ZPĚT

Recenze:

Láhev: Springbank 10 yo
Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: Jemná sladkosť, karamel, banán, jemná rašelina a slanosť.
Chuť: Trochu ovocia a citrusov, zázvor, korenie, slanosť a jemný dym.
Dozvuk: Stredne dlhý, ovocie a slanosť.
Shrnutí: Celkom zaujímavý kúsok. Sladkosť, slanosť i trocha rašeliny. Určite sa oplatí ochutnať a osobne sa rád k tejto whisky vrátim.

Autor: Duthoron
Aroma: Výrazná rašelina a mokré listí.
Chuť: Nejprve sladká, pak se objeví rašelinný kouř a nakonec nával koření.
Dozvuk: Dozvuk dlouhý, peprný a takový zemitý až neuhlazenĕ štiplavý.
Shrnutí: Můj prvníCampbeltown, ale příliš nezaujal, je dobrá (což odpovídá známce 3), možná by to ve slabší konkurenci ukecala na 2-, ale na WF celkem zapadla. O lahvi neuvažuji.

Autor: Hunter
Aroma: To je snad Islay?! Nasládlý jód změkčený květinovou, nebo spíš slámovou vůní, charakterem bych ji trochu přirovnal k nedávno testované Caol Ila 13y od Chieftains, povedené!
Chuť: Hutná, rašelinová, kořenitá, příjemně grepová hořkost,s krásným zakončením.
Shrnutí: Velmi překvapivý kousek z Cambeltownu, reference nelhaly. S produkty téhle palírny si do budoucna dám ochotně rande znovu.
Body: 85

Autor: J.K.Ch
Aroma: Nádherný a velmi jemný náznak rašeliny, ovoce, něco mezi jablkem a hruškou a vanilka.
Chuť: Slad, dub, vanilka mírná sladkost a náznak zvláštní hořkosti, která někomu může vadit.
Dozvuk: Zde se hořkost vybarvuje do rozkousnuté pecky hroznového vína, ale není nikterak silná a přikrývá ji příjemná sladkost s dozvuky rašeliny a něžné slanosti.
Shrnutí: Pro tuto degustaci je to jasný vítěz. Voní nádherně, chuť i dozvuk jsou super, škoda jen té drobné hořkosti. Cena je velmi příznivá a chuť mi prostě sedí.
Body: 84

Autor: Kiwi
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Těžké, hutně ovocné, ale silnější alkohol vystupuje ven, trocha čerstvého dřeva se sloupanou kůrou, skvělé

[u]S vodou:[/u] Hodně silný alkohol a to až nepříjemně (nedá se k tomu moc čichat), sladkost je slabší, ale pořád taková jakoby hutná, vystupuje tradiční neutrální lak
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Taky sladká, ale zde už je kouř, spíše doutnající dřevo než uhlí, náznaky jódovitosti

[u]S vodou:[/u] Pepřová, ostrá, pálivá, kouř více v pozadí a je ho méně a je více sladký, jako bych stál za dveřma spížky plné uskladněného ovoce
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Zaštípe ostrostí, také do sladka, ale kombinuje se tam i trocha kouře, maličko dřevitosti, středně dlouhý

[u]S vodou:[/u] Delší než bez vody, kouřovější, nahořklé ovoce, nauzený kouř trvá hodně dlouho, opékaná jablka
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Vynikající whisky, moc mi chutnala a pití jsem si užíval; s Taliskerem 10y se řadí k mým nejoblíbenějším.

[u]S vodou:[/u] Závěr možná lepší než bez vody, chuť prostě trochu jiná (pro někoho možná trochu zajímavější), ale výrazně nepříjemně alkoholové aroma to sráží dolů.

