ZPĚT

Recenze:

Láhev: Balblair 1997
Autor: Hunter
Aroma: Nádherně sladká, nad sklenicí letmo sladké ořechy, ve skle je vůně ještě koncentrovanější a sladší,velmi originální, cítím i zelené jablko.
Chuť: krásně se zde doplňuje sladkost se štiplavostí, nejsladší whisky, co jsem pil
Dozvuk: v dochuti přechází rafinovaně přes pichlavost k velmi příjemné nahořklosti
Shrnutí: Jestli tohle je Highland, mám další důvod v něm hledat podobné kousky. Pro mne překvapení roku
Body: 87

Autor: Króča
Aroma: smetana, citrusy, drobet rašeliny, vanilka, luční traviny(více) a květiny(méně) , sotva zralý banán, čerstvě upečené rohlíky
Chuť: suchá, více dřevěná než bych čekal, ale vyloženě to nevadí.. mírně sladká a štiplavá.. opět citrusové ovoce a pečivo
Dozvuk: překvapivě hřejivé, vrací se smetana a projevuje se především obilí a slad
Shrnutí: po přivonění mi tahle whisky připoměla kombinaci Glemorangie 10y original a Arran 10y.. Vůně této whisky je naprosto famózní - nachází se v poloze, která mi vyloženě sedí a spojuje klady z obou jmenovaných.. na jazyku je to už ale trochu horší, přesto stále moc dobrá.. při přímém srovnání Arranu a Balbair dopadla tahle whisky o notný kus lépe.. ocenil bych ale větší návaznost na vůni, zejména ve finishy, kde jsem doufal v tu famózní kombinaci pečiva a ovoce, která se na jazyku začala vytrácet.. po velkém váhání si ale zaslouží, abych si ji přiřadil k těm výtečným = její (i opakovaný) kup má pro mě smysl..mohla dosáhnout ještě výš a možná by se tak i stalo, nemít k dispozici jen jednu lékovku ;) škoda že v chuti oproti vůni u mně zaostává....po vůni měla totiž našlápnuto k hranici 90 bodů, což se u mě stává málo kdy..přes ta všechna superlativa byla ale dlouhou dobu na tenké hraně, kdy jí "hrozilo" získat si o jeden bod méně, než jí nakonec uděluji..nakonec si ten bod přece jen získala a to právě kvůli vůni, kdy toto se u mně opět stává málokdy :clap:
Body: 85

Autor: Marvin
WB
Aroma: Jablečný kompot, trochu skořice, jemnější, sladkokyselá.
Chuť: Hladká, sladké ovoce.
Dozvuk: Jablečný koláč, sladké sušenky, hřebíček. Výrazný, střední, s přetrvávající lékořicí na patře.
Shrnutí: Měl jsem možnost porovnat s lahvováním 2012 a to byla dost jiná whisky.

Autor: Marvin
WB
Aroma: Broskvový kompot, vanilka, štrúdl, výraznější a sladší (oproti lahvování 2007).
Chuť: Kakaová roláda, med.
Dozvuk: Švestkový táč, fondán. Výrazný, s trochou umělé květinovosti.
Shrnutí: Mohl jsem přímo srovnávat tento vzorek se vzorkem lahvovaným v roce 2007 a prakticky jsou to dvě dost odlišné whisky.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: krémově ovocná sladkost, hruškový kompot, štrůdl se skořicí a dýňový kompot (takže ananasová tresť, takže ananas), nádherná, nepodbízivá
Chuť: ukousl jsem si kus buchtičky, je trochu štiplavá, ale nikoliv hořká
Dozvuk: sladce voňavý teplý příděl, krásný a silný hlavně zpočátku, později mizí a objevuje se nenápadná grepovitost spolu s oním ananasem
Shrnutí: ač ovocné Highlands nejsou oblastí, kam bych primárně zaměřoval své chuťové buňky, tahle lahev mě velmi překvapila, krásně "tak akorát" voní a rád si ji občas naleju, prostě jenom abych si vychutnával pěknou chvíli

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Něco mírně umělýho, ale jinak dobrý.
Chuť: Klasická dobrá whisky, trochu dřeva.
Shrnutí: No, neni špatná, ale na celou láhev to u mě zatim není.
Body: 82

Autor: Shargard
Aroma: bez vody: Jemná a slaďounká vůně, máslové sušenky, broskve a mandarinky - je třeba ve sklence trochu zapátrat, ale vyplatí se.

s vodou: jednoznačně ku prospěchu věci - je o poznání aromatičtější
Chuť: bez vody: velmi jemná, opět ovoce a koření - přijde mi ale tak trochu plochá a jednoduchá

s vodou: tady se situace mění a pro mě důkaz, že s vodou to tady funguje velmi dobře. Ovocný dortík se šlehačkou - prostě dobrota
Dozvuk: bez vody: jemná ovocná sladkost mísící se s nahořklostí a náznakem koření

s vodou: jdou opět body vzhůru. Koření se schová do pozadí a nahořklost přechází v kakao a spolu s ovocem opět vylepšuje celkový dojem.
Shrnutí: Velmi pěkně voňavá whisky, která sice u mě trochu ztratila díky nahořklosti v závěru, ale díky bohu to se s vodou mění. Ostatně dochází ke zlepšení na nose i v chuti.Z Lehce podprůměrné se díky vodě stala lehce nadprůměrná whisky.

Autor: josé
WB
Aroma: sladké, vanilkové, hrušky, suchý dub. žemlovka s jablky. hladké, příjemné (b.2/3)
Chuť: sušší dřevo s vanilkou, pudink. plná. sic jednodušší, nenáročná, ale mě se líbí (b.2/4)
Dozvuk: sladká vanilka, lehce dřevo. plynulé odeznívání chuti (b.1/2)
Shrnutí: pohodová whisky. sladké, hezky voňavé, to já můžu (b.0/1)
Body: 5

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Med, ovoce (meruňky? ale slaběji), rozinky, ořechy v medu, pak i květinová a sladší čokoláda. Aroma vskutku pěkné :-)
Chuť: Zvláštní, ne moc sladká jak bych čekal po té vůni, ořechy, určitá květinovost i tady, suchá.
Dozvuk: Středně dlouhý, ořechy, lehoulince med, slabě dřevo, opět trochu suchá.
Shrnutí: Tady jsem byl trochu na rozpacích. Po vychválení od kluků, jsem asi podvědomě čekal větší pecku. Whisky není rozhodně špatná !, ale mě možná neseděl trochu ten nesoulad sladší vůně a nesladké a suché chutě. Mimochodem, přiznám se bez okolků, že já bych od boku střílel Speyside a ne Highlands už podle té vůně :roll: Ochutnáno na WF 2013.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.