ZPĚT

Recenze:

Láhev: Ardbeg Corryvreckan
Autor: Cyra
Aroma: Zde více dominuje taková ta Laphroaigovská vanilka, než těžký kouř a asfalt jak je cítit u Ardbegu 10y.
Chuť: Hm...podobně i v chuti. Vanilkový kouř. Výrazná, slaná i sladká, bez výraznějších citrusově nakyslých tónů. Sirnatě zajiskří, ale jen na chvíli a decentně. Velice vyvážená, lahodná i relativně jemná (na ty procenta). Je sušší. Ani při delším povalovaní v ústech nijak extra nepálí. Jen více vysychá a trochu dřevitě trpkne.
Dozvuk: Po delším povalování žhne na jazyku až chvíli po polknutí. Potom je na pár vteřin skutečně žhavá a stravující. Ale pokud to člověk přečká, tak se z víru jménem Corryvreckan opět vynoří všechny ty příjemné příchutě, které dominovali v chuti. Na konci vysychá a zůstává minerální a jódová ozvěna se vzpomínkou na Laphroaigovskou vanilku.
Shrnutí: Pokud bych ochutnával naslepo, řekl bych, že se jedná o nějaký Laphroaig. Přesto úžasná whisky. Určitě někdy zakoupím lahev.Jen škoda té ceny :( .

Autor: Hunter
Aroma: uzené maso, kouř, jódová medicínskost, težká sladkost, nasládlý kouř
Chuť: Bombastická, vrstevnatá, slanější než Uigeadail.Na jazyku zpočátku hebká, aby se s jistým zpožděním projevila ohromná síla, tahle whisky palí až po polknutí.
Dozvuk: Dozvuk je táhlý, drtivý, absolutní "udírna".
Shrnutí: V přímém srovnání s Uigeadailem prohrává, a to na body a také vzhledem k ceně. Tady toho kouře na konci je opravdu moc, na úkor všeho ostatního, ale i přes tuto výhradu špičková.
Body: 90

Autor: J.K.Ch
WB
Aroma: Řekl bych, že voní, jako když se pálí rašelina mezi zahřátou gumou a mokrým štěrkem. Jako katalyzátor se účastní cukr, který se chystá v přeměnu na karamel. K té však nedojde.
Chuť: Silně rašelinová a kouřová, bez citrusů spíš s jakousi krémovou sladkostí, která se s těžkým ardbegovským kouřem skvěle snoubí. Je těžší a melancholičtější než Uigeadail.
Dozvuk: Dlouho-dlouhý kouř nadívaný kouřem a obalovaný v kouři.
Shrnutí: Stejně jako u Ardbeg Uigeadail se jedná o kousek, na který nezapomenete. Melancholická pohřební whisky, která drásá chuťové buňku ukrutnou silou, ale zároveň je hladí krémovostí a příjemnou nasládlostí.
Body: 91

Autor: Króča
Aroma: ostrá ale ne alkoholová, více uhelného kouře než jódu, trošku štípe, mokré dřevěné piliny, slabě karamelové toffo a přesto (mořsky) slané..že by taky kosatce???
Chuť: přislíbená kombinace jódu a štiplavého kouře s pořádnou razancí,téměř kyselá, zahnilé dřevo, a jakási chuť jezerní vody
Dozvuk: kyselost se vytrácí, po celou dobu dominuje uhelný kouř, objevují se taky řasy, zemina, a mírná slanost
Shrnutí: už delší dobu mi přijde, že whisky z Islay mají většinou chladnou povahu, kdežto např. Speyside nebo Highlands jsou spíše takové vřelejší..tahle whisky má výrazně studené "srdce".. přišla mi až neuvěřitelně chladná, což mi v podstatě nevadilo.. beze všeho je tady cítit kus odvedené práce, ale přesto se mi vůbec nestrefila do vkusu..ať jsem se snažil sebevíc, zalíbení jsem v tomto vzorku prostě nenalezl..i tak za něj Netharovi děkuji
Body: 75

