ZPĚT

Recenze:

Láhev: Caroni 15 yo
Autor: Hunter
Aroma: Cedrové dřevo, vanilka, připálené rozinky, propolis, hřebíček, místy vykoukne anýzová nasládlost. Dává znát svou sílu až pichlavou ostrostí alkoholu ve vůni.Jednou jsem ucítil i závan bujónu a polévkového koření, ale víckrát se to neopakovalo. S vodou je jemnější.
Chuť: Je to dost suchý styl, s hřebíčkem a tropickým dřevem, propolisem. S vodou nepatrně zesládne. V dochuti připomíná opálené sudy.
Shrnutí: Přiznám se, že po prvním ochutnání jsem byl trochu zklamaný. Přece jen je to legendární zaniklá palírna, takže očekávání bylo dost velké. Ale pak jsem ochutnával dál a dál, a začal jsem mu přicházet na chuť. On je totiž Caroni dost "svůj". Svým výrazem na mě působí jako takový pravý námořnický nebo pirátský rum. Je alkoholem silný, první dojem byl "ostrý jako žiletky", ale má v sobě něco zajímavého. Přítelkyně mi tvrdí, že je dokonce jemný, a překvapilo mě, že jí chutná. Sice to bodově není žádný průlom, ale musím říct, že mě tenhle caroni baví a láká mě často k nalití. Hodně dělá i ta síla a experimenty s přidáváním vody. V tomhle mi připomíná mou někdejší whisky Dalmore 1994 od Chieftains, která měla 63,5% alkoholu, v hodnocení to bylo ještě slabší, ale přitom mě bavila. Taky jsem si vyhrál s přidáváním různého množství vody a měl jsem ji hodně rád. Tahle hravost, zábavnost a přitažlivost je taková těžko měřitelná veličina, ale však vy určitě víte, co tím myslím. Za mě doporučuju, a dejte mu čas, kdyby na poprvé nezaujal.
Body: 85

Autor: Nethar
Aroma: Tenhle jediný jsem si asi nalil do dvojice (s jedničkou). Nejdřív jsem jenom krátce čichnul a říkal si, že to bude taky sladký rum, ale pak po jedničce jsem byl dost rozhozený a už mi to tak výrazné nepřišlo. Vlastně to pak bylo takové jemné pohlazení, sladké, medově ovocné, vanilkové, marcipán, příjemný slaďouš.
Chuť: Ostřejší než jednička, vínové a dřevité. Tip 48 % :-)
Dozvuk: Sladké a výrazné, sucho v ústech, není ani moc dlouhý, na konci náznak zase té plastové umělohmotnosti, ale možná to je spíš zbytek jedničky (nebyl, cítil jsem to v testu i před rokem).
Shrnutí: Jo, tohle je ok, dost sladké pití, ale zase ne úplný tlamolep.

Autor: josé
Aroma: sladce dřevitý american oak. vanilka, mléčná čokoláda. pomerančová kůra a trocha citrusové kyselosti s mízou. slazené mandle (b.2/3)
Chuť: sladkost 1/3. sušší. dřevitý, maličko nahořklý. kořenitý - pepř a hřebíček. citrusová kyselost z vůně (b.1/4)
Dozvuk: hřejivý, větrový, dřevo. čokoláda s kapkou citronu (b.1/2)
Shrnutí: ochutnán naslepo. 52% bych netipnul. je pikantní, ale ne lihový, možná jen trochu ve vůni. jemný. suchý. ani mě nenapadlo zkusit ředit. za vzorek děkuji Hunterovi. (b.0/1)
Body: 4

Autor: sandrider
Aroma: vůně je ve srovnání s 12 yo umírněná, ale taky pěkná, sladší, cítím tam tyčinku margot
Chuť: tady je velmi podobný 12 yo, dřevo a lékořice, opět lehká sladkost
Dozvuk: delší, kořenitý
Shrnutí: Díky Hunterovi za vzorek. Srovnával jsem s 12 yo. Souhlasím s Hunterem, ve výsledku jsou nastejno, 12 yo má navíc kouř. Chutnaly mi oba. Doufám, že ještě letos narazím na rum, který takhle zaujme (vlastně se už stalo - Plantation St. Lucia). Mezi další kandidáty patří Doorly's, JM Rhum, Foursquare a Riviere du Mat.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.