžného uživatele)
Body: 86

Autor: Rog
Aroma: Intenzívna. Sladká rašelina, dym, opustený vanilkový lusk na spálenisku.
Chuť: Islay! Sladká medicína, odmocnina z Ardbegu, ale veľmi, veľmi dobrá.
Dozvuk: Opať Islay štýl, ale miernejší. Niečo sladké, čo neviem pomenovať poprášené popolom.
Shrnutí: Rozhodne odporúčam, je to niečo medzi Ardbegom a Laphroaigom ale v miernejšej a veľmi chutnej forme. Rád sa k nej niekedy (hocikedy!!!) vrátim.

Autor: Shargard
Aroma: svěží, lehce jodový, guma, navlhlé tabákové listy, pochopitelně slanost
Chuť: olejová, kořeněná, slaná i sladká, rašelina, snad i asfalt?, trocha citrusů
Dozvuk: delší, hřejivý, lehce kořeněný, slaný, dezinfekce - tohle je příjemný
Shrnutí: Velmi dobré základní plnění od Caol Ily. Tenhle styl mi prostě sedí a jsem zvědvý na další lahve. Taky dobrý úvod do Islay whisek. Vše je v takové mírné, příjemné, pitelné formě. V poslední době mě zaujala nerašelinná vezre. Snad se na ni brzy dostane.
Body: 83

Autor: Torrez
WB
Aroma: Suchý kouř, uzený sýr, udírna s kuřetem, ne moc zakouřené, intenzitou dobré
Chuť: Silná, pikantní, dost suchá, trochu hořkosti, takový střední kouř, ani ne masový jako spíše uhelný. S vodou trochu sládne.
Dozvuk: Slušný, popelavý, zakouřený. S vodou více vystoupí bílé víno a sladkost.
Shrnutí: Další kousek z Islay, tento mi však není úplně po gustu. Více mi vyhovuje charakter např.: Bowmoru a ten je od tohoto dosti vzdálený. Nicméně další zkušenost a velmi slušná láhev.

Autor: buddha.ps
Aroma: od prvej chvíle údené ryby v pozitívnom zmysle (milujem ich), potom niečo sladké čo nedokážem definovať, a nakoniec podivná zatuchlosť - stará pivnica plná napadaných listov (ako sa sakra listy zo stromov dostali do pivnice?) do ktorej natiekla morská voda
Chuť: najprv skvelé údené madle,ale potom dlho nič, až nakoniec slabá slanosť a jód
Dozvuk: nevýrazný,slaný
Shrnutí: Vo voni sľubuje omnoho viac než skutočne poskytne v chuti. Nie je to zlá whisky, to vobec, ale ... no, nemá gule. Skvelý nástup v aróme i začiatku chuti, ale potom jej zúfalo chýba také to typické zvdihnutie sa zakrvaveného Bruce Willisa a to jeho "OK, možno som loser a asi tu chcípnem, ale teraz uvidíte niečo na čo nezabudnete"

Autor: josé
WB
Aroma: sladkokyselá ovocnost - jablka, meruňky, banán. ve směsi s jemným kouřem, opálený klacek. trocha vanilky (b.2/3)
Chuť: spíše dřevitá, až trochu nahořklá než sladká. pár kapek citrusové kyselosti, hřebíčkově pikantní. slad a samozřejmě kouř - ostřejší a sušší. chuť je celkem plná. (b.2/4)
Dozvuk: dlouhý větrový kouř. dřevo. citrusy, čokoláda, zázvor (b.1/2)
Shrnutí: po několikerém porovnání se mi sourozenec Moch líbí víc. dvanáctka je víc dřevitá. základní whisky za přijatelnou cenu. nejvíc se mi u ní líbí vůně (b.0/1)
Body: 5

Autor: jumbo
Aroma: cítit až za roh, dezinfekce, kouř, rašelina, pak něco sladkého
Chuť: sladká, dezinfekční, podobná Lagavulinu 16, hodně slaná
Dozvuk: krásně kouřový
Shrnutí: opět jedna, co má vyrovnanou vůni, chuť i dozvuk, je hodně podobná Lagavulinu 16 (po přímém srovnání je drsnější než Laga, ten je sladší a takový elegantnější), vzhledem k cenám obou je pro mě Caol Ila moc dobrá alternativa

Autor: lalos
WB
Aroma: Vanilka, uzená polévka, slaný karamel. Rybina, olej, lehce jód.
Chuť: Sladká vanilková chuť, výrazněji vystupuje rašelina. Dřevo, hořké kapky proti kašli.
Dozvuk: Opět ta vanilka, středně dlouhý, sladký s doznívající rašelinou. Čerstvě vulkanizovanáguma, eukalyptus.
Shrnutí: Jak už jsem psal na začátku. Toto je základní vzdělání z Islay. Je zase trochu jiná než třeba Ardbeg, Laphroaig nebo Lagavulin. Je za skvělou cenu, já ale její fanda úplně nejsem. Vadí mi pro mě dost nepříjemná gumová hořkost v závěru.

Autor: tornado
Aroma: Po otevření lahve mě ohromil závan suchého dřevitého kouře. Skoro jsem měl pocit, že stojím vedle čerstvě uhašeného ohniště. Po suchém dřevitém kouři se projeví jód a nemocniční dezinfekce.
Chuť: Chuť je nejprve lehce olejová a medově nasládlá. Poté přejde do suchého dřevitého kouře a decentní pepřová pálivost jemně zahřeje jazyk.
Dozvuk: Není příliš intenzivní, ale o to překvapivěji trvá dlouho. Kouř, dřevěné uhlíky nepatrně podkreslené kyselostí citrusů a špetkou soli. Kouř pomalu ztrácí na intenzitě a slanost se více dostává do popředí. Také v tom cítím velmi jemné stopy umělých pouťových sladkostí jako je třeba žužu. V úplném konci lehký náznak pomerančů a sladkokyselých jablek.
Shrnutí: Ze světa rašeliny jsem toho zatím moc neochutnal. Samotná chuť mě až tak moc nezaujala, ale vůně a hlavně dozvuk to plně vynahradili. Této lahvi se určitě následujících pár dnů budu věnovat. Za mě je to dobrá volba na pozvolné popíjení během zimních večerů.

Autor: vobr
Aroma: ovocná, jakoby nějaký citrus zalitý jemnou medicínou - ale žádná jódová bomba, příjemně voní
Chuť: jemná, sladkoslaná, postupně trochu dřevitá, lehký kouř
Dozvuk: kouřový a citlivě dřevitý, přidává se medicína, slanost...a dlouho, dlouho
Shrnutí: Výborná a pitelná. Kdo si chce jen tak sednout a dát si skleničku nebo dvě, aniž by byl nucen dlouze analyzovat, co mu to vlastně protéká hrdlem, měl by sáhnout po téhle lahvi. Může si k tomu zapálit dýmku, otevřít knížku, nebo klábosit a nechat se unášet. Tahle whisky se nevnucuje, ale je příjemnou společnicí a já doufám, že tenhle vztah bude pokračovat.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.