Autor: Króča
Aroma: slabší rašelina, dřevo, broskve-mirabelky, včelí vosk, mírně sladová a klidně i nejódová dezinfekce a hodně vzdálené květiny
Chuť: MOC DOBRÉ DŘEVO, opět velmi mírná nejodová dezinfekce a rašelina, sušená (kyselá) jablka, sláma
Dozvuk: dlouhé a jemné, laděné do dřeva - začíná štípat, místy kouř, zvláštní ale zase rozkvétá
Shrnutí: když jsem včera objevil zápisky z tohoto vzorku (díky Nethare :clap: ), nestačil jsem se dnes divit :think: samozřejmě jsem četl recenze vždy po zveřejnění a přirozeně ještě při vybírání vzorku, který ke mne doputoval v půli července..po 3-4 měsících jsem ho konečně vypil, napsal si poznámky na papír a mezitím tuhle láhev tady nijak nezkoumal.. jelikož zápisky byly znovuobjeveny až včera, dnes jsem se při psaní tady nestačil divit :shock: že by podvědomí tehdy při ochutnávce zapracovalo jsem ochotný připustit, ale tohle mi přijde opravdu moc :naughty: poznámka na okraji papíru: "Tohle se pije samo", mluví za vše :D musím se porozhlédnout po nějaké zdejší atraktivní lahvince a tuhle ještě někdy ochutnat ;)
Body: 86

Autor: Lakus
Aroma: Slaná vůně s trochou dezinfekce a marcipánu. Ani náznak po pichlavosti a alkoholu.
Chuť: První dojem je jakási zvláštní těžkost na jazyku. Chuť kořeněného dřeva, trošku kouše na špičce jazyka, ale příjemně hladí na patře.
Dozvuk: Nasládlé, trošičku uzené a vrací se ta dezinfekce, která byla cítit ve vůni, ale v chuti nikoliv. Krásný dozvuk!
Shrnutí: Zdá se mi to velmi podobné 12ti letému Highland Parku, Springbank je však výraznější ve vůni a zejména v dozvuku.

Autor: Nethar
Aroma: citrusově čerstvé, dále sladké, leč příjemné a uhlazené, zároveň sympaticky mírně zakouřený, nějaké seno a ač by neměl mít s Longrow kromě majitele snad moc společného, nějaká ta "vůně stáje" tam je
Chuť: spíše sladký, teplý, kouřový a pepřový či prostě výrazně kořeněný
Dozvuk: hlavně zemitě kouřový, v ústech zůstává sucho a sladko, dlouze doznívá
Shrnutí: šikovní jsou ve Springbanku, šikovní, ucelená a příjemná whisky kombinující příjemným způsobem rašelinu a kořenitost i sladkost, v dozvuku snad možná i kyselost ;)

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Medová louka s tajemnou vůní sladu.
Chuť: Rákos, kapradí, přeslička, slad.
Dozvuk: Sladový, cukrový.
Shrnutí: Taková ta whisky kde je od všeho trochu.... a to je i její největší nedostatek.
Body: 82

Autor: Torrez
WB
Aroma: Trochu kořeněné ovoce, pěkná zemitost (kouř?). Hluboce sladová vůně, příjemné dřevo, čerstvé hobliny. Nepřijde mi sladká, ani necítím alkohol.
Chuť: Zemitá, trocha rašeliny, ostřejší. Medové dřevo.
Dozvuk: Zpočátku silný, ale rychle uvadá, takže dohromady spíše slabší. Sladový, hořkost ujde.
Shrnutí: První Campbeltown a musím říct že na výbornou. Velmi zajímavé, dozvuk slabší. Tohle by taky chtělo celou láhev. :)

Autor: buddha.ps
Aroma: citrusy, čerstvo porezané drevo, na konci decentne rašelina
Chuť: spočiatku "speysidovite" nasladlá, rýchlo prebité citrusmi, čerstvým drevom, to celé podkreslené ostrou štipľavosťou, na konci len náznak mokrej trávy
Dozvuk: dlhší, prevláda štipľavosť a ostrosť, až po dlhšej dobe vystúpi trocha sladkosti a náznak, ale skutočne len náznak rašeliny
Shrnutí: nie je to zlý kúsok, ale ani nijak neprekvapí a neoslní. Neviem či je to zámer, ale tá snaha byť "niečo-ako-Speyside-reznuté-ostrovmi" je skor na škodu, chute sa striedajú až príliš rýchlo a žiadna nemá čas sa rozvinúť a zaujmúť. Zmienená štipľavosť je presne na hranici znesiteľnosti (a pri druhom pohári už za ňou, sakra kde mám tie pastilky Rennie?!?). Ako spestrenie neurazí, ale na dlhodobejší vzťah to teda nebude, nehovoriac o fakte že v danej cenovej relácii sa nachádza konkurencia výrazne kvalitnejšia. A z tohoto pohľadu kupovať celú fľašu nemá zmysel, kvalite by vlastne zodpovedala cena tak o tretinu nižšia

