ZPĚT

Recenze:

Láhev: Zacapa XO
Autor: Hunter
Aroma: Hutná, těžká, koženě-medově-dřevitě-mátová. Ale nemohu se zbavit dojmu, že aroma je uzavřené. Přímé srovnání se Zacapou 23 to potvrdilo. Postupně, jak si pohrávám s Glencairn sklenkou, tak se otevírá další vrstva vůně a nastupuje starý nábytek, kadidlo, sirup, trochu i sladkost smíchaná s hřebíčkem.
Chuť: Hutný na jazyku, olejnatý. Ale je tak zvláštně jemný, na první napití nijak ohromující. Bohužel ani na druhé, ani na třetí napití, ani na dvacáté.Popisy chutě by byly podobné jako u aroma, snad ještě těžší dřeitost, čokoládová dřevitost a trochu borové pryskyřice navíc. Popsané složky vypadají snad lákavě, ale pro mě je chuť celkem zklamáním, to vůně na tom byla ještě znatelně lépe.
Shrnutí: Poprvé jsem ho ochutnal na červnové akci s josém v Hořicích, využili jsme toho, že má josé doma otevřenou Zacapu 23 a udělali jsme i přímé srovnání. Zacapa 23 je bohatší na vůně i chutě, je oproti uzavřené, usedlé a těžké XO svěžejší a zajímavější. Stejné výsledky byly později i při porovnání s mým TOP rumem, Presidente Marti 23. Jen ještě s výrazněji horším vyzněním pro Zacapu XO. Asi není náhodou, že na červnové degustaci Zacapa XO skončila na posledním místě ochutnávky, za Plantation Belize X.O. Single Cask Pineau des Charentes Finish a British Navy Pusser's 15 yo Nelson's Blood. Říkal jsem si, že se nebudu unáhlovat a recenzi sepíšu až po dalších ochutnávkách, třeba jí na chuť přijdu časem. No, nestalo se, dojem je stále stejný. Za ty peníze je to opravdu velké zklamání, za 2000 korun bych si raději koupil tři lahve ročníkových Plantationů a udělal bych mnohem lépe. Ale samozřejmě jde jen o můj, čistě subjektivní dojem. Na rumratings je tento rum velmi oblíbený se skvělou průměrnou známkou 8,9/10, při téměř třech stech hodnotících.
Body: 87

Autor: Nethar
Aroma: Tak tohle vypadá taky na rum, jak barvou, tak vůní. I když předtím ochutnávaný Pusser's byl mnohem výraznější. Tohle je takové marcipánové nesmělejší cosi ve skleničce. Perník a tentokrát je ta slupka od pomeranče čerstvě promnutá v ruce. V hloubi sklenice ginově citrusové aroma.
Chuť: Zase jemné (40?), ne tak mazlavé, spíše řidké, akorát sladké, trochu kořenité, velmi pitelné.
Dozvuk: Není to takový nějaký suchý rum, co moc nemusím, je to spíš sladké, ale ne nějak výrazně. Povidla, perníčky, dobré je to.
Shrnutí: Rumy mi jako amatérovi přijdou všechny skoro stejné a nedokážu toho vypít nějak moc, většinou jsem přesycen už po jedné skleničce, ale u tohohle si asi dokážu představit, že bych ho třeba popíjel večer. Je to příjemný nasládlý styl, ale ne tak mazlavý tlamolep, dobře se pije. Za mě palec nahoru.

Autor: josé
Aroma: těžká sladkost smíchaná s leštěnkou či voskem na nábytek. čokoláda, koření, kandovaná citrusová kůra, kokos. míza a možná i stopy marcipánu a kávy. je to takové těžké aroma, že se mu moc nechce ze sklenky (b.2/3)
Chuť: sladkost 1/3. plná, těžká, ale zároveň uzavřená. nic v ní není extra výrazné. slušný vliv opáleného dřeva, pikantní kořenitost. med. ovocná nakyslost - třešňová povidla s kapkou citronu v čokoládě. (b.2/4)
Dozvuk: hřejivá sladká dřevitost. karamel a trochu větrový (b.1/2)
Shrnutí: za vzorek děkuji Hunterovi. nějak se s průměrným zážitkem nedokážu srovnat. čekal jsem něco jako wow, pecku, což se jaksi nestalo. tohle je těžké, silné, uhlazené a dospělé. (b.0/1)
Body: 5

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.