ZPĚT

Recenze:

Láhev: Queen Margot 3 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Větrově nasládlá, s dřevem a vanilkou, k tomu citrusy. Celkově tenké. Nic světoborného, oproti souběžně testovaným konkurentům dost zaostává.
Chuť: Řídké tělo, vodovější než ostatní vzorky. Ořechy, jen kapka medu. Nic nepříjemného, problém je, že je v chuti spíš prázdná, než špatná.
Shrnutí: Ochutnáno v rámci slepého testu čtyř blendů, který jsem si uspořádal sám za pomoci tatíka. Jednalo se o tyto whisky: Ballantine's 12 yo, Whyte and Mackay Special, Queen Margot 3 yo a King Robert II Deluxe. Test to nebyl vůbec snadný, tři lahve ze čtyř byly kvalitativně velmi vyrovnané, pouze Queen Margot byla lehce rozpoznatelná svou o dvě třídy slabší kvalitou, vyloženě však nezklamala ani ta. Zbylé tři blendy hodnotím jako velmi zdařilé a v mém bodování se všechny tři dostaly za hranici osmdesáti bodů. V prvním kole jsem hodnotil jen přičichnutím ke glencairnům, poznamenal si své dojmy a dle tatíka, který plnil roli odborného dohledu, jsem prý všechny identifikoval správně. (Což jsem ale netušil a nebylo mi samozřejmě nic ani naznačováno). Ovšem po ochutnávkách už jsem si tak jistý nebyl, a nakonec můj konečný verdikt byl takový, že jsem správně rozpoznal Queen Margot a King Robert II Deluxe, a zaměnil jsem mezi sebou Ballantine's 12 yo a Whyte and Mackay special. Konečný výsledek byl takový, že na prvním místě se umístil King Robert II Deluxe (82 bodů), na těsném druhém společně B12 a W and M (81 bodů) a daleko za nimi byla základní Queen Margot z nabídky Lidlu (72 bodů).

Pokud ale vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, bodovaly by společně whisky King Robert II a Whyte and Mackay Special, protože běžná cena přes 800 korun za Ballantinku je vzhledem ke kvalitě hodně přemrštěná. Já ji však kupoval v akci za polovic v létě v Albertu, kdy byla z 880,- kč zlevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě.

Ballantinku 12 yo jsem uchutnával několikrát na podzim a v zimě, a jednu recenzi jsem už měl připravenou asi ¼ roku, ale nezveřejněnou, s tím, že ji ještě případně upravím dle výsledků slepého testu. Bodově to nakonec bylo nachlup přesné skóre.

Základní Lidlovskou Queen Margot jsem měl kdysi jen jednou jednoho frťana, nyní nemohla v takto silné konkurenci uspět, možná by bylo zajímavější ji srovnat s Ballantinkou Finest a podobnou třídou blendů. Propadák to nebyl, ale jak jsem procházel poznámky na Queen Margot 3 yo, 5 yo a 8 yo, jako nejzajímavější se mi z nich jevila verze 5 yo, kterou bych asi z produkce Lidlu doporučil k ochutnání začátečníkům nebo jako běžné levné pití pro návštěvy, které nic lepšího neocení.

Whyte and Mackay Special jsem pil před tímto testem jen jednou, u táty v lednu tohoto roku, měl jsem už sepsanou recenzi, ale opět jsem čekal ještě na společnou přechutnávku. V lednu jsem v poznámkách měl 82 bodů, po testu drobná korekce na 81.

King Robert II Deluxe je takovou mojí blendovou stálicí, v TravelFree bývá za velmi rozumnou cenu v litrové verzi a máme ji stále doma já i táta. Ve své třídě mi prostě sedí. Před tímto testem jsem si od ní dal na asi 4 měsíce pauzu, abych měl slepý test trochu těžší, ale nakonec jsem ji poznal podle jejího šmrncu pomerančové kůry. Nutno ale přiznat, že při porovnávání vůní B12, WaM a King Robert byly ty rozdíly opravdu drobné a hodně mi test naslepo motal hlavu.
Body: 72

Autor: Nethar
WB
Aroma: Co je zase tohle, i Hunter se mě snaží zabít? Třetí vzorek a opět nejsem úplně nadšený, začínám mít obavy, co mě vlastně v sadě čeká :-) Nasmrádlé, tvarůžkové, nahnilá tráva, to by mohl být buď nějaký zvláštní blend nebo to vůbec není whisky, trocha chlastu, trochu zatuchlosti, nepříliš výrazné.
Chuť: Spíš řidší a chladivá (43?), vínová dřevitost, nasrmádlost tvarůžků.
Dozvuk: Zajímavý zápach nějakého hermelínu, romaduru, tak něco. Trochu oříškové. Až takové "ZOO aroma", chlívek, hovězí játra.
Shrnutí: Netuším, co to může být, zkusím nějaký blend. Na jedničku to nemá (to byl umělohmotný hnusík Plantation Lucia), ale taky mi nechutná.

Autor: Torrez
Aroma: Hodně z dálky ovoce a med, ale jinak beznadějně lihové, ranní ostřikovač při zamrzlém skle. Velmi slabá sladovost, radši moc nečichat.
Chuť: Podobně v chuti, ale s jemností. Trochu obilnosti v chuti, ta už to však nezachrání.
Dozvuk: Řidký, skoro nulový s drobnou hořkostí.
Shrnutí: Nemá smysl šetřit těch 40,- korun, pětiletá je o dvě třídy výš. Tohle tak na míchání. :-|

Autor: josé
WB
Aroma: nakyslá ovocnost zelených jablek. je i sladké. v pozadí cítím dřevo, skořápky vlašských ořechů. možná i kouř? je to mladé, ale po krátkém odvětrání není ani nijak výrazně lihově ostré (b.1/3)
Chuť: hladká, měkká. sladké dřevo bez hořkosti. jen lehce pikantní. ořechové sušenky (b.1/4)
Dozvuk: příjemný, nasládlý. mléčná čokoláda, krémový věneček s rumovou polevou. jemné opálené dřevíčko (b.1/2)
Shrnutí: za mě naprosto pohodový blend. nikterak okatě chlastovitý. není hořký. je celkem sladký, což můžu. lehce se pije. nemám námitek. těžko říct do jaké míry navíc za ty roky zafungovala oxidace? tak 1/4 objemu byla odpita. a podle starších poznámek co jsem měl k lahvi přišpendlené se poněkud vylepšila. když nebude chutnat, nechte ji upitou odležet. poměr cena/výkon slušný, ale já si už další lahev dokupovávat nebudu. (b.0/1)
Body: 3

Autor: xenopus
WB
Aroma: Jednoduché, alkoholové, ovocně nasládlé. Jablka, dřevo, grain, med, síra, těsto.
Chuť: Středně hladká, jednoduchá, nezakulacená. Obilí, dřevo - to je whisky, ne? Zelená jablka, karamel, med, meruňky.
Dozvuk: Spíš kratší, bezcharakterní. Nahořklé dřevo, obilné pluchy. Lehce štiplavé kořenitosti (pepř, zázvor, anýz).
Shrnutí: Za 170 Kč sedmička 40% alkoholu? Žádný zázrak, ale od vůně po dozvuk je to neškodný alkohol na míchání. Červená grantska je ale v chuti výraznější a bohatší.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.