ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glenfarclas 12 yo
Autor: Anonymous
Aroma: Suché, sherry.
Chuť: Nasládlé sherry, kouřová suchost, kořeněná.
Dozvuk: Dřevitá dochuť, trpce nakyslá, suchost a sherry.
Shrnutí: Lahodná, solidní whisky se stopami sherry. Výrazná chuť i u mladé whisky.
Body: 86

Autor: Cyra
Aroma: Lehce nakouřené citrusové ovoce a hrušky. Karamel, jemně kakao, ořechy, květiny. Také náznaky travních odstínů.
Chuť: Nasládlá, oříšky, kytičky. Docela šťavnatá.
Dozvuk: V dozvuku hořkne (docela nepříjemně). Kakaem zaprášená jablka a citrusy. Dřevo a kyselejší tóny s nahořklostí. V úplném závěru se vrací pocit nasládlosti (ale to už je pozdě).
Shrnutí: Ani mi moc nevadí, že už je láhev skoro prázdná. Tohle mi moc nesedlo (naléval jsem to spíše návštěvám :) ). Po 105 to bylo zklamání.

Autor: Duthoron
Aroma: Drcené vlašské ořechy na nějakém dortu s cukrovou polevou.
Chuť: Zpočátku jen sladká, ale rychle sílí a nabývá robustnosti.
Dozvuk: Pomalu ustupuje síla koření a zůstává něco jako máslová sušenka.
Shrnutí: Hodně dobrá whisky, která se dá sehnat v Travel free shopu za 632,- Kč litr (v akci s klubovou kartou občas taky za 500). Lepší poměr ceny a výkonu asi neseženete, takže se snažím mít doma stále aspoň jednu lahev na takové běžné pití.

Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Krásně sladká mléčná čokoláda, sherry, velmi výrazná a voní mi snad ještě lépe, než moje 15y.
Chuť: Vanilka, dřevo, sherry, zprvu ostřejší, suchá. V dozvuku už suchost hodně výrazná.
Shrnutí: Jak mě mile překvapila svou výraznou a pro mě příjemnou vůní, tak za chuť a celkové sladění šly body zase níž, ve výsledku ale spokojenost a pěkných 84 bodů.Oproti 15y není tak vyzrálá a vyvážená.
Body: 84

Autor: Hunter
Aroma: Lískové ořechy zalité lesním medem. To nebude mladá whisky, působí dost vyzrálým dojmem. Hodně příjemná ovocná nasládlost.
Chuť: Vcelku věrně odráží vjemy, na které mě připravilo aroma, takže med, přezrálé ovoce, sladce i dřevo. Jen v dochuti je znát suchá připálená topinka, tipnu dozrávání v sudu po bourbonu.
Shrnutí: Moc mi chutná, sympatický vzorek a jsem zvědav na odtajnění palírny.
Body: 86

Autor: J.K.Ch
Aroma: Vůně je plná bylinek datlí a toustu na másle.
Chuť: Sherry ovoce máslo a čerstvá strouhanka z řízků příjemně sladká a olejovitá
Dozvuk: Není z nejdelších a máslový popcorn je tam neuvěřitelný. Alkohol je jen hřejivý není nepřímeně ostrý nebo chlastovitý. Vanilka a koření.
Shrnutí: Tohle je whisky, která je natolik zajímavá a specifická, že mě neuvěřitelně baví. Výborně se pije a stojí rozumný peníz a co víc je v litrovém balení.
Body: 79

Autor: Kobalt
Aroma: med, sherry, lehce něco ovocného
Chuť: med, sherry, trochu dřeva a nějaké koření, konec sušší
Shrnutí: Dobrá whisky za výbornou cenu. Výborná do začátku single malt

Autor: Nethar
WB
Aroma: Výraznější sladké aroma naznačuje, že whisky je buď v něčem stařená nebo ji někdo hodně nastříkával parfémem :-) Každopádně se jim to povedlo. Sladké pomeranče, stále oblíbenější výraz marshmallow, na konci to uzavírá koženost. Celé zahalené v trochu kyselejší hravosti, ale celkově je to spíš "zatuchlejší" whisky.
Chuť: Trochu ostřejší (tipuji 43%, možná i 46%), tady spíš kožená, hutnější, ta ovocná hravost z vůně mizí. Při opakovaném napití mi bohužel mírně hořkne.
Dozvuk: Pro mě nejslabší článek řetězu, je tam trochu dřevité hořkosti, jehličnatých stromů. Z pozitivních dojmů čokoláda, která je naštěstí tím, co nakonec zůstává. A doznívá dost dlouho.
Shrnutí: Šikulka tahle whisky. Člověk se vždycky bojí, když mu něco naslepo testovaného chutná, aby nevychválil nějaký blend, ale koneckonců jestli tohle je levný blend, tak já jsem nadšený a běžím do Lídlu :-) Klasickou si ji ale raději kupovat nebudu, ačkoliv jsem si na vzorku pochutnal, ta nahořklost by mi mohla lézt časem na nervy.

