ZPĚT

Recenze:

Láhev: Finlaggan 10 yo
Autor: Hunter
Aroma: hutná, zemitá, na pozadí jódová, pro mě hodně dobrá
Chuť: Působí extrémně řídce, až vodově, a překvapuje mě, že to nikdo nezmínil v předešlých recenzích, tak výrazně řídkou chuť jsem ještě u žádné whisky nepozoroval, až jsem si říkal, zda mi Króča vzorek nenaředil :mrgreen:
Dozvuk: Dochuť je ale po nemilém překvapení zase v pořádku, krásně nakouřená. Body za tu plitkou chuť letí dolů - 72 bodů, mohlo to být ještě mnohem horší, nebýt kouřové záchrany v dochuti.
Shrnutí: Rozporuplný zástupce Islay.
Body: 78

Autor: Króča
Aroma: více jódová než rašelinná, jakoby dřevěnná deska natřená dezinfekcí.. dále hromada tlejícího listí a snad také žlutý meloun, který je ovšem hodně, hodně vzadu.
Chuť: jemná nakyslost začíná štípat a sládnout, vynořuje se mírná medicína se sklepní zatuchlostí (tlející listí?) a v malé míře mladé dřevo.. při delším podržení v ústech se začíná projevovat alkoholovitost.
Dozvuk: velmi jemné.. krátká prvotní jódovitost ustoupí dřevěnné hořkosti (nijak silné) aby posléze jakoby zezadu přišla sladká rašelina s lehkým závanem medicíny.
Shrnutí: všemi částmi se jako Ariadnina nit táhne ona zvláštní zatuchlost, která mi ze všeho nejvíc připoměla hromadu mokrého tlejícího listí z ořešáku, který jsme měli na zahradě. Celkově je to velmi lehká a jemná whisky, která působí mladším dojmem než ve skutečnosti je. Osobně bych hádal tak 8roků. Do horkých letních dnů, nebo spíše jejich večerů, je to příhodné Islay pití. Nerozpaluje, ale cítíte ho. Není to žádná bomba, ale zároveň ani žádný propadák. Když si budu chtít připravit zážitek z Islay, tak sáhnu po něčem jiném, ale když budu chtít zcela vypnout a nesoustředit se na to, co vlastně piju, tak sáhnu po Finlaggan a taky si pochutnám.
Body: 74

Autor: Nethar
Aroma: něco mezi Caol Ila (slanost) a Laphroaig (dezinfekce), jednoznačný ardbegovský kouř tady ani tolik nenacházím; vlhké houby (asi ta Króčou zmíněná zatuchlost), postupem času se objevuje čistá cukrová sladkost
Chuť: sladká, smetanově hladká, kouřová
Dozvuk: intenzitou spíše slabší, sladce dezinfekční
Shrnutí: Islay pro začátečníky, dobré pití

Autor: salam15
Aroma: Citrusová rašelina
Chuť: Výrazná sladkost, citrusy a bonbonovistot (možná i bonparovitost)
Dozvuk: Krátký
Shrnutí: Ze skutečnosti, že Caol Ila toho vyprodukuje na Islay suverénně nejvíc, by mělo plynout, že je největší šance, že to bude zrovna tahle palírna, anžto bude pro nezávislé obchodníky nejsnáze dostupná, ale ty citrusy a bonbónovitost mi ze všeho nejvíc evokovali Bowmore. Čert ví. No nebylo to špatné, ale jsou na Islay whisky, které mi chutnají o poznání víc (a je jich tak 95 % řekl bych).

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.