ZPĚT

Recenze:

Láhev: Gold Cock 12 yo
Autor: Cyra
Aroma: Sladké a květinové až luční. Chvílemi možná až zeleninové, což mi trochu připomíná něco z Lowland. Po delší době máslové sušenky. Pak jablečný štrůdl s vlaškými ořechy, trochou kakaa, skořice a politý medem a zakápnutý šťávou z grepu. Stále lehké a svěží.
Chuť: Sladší, lehká, čistá. Hodně jemná, možná až nevýrazná, ale má to takovej zvláštní charakter. Cereálie, sušenky a v pozadí se schovává cosi ovocného.
Dozvuk: Ovocně cereální. Slad. Žádná hořkost ani ostří alkoholu se neukáže.
Shrnutí: Jemná a svěží a opravdu jiná než co jsem zatím měl čest ochutnat. Charakter se ji upřít nedá a mile mě překvapila. Chutná mi a určitě zkusím někdy 22 letou. Za mocný vzorek děkuji Hunterovi!

Autor: Duthoron
Aroma: Jetelová svěžest, dost nakyslá, lák od okurek, v pozadí nějaké koření, možná trocha vanilky.
Chuť: Trošku sladká a kyselá, slad a dřevo, mírně alkoholově štiplavá, někde vzadu mandle a nějaké ovoce.
Dozvuk: Kratší, trochu toho slábnoucího dřeva.
Shrnutí: Nic moc, takový jako levnější Speyside střihnutý nějakým Auchentoshanem. :?

Autor: Hunter
WB
Aroma: Medově sladová, s těžkým přezrálým ovocem, perník, občas vykoukne trochu větrovosti (máta).
Chuť: Chuťově taky nezklamala, medová, slad, zralé až přezrálé ovoce, pikantní peprmint a pak lehký závoj slivovicové peckovosti. Příjemně nasládlá.
Shrnutí: Poprvé jsem ji ochutnal na letošním whiskyfestivalu, jako zahajovací uvítací panák, a už tehdy jsem zbystřil, protože jsem byl překvapen tím, jak mi zachutnala. S recenzí jsem si ale počkal, protože jsem chtěl koupit celou lahev. Teď jsem ji ochutnal už asi po sedmé, naposledy ve srovnávacím testu s Ballantinkou 12yo a Johnnie Walker Red Label, který jsme si uspořádali s tátou. Výsledky srovnání byly dost skokové, s přehledem nejlepší byl Gold Cock 12yo, poslední samozřejmě Red Label, ale Ballantinku chci otestovat ještě s jinými soupeři, tak její recenzi až někdy později po dalších srovnávacích přechutnávkách. Tátovi chutnala GC12 ještě víc, ten dával 85 bodů.

Takže Gold Cock, single malt, dvanáctiletá, tuzemská whisky za krásných 424,- korun. Také se mi líbí, že Vizovičtí nezůstali u přitroublých čtyřiceti procent, ale dali příjemnějších 43% alkoholu. Co by za ty peníze kdo chtěl víc? Pro mě velký objev a překvapení, ale jak čtu názory ostatních, tak se tu na jejích kvalitách moc neshodneme. Takže alespoň za mě bych ji velmi doporučil všem začátečníkům, i těm, co přemýšlí nad nějakým nákupem whisky a mají hlouběji do kapsy. Kdyby pak patřili do skupiny těch, kterým tolik nechutnala, tak zas tolik neprodělali. Ano, zkuste tuhle, za mě je to mnohem lepší investice, než třeba Balvenie 12 yo Doublewood, která je více než 2x dražší, a kterou bych já nikomu, natož začátečníkům, nedoporučil.

Ještě dodám, že mám doma verzi plněnou 21. 9. 2011, nevím, jak moc se mohou jednotlivá plnění lišit.
Body: 84

Autor: Kobalt
WB
Aroma: Sladká a ovocná. Med a zlatá slivovice.
Chuť: Sladká a ovocná, sladová, troška hořké čokolády a dřeva. Lehce alkoholově pálivá.
Dozvuk: Sladký a ovocný, švestkový drobenkový koláč, slivovicovost, hořká čokoláda a suché dřevo.
Shrnutí: Vlastně docela dobrá whisky a za velice přívětivou cenu. Rozhodně ji ještě někdy ochutnám, zaujala tak že bych chtěl ochutnat i starší verzi.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Tak snad whisky :-) Lehčí, jemná, hodně travnatě citronové ve sklence (snad trochu blendově nasmrádlé chlastíkem, ale to už si nejspíš jen namlouvám), lesní, po čase hezky sládne.
Chuť: Zase slabší "vodička, takže 40? Zatuchlejší, spíš sladká než suchá, ale ne moc.
Dozvuk: Obávám se hovězích jater, ale je to dobré, tentokrát ne :-) Sladký, spíš delší, sladké připálené dřevíčko, rozinky.
Shrnutí: Dobrý je to, s posledním vzorkem jsem spokojený.

Autor: Radek
Aroma: Mírně lakýrnické aroma, trochu melounu.
Chuť: Trochu mdlá až unylá, s mírnou sladkostí spearmintu. Neni až tak špatná.
Dozvuk: Ten už je podstatně horší, dost plytký, moc neexistuje.
Shrnutí: Příjemné nenáročné pití, jestli se dá sehnat levně stojí za úvahu. Když tak nad tim přemejšlim proč jsem dal tolik bodům tak je to asi tím že tam neni nic co by mi vadilo.
Body: 80

Autor: josé
WB
Aroma: sladší peckovitá ovocnost, švestky, hladké opálené dřevo. trochu vanilky, lesa, pryskyřice. (b.1+/3)
Chuť: silnější nasládlá dřevitost. ovocná šťavnatost. cukr. špetka perníkového koření. lehce nahořklá, káva. (b.2+/4)
Dozvuk: hřejivé. ochází dřevo, čokoláda, pralinka s višňovým likérem, pomerančová kůra. (b.1/2)
Shrnutí: dobrá whisky, výrazná a za super cenu. kupujte, dokud ještě je. (b.0+/1)

Autor: xenopus
WB
Aroma: Syté; přestože poměrně jednoduché, tak přímočaré a upřímné. Jen škoda, že v lahvi během měsíců a v glencairnu během minut poměrně rychle vyprchá a zbyde hlavně dřevo. Med, jehličnatý les, zlatá slivovice, trocha přezrálého ovoce a špetka koření.
Chuť: Příjemná, intenzivní, spíš olejnatější. Trochu štiplavá a na jazyku živá. Spíš bych hádal kořením dochucovanou brandy než SMW. Hniličkovatá hruška, kořenitost muškátů (bílé víno), med, trocha opáleného dřeva ze sudu.
Dozvuk: Docela jednoduchý, sladký, lehounce zatuchlý. Med, máslové sušenky, pecka ze švestkových křížal. Nakonec hlavně med se stopou dřeva ze sudu.
Shrnutí: Na WF 2015, kde jsem ho ochutnal poprvé, mě jako welcome shot velmi příjemně překvapil. Ke koupi lahve jsem se neodhodlával dlouho, na vypití si ale musela počkat ve frontě skoro dva roky. Naprostá spokojenost s poměrem cena/výkon i s chutí celkově. Je mi jasné, že jehličnatost a slivovicovatost nemusí u whisky vyhovovat každému, ale mně to přijde zajímavé i dobré zároveň.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.