Autor: Radek
Aroma: Trochu sherry.
Chuť: Mandarinky a ke konci pomerančovatí.
Dozvuk: Nevýrazný a ke konci to i zhořkne.
Shrnutí: Nějak se s touhle whisky nedokážu úplně shodnout, to asi ty mandarinky. Řekl bych že Glenfarclas má na víc.
Body: 83

Autor: Torrez
WB
Aroma: Ve vůni kyselejší ovoce a sladové tóny, s náznakem sladkosti a koření.
Chuť: Sladší, s nijak zlou hořkostí, trocha medu. Krásně pitelná i přes slušnější ostrost.
Dozvuk: Spíše kratší, sladový, zde už umí být hořkost horší. I zde je lehký pozůstatek síry jako 10 YO.
Shrnutí: Sedí mi, v poměru cena-výkon je v pořádku. Oproti 10 YO je pokrok podle poznámek.

Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Bezprostředně po nalití do skleničky převažuje ovocná nakyslost (zelená jablka, angrešty, citrusy), v této chvíli ještě nepatrně štiplavá a kořeněně vyostřená. Po několika minutách dochází k mírnému zlepšení. Přidává se něco málo nasládlosti medu a sušeného ovoce (hrozinky, hrušky). Na pozadí, vedle jemně svěžího alkoholu, na sebe upozorňuje lehce zatuchlá dřevitost s náznakem máty.
Chuť: Ovocná nakyslost, středně tělnatá, doplněná o koření, drobnou nahořklost syrového dubového dřeva, sušených bylinek a kávy. Kolem všeho se line určitá větrovost.
Dozvuk: Delší, zprvu víceméně nahořklý, navíc s připomínkou čerstvě posečené trávy. Teprve později lze zaregistrovat náznak nasládlosti, i když pouze ve stopovém množství.
Shrnutí: Poprvé jsem tuto whisky ochutnal na konci loňského roku. Dominovala nasládlost zralé hrušky s dotekem medu. Zatoužil jsem tehdy po celé lahvi. Bohužel ta, co mám doma aktuálně otevřenou, je svým obsahem poněkud odlišná. Škoda. (Aneb Uf, to jsou ale věci. Každopádně vyloženě špatná není. Nejvíce mě potěšila v kombinaci se sýrem typu gouda značky Blaník s podílem tuku 48 % a chlebem z rodinného Pekařství Masařík.)

Autor: buddha.ps
Aroma: maslové sušienky, smotana, tmavý med, potom sa vynára les po daždi, tmavý med
Chuť: nijak výrazná, nasladlá - maslové sušienky, potom čerstvé drevo
Dozvuk: stredne dlhý, nasladlý, objavujú sa kávovokaramelové tóny
Shrnutí: jednoduchá a nenáročná whisky v tom najlepšom zmysle = ideálny a príjemný parťák na popíjanie k večernému TV futbalu. Aroma sľubuje viac než sa nakoniec objaví v chuti a dozvuku, ale tentokrát to vobec nie je na škodu. Pomer cena/výkon je jednoznačné v pozitívnych číslach, ak by som chcel niekoho uviesť do sveta jednoduchých single malt (nie že by som si na to trúfal), tak Glen Farkaš je horúcim kandidátom

Autor: joy
WB
Aroma: sladké, sherry, hrozinky, pryskyřice, po odvětrání se objevuje med, jablečné slupky a citrónová kůra
Chuť: docela sladká, sherry, pak lehce vysychá, oříšky, ovoce, jablka a skořice
Dozvuk: dlouhý, sladké dřevo a trocha nakylosti, skořice a hřebíček
Shrnutí: Za ty peníze je to slušně pitelné, dokáži si představit, že si koupím další láhev

Autor: salam15
Aroma: Zvláštní, ostré. Špatně se to popisuje, ale snad kůže a něco umělého. Když ji necháte pár minut stát ve sklenici, tak se otevře a ostrost je ta tam. Kůže je cítit pořád, ale přidají se oříšky a karamel.
Chuť: Opět kůže i když méně než ve vůni. Chuť je velmi hutná. Tmavá čokoláda, sherry.
Dozvuk: Dlouhý, potěší.
Shrnutí: Tahle whisky má nakročeno k tomu stát se mou oblíbenou lahví ze Speyside. Při testování jí dělala párkrát sparing partnera GlenGarioch Founder's Reserve, která prohrávala kvůli menší výraznosti a větší sladkosti a voňavkovitosti. Při srovnání s Clynelish 14 yo to už bylo o poznání vyrovnanější. Rozhodně však pro ni hovoří poměr cena/výkon - kdo ji koupil v Travel Free (pokud možno v akci s klubovou kartou), ten ví :-)

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.