ZPĚT

Recenze:

Láhev: Cles des Ducs VSOP Armagnac
Autor: Vagabond
Aroma: Už jsem zmiňoval v úvodu jednodruhovost tohoto armaňaku a na aroma jsem se z toho důvodu obvzlášť těšil. Vůně, které stoupají ze sklenice, jsou lákavě provokativní svojí štiplavostí po sušeném ovoci. Typicky jsou u armaňaků z regionu Bas-Armagnac citovány švestky (po přímém srovnávacím testu mohu potvrdit). Rozmanitý buket se po krátké době projeví svojí květnatostí. Je až překvapivé a potěšující, čeho dosahuje armaňak kvalitou vína a výroby oproti třeba Metaxe. Podobně květnatých vůní dosahují v Řecku pouze přímou macerací a infúzí. Z ovocných tónů mi dál nejvíce přichází na mysl zrající bobulové ovoce jako rybíz nebo angrešt.
Chuť: Chuť je výrazně šťavnatá po zralém sadovém ovoci. Snad kdyby jen mohla být více komplexnější a kultivovaná. Ale u stále relativně mladého armaňaku VSOP tohle není ani tak výtka jako spíš pozvánka ke starším ročníkům z tohoto gaskoňského sklepa.
Dozvuk: Dozvuk se odehrává ve formě čerstvě zpracovaného dřeva a je dostatečně dlouhý a výrazný. Sudy mají u Cles des Ducs opravdu zmáknuté výtečně. Chlubí se jimi a mají proč.
Shrnutí: Nechci se bránit nutkání překročit v případě Cles des Ducs magickou hranici 90 bodů, respektive se přesně na ni postavit. V kategorii VSOP a navíc ještě za velice příjemnou cenu je to, až teda na tu krabici, po všech stránkách znamenitě odvedená práce, která si zaslouží obdiv a opakované užívání.
Body: 90

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.