ZPĚT

Recenze:

Láhev: Laphroaig Brodir Batch 001
Autor: Cyra
Aroma: Nečekaně uzavřené. Žádný úder se nekoná. Je tam asi vše co by se dalo čekat, ale je to nevýrazné. Suchá hlína, taková zvláštní zatuchlost, sůl a kouř. Po delší době vyleze na povrch sladkost v podobě zauzených sladkých pomerančů pokapaných desinfekcí. To je příjemné.
Chuť: Sladká. Kouř je samozřejmostí. Tmavé ovoce. Po chvíli lehká dávka soli a desinfekce. Chuť je na Laphroaig v 48% neuvěřitelně zaoblená.
Dozvuk: Hladký. Sladká silná káva a hořká čokoláda. A zase sůl a ne málo. Rašelina. Na konci také jód. Dozvuk je nejlepší i když trochu kratší.
Shrnutí: Ano je to vynikající, překvapil mě svou výraznou solí v dozvuku. To jsem u dozrávání po portském nečekal. Na druhou stranu jsem čekal asi o dost víc, ale v tomto případě by to chtělo více než malý vzorek. Ovšem cena je trochu mimo mísu. Jinak pokud bych měl porovnat s An Cuan Mor a PX Cask tak asi takto: An Cuan Mor je více kouřový a zkrátka klasičtější Laphro. PX je pichlavější jak v aroma tak v chuti. Více medicíny a sladkosti. Brodir je naopak hladší, bohatší, krásně zaoblený, vyvážený, ale přitom slanější.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Nasládlá a zároveň vyuzená, rašelinová, ovocně kyselkavá, ovíněná. Občas to připomíná sladkostí nějaké bonbóny, ale tenhle dojem bývá vzápětí přehlušen čmoudem z táboráku.
Chuť: Ovíněná kyselost zalitá rašelinou, to je styl, který se mi moc líbí a často u mě boduje. V dochuti hodně rašeliny a popelnatost.
Shrnutí: Ochutnána na degustaci BR a nyní po půl roce jsem přechutnal odlitý vzorek. Ve vzácně vyrovnané sestavě se dělila v mém hodnocení s BenRiachem 17 yo 1996 Marsala finish o první až druhé místo, ale při přechutnávkách tyto dvě ještě stihla přeskočit Isle of Jura 1993 Boutique Barrel Oloroso Sherry Butt, jejíž kvality jsem plně docenil až v klidu při dalším ochutnání. Celkové výsledky si prohlédněte zde: http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=9&t=2128&start=10

Velký dík josému za možnost ochutnat.
Body: 90

Autor: J.K.Ch
Aroma: Červené víno, černý rybíz, banán a lehce rumové i koňakové tóny. Příjemná, ale výrazná dřevitost. Připomíná truhlářskou dílnu.
Chuť:
Přesto, že je v jádře Laphroaig, je to asi nejvíc jiné ze všech Laphroaigů. Moc příjemná kombinace. Zrání po portském dává chuti nový rozměr. Je hodně bohatá vrstevnatá ale vyžaduje trochu snahy v hledání mezi veškerou tou rašelinou. Dá se zde najít lesní ovoce jemné koření v čele s mátou následované chutí hřebíčkové cigarety a přidává se jistá slanost.

Dozvuk: Chladivá máta dohromady se silným portským a mocným kouřem, dezinfekční tóny Laphroaigu jsou zde potlačeny. Je výrazně slaný a objevují se tóny uzeného masa.
Shrnutí: Výborné pití, je to hodně osobité hodně nakouřené a hodně zábavné. 4 láhve na doma jsou tak akorát.
Body: 87

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: sladká rašelina, jemná, odlehčený Laphroaig, marmeláda, super
Chuť: sladké, ale silné, trocha kouříku
Dozvuk: štípe na jazyku, dezinfekce, sladký
Shrnutí: povedený Laphroaig, na XI. degustaci BR jsem ho zařadil na bednu a celkově vyhrál úplně

Autor: josé
WB
Aroma: jód, rašelina. dále svěží ovocné a nakyslejší tóny. zatuchlejší suché víno, mango (b.2/3)
Chuť: ostřejší, dřevitá, suchá. kouř až v druhé řadě. pikantní, maličko lak (b.2/4)
Dozvuk: sladký, hodně pikantní s kouřem. banán (b.2/2)
Shrnutí: (b.0/1)
Body: 6

Autor: lalos
WB
Aroma: Vcelku příjemně sladké samozřejmě s výraznými znaky hořící nemocnice z Islay. Zralé hrušky, větrové bonbony, umělá hmota – nová guma
Chuť: Sladká, cukrová. Ovoce a žvýkačka. K tomu spálená guma a čínské žabky. Pikantní vliv dřeva.
Dozvuk: Dlouhý, bez hořkosti, celkově moc pěkně pitelný. Spálené uhlíky a kyselkavost želé kyselých rybiček.
Shrnutí: S odstupem času mezi jednotlivými panáky mi přijde dost podobný PX Cask. Před časem jsem ji trochu odsuzoval s tím, že Laphroaig má být drsné zakouřené pití a kdo chce sladké, má si dát Speyside. Trošku ale měním názor. Je to fakt dobré pití a ten průnik chutí a vůní mě začíná fakt bavit.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.