ZPĚT

Recenze:

Láhev: King Robert II Deluxe
Autor: Duthoron
Aroma: Sušené meruňky, rozkrájený pomeranč a trochu snad i sladké jablečné pyré.
Chuť: Kyselé jablko nebo spíš limetka, pomeranč přechází do grepu a při delším kousání se objevuje nějaký lískový oříšek.
Dozvuk: Někde na pomezí chuti a dozvuku to kratičce zesládne, dozvuk sám je suchý, ovocný a kratší.
Shrnutí: Docela dobrý blend (za TF klubovou cenu 250 Kč/litr nemá konkurenci). Nenáročné pohodové pití k táboráku. Mohli by se docela dobře doplňovat s táborovou oblíbenou Passport Scotch, která je sladší a kouřovější.

Autor: Hunter
Aroma: Překvapivě plná vůně, ořechová až s takovým příjemným sherry nádechem, lehce pomerančová kůra.
Chuť: Ořechy, šťavnatá ovocná nasládlost, opět sherry vliv, v dochuti suchá, dokonce s jemným rašelinovým nádechem.
Shrnutí: Konečně po delší době zajímavý, cenově velmi přijatelný blend s přidanou hodnotou, kterou jsou zmiňované pomeranče, šťavnatost, sherry a jemná rašelina.

Už síla alkoholu 43% se mi zamlouvala, dávala tušit, dle dosavadních zkušeností, že by se mohlo jednat o zajímavý blend. Když ještě dodám, že za ním stojí firma

Ian McLeod, už to možná tak překvapivé nebude. V Travel free zakoupena litrová verze za 343,-Kč. Ian McLeod má v této řadě King Robert II v síle 40%, pak tuto

43% Deluxe verzi v Travel retail a pak ještě verzi 12 yo Highland Single Malt.
Body: 82

Autor: Hunter
WB
Aroma: Vůně je podobně bohatá, jako u souběžně testované Ballantines 12 yo. Citrusy, med, rozinky, pomerančová kůra a ořechy.
Chuť: Ladí s vůní. Plnost je na blend fajn. Ořechy, uhlazená chuť. Ovocný šmrnc návdavkem (zralé, sladké, šťavnaté ovoce).
Shrnutí: Ochutnáno v rámci slepého testu čtyř blendů, který jsem si uspořádal sám za pomoci tatíka. Jednalo se o tyto whisky: Ballantine's 12 yo, Whyte and Mackay Special, Queen Margot 3 yo a King Robert II Deluxe. Test to nebyl vůbec snadný, tři lahve ze čtyř byly kvalitativně velmi vyrovnané, pouze Queen Margot byla lehce rozpoznatelná svou o dvě třídy slabší kvalitou, vyloženě však nezklamala ani ta. Zbylé tři blendy hodnotím jako velmi zdařilé a v mém bodování se všechny tři dostaly za hranici osmdesáti bodů. V prvním kole jsem hodnotil jen přičichnutím ke glencairnům, poznamenal si své dojmy a dle tatíka, který plnil roli odborného dohledu, jsem prý všechny identifikoval správně. (Což jsem ale netušil a nebylo mi samozřejmě nic ani naznačováno). Ovšem po ochutnávkách už jsem si tak jistý nebyl, a nakonec můj konečný verdikt byl takový, že jsem správně rozpoznal Queen Margot a King Robert II Deluxe, a zaměnil jsem mezi sebou Ballantine's 12 yo a Whyte and Mackay special. Konečný výsledek byl takový, že na prvním místě se umístil King Robert II Deluxe (82 bodů), na těsném druhém společně B12 a W and M (81 bodů) a daleko za nimi byla základní Queen Margot z nabídky Lidlu (72 bodů).

Pokud ale vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, bodovaly by společně whisky King Robert II a Whyte and Mackay Special, protože běžná cena přes 800 korun za Ballantinku je vzhledem ke kvalitě hodně přemrštěná. Já ji však kupoval v akci za polovic v létě v Albertu, kdy byla z 880,- kč zlevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě.