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Sice je to typická ardbegovská zakouřená vůně, ale přijde mi, že není tak drsná. Kouř vás nepraští plnou silou pěstí do nosu, nýbrž vychovaně vyčkává ve sklenici. Z toho důvodu je tam více sladkosti, či je jednodušší ji odhalit. Sladkost je výrazně ovocná. Čokoláda na vaření. Kyselé podtóny desetiletého plnění zde příliš nenacházím. Slanější než Uigeadail.
Chuť: Na jednu stranu olejovitost, na druhou stranu se po polknutí do jazyku zařezávají ostré piliny z čerstvě nařezaného dřeva. Velice štiplavé, velice pepřové. Opět tuny kouře, ale neovládají to kompletně. Spíše čistý kouř než dezinfekce, kterou nalezneme třeba v Uigeadailu.
Dozvuk: Extrémně dlouhý, jak má Ardbeg ve zvyku. Pokud kouř není to, co potřebujete k životu, budete ho jistě nenávidět. Kdo si ho ale dokáže vychutnat stráví jeho zkoumáním dlouhé chvíle rozkoše ;-)
Shrnutí: Další ze skvělé řady Ardbegů. Velice opatrně k těmto kouskům, můžou člověka hodně jednoduše naštvat. Ale za drsnou skořápkou se skrývá hluboká komplexnost, kde je při každé sklence možnost objevit něco navíc.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Óóó... je to Islaaay ;-) Smradlavá rašelina v mojí oblíbené dezinfekční variaci. Vlastně tak silné Islay, že tam nic víc pořádného není, ale to stačí. Za čas se ale kouř a rašelina usadí a ať čichám jak čichám, nemohu uvěřit, že tam vlastně v takové síle byla, je utlumená a cítím příjemnou sladkou uměle-ovocnou vůni. Po prvním kole čtu nápis Corryvreckan, běžím pro svoji láhev z roku 2010 a porovnávám... dokonce jsem se donutil požádat ženu o to, aby mi sklenky postupně podala a to, která je která, mi prozradila až dokončím testy (chválím se, chválím - vždyť to je taky důvod, proč jsem si tento vzorek objednal). Výsledek ve shrnutí.
Chuť: Sladké, kde se to vzalo? Pak dezinfekce, kouř, a najednou kyselejší a ostřejší - to bude víc procent.
Dozvuk: Hlína, houby, staré vlhké plesnivé dřevo, kouř a dlouhé... chci říct DLOUHÉ doznívání.
Shrnutí: Snažil jsem se najít nějaký rozdíl mezi plněním z roku 2010 a 2011. 2010 je o něco tmavší. Nejdříve, když jsem porovnal poznámky, jsem to přičítal chybě "měření" a šel to přehodnotit, ale po prohlédnutí to tak asi opravdu je (i když rozdíl je minimální, možná jsem nalil o pár kapek víc...). Ve zbytku jsem si nejprve snažil namluvit, že 2011 jde více do dezinfekce, méně do kouře, méně do sladkosti, nicméně při slepém testu jsem již žádný takový rozdíl nezaznamenal, takže psychika se opět ukázala jako pěkná potvora. Možná tam rozdíl je, ale já ho z jednoho vzorku neodhalil a nejspíš bych neodhalil ani z celé flašky.

Autor: Radek
Aroma: Kouř s výrazným závanem mořské soli. Při intenzivním čichání dostávají čichové buňky zabrat... jedna z těch whisek co se dají inhalovat.
Chuť: Určitě nejsametovější, nejvrstevnatější, nejlahodnější a taky nejdrsnější Ardbeg co jsem zatím ochutnal.
Dozvuk: Dlooooooouuuhýýýýýýý.
Shrnutí: Výborná whisky, bohužel pro běžný nákup v sámošce je poněkud diskvalifikována svoji cenou, ale jinak super. Tenhle Ardbeg nahlodal moji Laphroaigovou sexuální orientaci.
Body: 91