Autor: jumbo
Aroma: ostrá alkoholová, citrusová, kouřová
Chuť: olej, ovoce, koření-pepř, po několika doušcích je převládá taková nepříjemná alkoholová ostrost (to mi hodně vadilo)
Dozvuk: zpočátku ostrý, hořký, rašelina
Shrnutí: zajímavá, ostřejší a tvrdší, víc než co jiného je ostrá, pomůže naředění vodou a hlavně více skleniček - při pití asi šesté (malé) sklenky se z ní stala hodně sladká a i docela dobrá whisky, i tak ale zůstala ostrost, rozhodně ne whisky do začátku.

Po delší době: V chuti převládá ostrost, která to kazí, ostatní aspekty jsou celkem zajímavé - ve vůni i dozvuku je cítit moc příjemný kouř. To mi ale nestačí.

Je otázka, jestli bude s více zkušenostmi chutnat jinak... Aktuálně to není ono ani po několikátém přechutnání.

Autor: salam15
Aroma: Svěží, višně v čokoládě, marcipán, alkohol pálí, ale ne nepříjemně. Mírnou zakouřenost jsem v tom nenašel, ale co…
Chuť: Je to příjemně se rozvíjející a na intenzitě neustále nabývající výrazná dřevitost, peprnost, whiskovost. Lehce se mihne bergamot. Končí malým výbuchem dřevitosti na jazyku a patře – trochu mi to přijde jako cucat dřevěné uhlí, ale jen tak trochu příjemně (však víte, jak to myslím).
Dozvuk: Střední, dřevitý
Shrnutí: Solidní základní plnění, které mne přesvědčilo, že je třeba vyzkoušet i další, vyšší lahve v nabídce (i když teda poté, co jsem si přečetl Vaše recenze na 15 yo, tak nevím). Je pravda, že ve srovnání s mým favoritem (Taliskerem 10 yo) se mi zdá fádnější, ale líbí se mi ta robustnost, která je tak na půl cesty mezi Speyside a Islay (resp. Taliskerem).

Autor: spyna
WB
Aroma: lehce nakouřená - rašelinná, hutně ovocně sladká, sláma, stopy soli. Moc pěkná vůně
Chuť: ostřejší, lehce kořeněná, trochu okouřená, sladová s medem a ovocem
Dozvuk: sladový, středně dlouhý, s trochou dřevitého kouře v pozadí a slanosti, ale zůstává po něm hezké sladko v ústech. Krásný dozvuk.
Shrnutí: Opravdu báječná WH, není "prvoplánově" ovocná ani hutně "ostrovsky" nakouřená. Je někde mezi a jde si vlastní cestou, která mi zatraceně sedí. Navíc sedí i mé drahé polovičce. Tahle palírna si rozhodně zaslouží do budoucna podrobnější prozkoumání.

Autor: vobr
Aroma: Ovoce, asi mírně kandované, lehce okouřené, ostřejší
Chuť: sladkoslaná neslazená (ani nevím jak přesně charakterizovat), rozvíjí se do jisté peprnosti a samozřejmě kouř. Později se přidala dřevitost, ale i když hořké nemusím, tady mi přišla únosná
Dozvuk: dlouhý, kouřový, dřevitý
Shrnutí: Budu asi opakovat ostatní, ale taky mě při pití tohodle kousku napadl Talisker. Tedy nejde o nějakou blízkou přízeň, spíše o podobný typ. Kdo má rád Talisker a ochutná tento Springbank, ocitne se, podle mého, na dobře známé pevnině. Je pravda, že v několika slabých chvilkách jsem whisku jen trochu, jen maličko, naředil, protože mi její ostrost začala vadit, ale bylo to opravdu jenom párkrát a popírám, že by tahle whisky zrála v sudech po chilli. Čili - nebát se, je to výborná whisky, jděte do toho, i já se vrátím....

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.