Ballantinku 12 yo jsem uchutnával několikrát na podzim a v zimě, a jednu recenzi jsem už měl připravenou asi ¼ roku, ale nezveřejněnou, s tím, že ji ještě případně upravím dle výsledků slepého testu. Bodově to nakonec bylo nachlup přesné skóre.

Základní Lidlovskou Queen Margot jsem měl kdysi jen jednou jednoho frťana, nyní nemohla v takto silné konkurenci uspět, možná by bylo zajímavější ji srovnat s Ballantinkou Finest a podobnou třídou blendů. Propadák to nebyl, ale jak jsem procházel poznámky na Queen Margot 3 yo, 5 yo a 8 yo, jako nejzajímavější se mi z nich jevila verze 5 yo, kterou bych asi z produkce Lidlu doporučil k ochutnání začátečníkům nebo jako běžné levné pití pro návštěvy, které nic lepšího neocení.

Whyte and Mackay Special jsem pil před tímto testem jen jednou, u táty v lednu tohoto roku, měl jsem už sepsanou recenzi, ale opět jsem čekal ještě na společnou přechutnávku. V lednu jsem v poznámkách měl 82 bodů, po testu drobná korekce na 81.

King Robert II Deluxe je takovou mojí blendovou stálicí, v TravelFree bývá za velmi rozumnou cenu v litrové verzi a máme ji stále doma já i táta. Ve své třídě mi prostě sedí. Před tímto testem jsem si od ní dal na asi 4 měsíce pauzu, abych měl slepý test trochu těžší, ale nakonec jsem ji poznal podle jejího šmrncu pomerančové kůry. Nutno ale přiznat, že při porovnávání vůní B12, WaM a King Robert byly ty rozdíly opravdu drobné a hodně mi test naslepo motal hlavu.
Body: 82

Autor: Kobalt
Aroma: Pomerančová marmeláda s kousky sušené pomerančové kůry, sušší.
Chuť: Šťavnatá, pomeranče, tóny dřeva, při delším povalování alkoholovost.
Dozvuk: Hořká čokoláda a pomerančové slupky.
Shrnutí: Výrazně ovocný a nenáročný, díky Travel Free asi vítěz kategorie "Nejlevnější blend co (ještě) chutná".

Autor: Nethar
Aroma: nepříliš výrazné, nijak negativní, jednoduchá ovocnost, spíše jde do kysela
Chuť: není snad hořký, ale je nezajímavý, normální levný trochu umělohmotný blend
Shrnutí: Koeficient cena/výkon snad dosahuje nízkých hodnot, ale v kombinaci s malou cenou (která je někde na úrovni Printer's) není výkon takový, aby se mi zachtělo lahve. Snad jsem zmlsaný, ale chuť pít bych ji asi neměl ani u toho táboráku, zůstala by pro návštěvy.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Vínová brandy vůně, citronová kůra, tráva a cukr.
Chuť: Sladká, olejnatá, spíš málo procent (40-43).
Dozvuk: Nepříliš bohatá, taková brusinková, kandované ovoce, víno, cognac.
Shrnutí: Není to úplně mnou vyhledávaný styl, ale je to ok.

Autor: josé
WB
Aroma: lihově ostřejší. obilná. silná a intenzívní sherry zatuchlost. vínová kyselost se prolíná s vanilkovou sladkostí a ořechy. mango (b.2/3)
Chuť: hlavně dřevitá. nastupuje nakyslá sherry ovocnost, ořechy. pak cukrová sladkost a co to? snad i jemně kouř (b.1/4)
Dozvuk: krátký v nasládlé dřevitosti s výraznější grepovou nahořklostí (b.0/2)
Shrnutí: nenáročný blend, lehce nadprůměrný. vůně překvapivě pěkná. za vzorek děkuji Hunterovi. (b.0/1)
Body: 3

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.