Autor: Shargard
Aroma: Ardbegovská vůně. Krémový, kouř, ale jen tak v pozadí - velmi příjemné, pečené maso na rožni, citrony v doprovodu slaného závanu
Chuť: sladko slaná, medicinální, štiplavá, šťavnaté citrusy a celé je to zabalené v uzeném oblaku kouře
Dozvuk: delší, krémový, sladký i slaný, jód, lehce kořeněný, pražená káva, hořká čokoláda, trocha čili, rašelinový závěr dozvuku
Shrnutí: Opět parádní Ardbeg. O kvalitě nenechá na pochybách stejně jako o ceně. Nicméně každá investovaná a jistě těžce vydělaná koruna se vyplatí, protože se vám dostane požitku se vším všudy, pokud milujete Islay styl a jmenovitě Ardbeg.

Autor: lalos
WB
Aroma: Sladká a ostrá, stále bych ale 57% netipoval. Povidla, černý rybíz, mentolka, dehtový kouř tam je taky jasný, nefunguje ale prvoplánově.
Chuť: A je to tady. Sladká ostrá pecka, zároveň ale smetanově jemná a lehce nakyslá. Něco jako milkshake s bobulovým ovocem.
Dozvuk: Na mě už trošku moc %, sladce dlouhý, tou silou ale dost vysychá. Až v závěru se výrazněji ozývají dehtové tóny, dřevo a anýz.
Shrnutí: Výborná ostrá whisky, na mě ale možná až trošku moc. Chce si to pohrát s vodou. Je spíše sušší, kořenitá a dřevitá. V core range mi Uigeadail chutná více.

Autor: nidan
WB
Aroma: intenzivní, plná, velmi příjemná, velmi sladký kouř, koření (bílý pepř), červené blumy, mírně alkohol.
Chuť: plná, sladká, velmi intenzivní, olejnatá, pepřová se suchým popelem a nahořklými ořechy
Dozvuk: dlouhý, plný, dokončení sladké a kořeněné, vyvážené, dlouze hřeje i v hrdle
Shrnutí: za mne nejlepší Ardbeg z core, je to vyvážená whisky a přes vysoká procenta silně a nebezpečně pitelná, v přímým srovnáním s Ardbeg Galileo je více hrubá, alkoholová ale po naředění bych měl problém Corryvreckan a Galileo odlišit a tak při ceně Corryvreckanu za me dosud nejlepší Ardbeg co jsem kdy měl...

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Zatuchlost kůže, koňský postroje, sladká povidla a nad tím vším závan rašelinného kouře. Stopy fenolu, které jdou až do dezinfekční "vůně". Voda trochu aroma otevře, projeví se hlavně víc kouře a objeví se i sůl.
Chuť: V chuti útočí pozvolna, za to s pořádnou silou. Zpočátku se jeví slaná, cítím chaluhy a mořské řasy. Kouř nabírá na obrátkách, přechází až do popela. Síla naznačuje vyšší obsah alkoholu. Opět fenol, resp. bílá lepicí pasta kdo jí pamatuje :-) S vodou lehce sládne a objeví se nesměle i citrusy.
Dozvuk: Dloooouhý :-) Kouř, popel jako v chuti. Slaná i nasládlá, hořící tráva (spíš spáleniště). Ta nasládlost je taková olejovitější, spíš po sladu nebo po pečivu než třeba po ovoci i když stopy citrony (citrusů) tam taky jsou.
Shrnutí: Beze sporu výborná whisky, silná, ale přes to není jednotvárně rašelinná. Po přezkoušení všech vzorků jednoznačně tip na Ardbeg, nic tak silnýho by tam snad už být nemělo..

Autor: zyki
Aroma: výrazný kouř, trochu sladkého ovoce
Chuť: kouř, pach zahřátého motoru předvedený na chuť
Dozvuk: dlouhý, kouřový, s trochou motorovosti
Shrnutí: skvělý Ardbeg, ale Alligator byl zajímavější

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.