ZPĚT

Recenze:

Láhev: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus
Autor: Cyra
Aroma: Ještě zelené banány, pomeranče a další, spíše tmavé ovoce lesní plody. To vše posypané špetkou skořice, čokoládou, zakápnuté kapkou sherry a podávané na hromádce rašeliny v kožené nádobě.
Chuť: Hutná, olejová. Sladko-slaná čokoláda. Přitom je to ale ostřejší a sušší. Kouř se mohutně vyvalí až po delším převalování v puse a má takový nakyslý projev.
Dozvuk: Kouř, pepř, vanilka. Pak káva a kakao. Hutný a robustní pocit v ústech. Ve finále se objeví násladlost po sušeném ovoci. Náznaky jódu.
Shrnutí: Silná, hutná a robustní whisky. Výborná. Jednou bych rád celou lahev. Zatím jen vzorek, za který děkuji Petrovi.

Autor: Hunter
Aroma: Krásně nasládlá kombinace sherry s rašelinou z Islay, ono to opravdu jde a funguje to skvěle! Nečekejte nic plochého, na druhou stranu ani kdoví jak přehnanou mnohovrstevnost.Najdete zde i vanilkové tony a dřevitost (snad by se dala přirovnat ke kůře jehličnatých stromů). Opravdu příjemný zážitek. Po přivonění jste plní očekávání, zda po slibné vůni bude stejně tak i chutnat…
Chuť: Na jazyku zaujme nejdříve svou sladkostí, spolu s se špetkou grepových jadérek, dozvuk je pak kouřový s nasládlou stopou.

Nemohl jsem odolat přímému srovnání s BenRiach 12y Sherrywood. Barva Sherrywoodu je výrazně tmavší, až do červenooranžova, Heredotus Fumosus je světlejší zlatavá. Řekl bych, že i etikety a balení jsou barevně sladěny s obsahem lahve. Sherrywood je výraznější ve vůni a ostřejší a silnější v chuti (přitom je obsah alkoholu shodný). Heredotus Fumosus je oproti tomu uhlazenější a zaoblenější.
Shrnutí: BenRiach mě prostě baví, pro mě opravdu sympatická palírna, už teď se těším na v pořadí třetí lahev této palírny, která je už (díky Jerrymu) na cestě.
Body: 84

Autor: Nethar
WB
Aroma: Hned když jsem otevřel lahvičku se vzorkem, ucítil jsem rašelinu, takže jsem radostně odložil na pozdější fázi degustace (radost nebyla z odkladu, ale z rašeliny). Ve vůni je mix kouřové rašeliny a zatuchlého sena, slámy ve chlévě. Jsou tam totiž i sladší výraznější ovocné tóny a mix sladkosti s rašelinou na mě takto občas působí.
Chuť: Chutná skvěle, je taková peprná, vyzařuje z toho ta upatlaná hliněnost, není to příliš silné ani příliš slabé, nelze než pochválit.
Dozvuk: Rašelinně nasládlý. Na rašelinnou whisky středně dlouhý. Po delší době se vracelo trochu té zatuchlosti.
Shrnutí: BenRiach Heredotus, to není překvapení. Už vícekrát jsem si všimnul, že ačkoliv mi sladké Pedro Ximenez chutná, whisky po něm jsou často mírně nasmrádlé. Tady to je ale hodně hodně v mezích slušnosti, takže jsem si pochutnal. Za ty prachy těžká pohoda.

Autor: joy
WB
Aroma: ze začátku mléčné karamelky, pak rašelina, po chvilce se objevují citrusy, sherry, ovoce a občas probleskuje zatuchlost staré skříně plné hadrů, prostě moc příjemné
Chuť: sladkost, kterou střídá slanost, pak hutný kouř ruku v ruce se suchostí, náznak oříšků a pepř s kouřem
Dozvuk: kouřový, uzený, kořeněný a nakyslý spolu se sladkoslaností a suchostí
Shrnutí: Moc příjemná whisky, stojí za láhev

Autor: salam15
Aroma: Rašelina (samozřejmě), lehká olejnatost (dost možná to bude Netharovo zatuchlé seno), nakonec přijde citrusová vůně. Celkově je vůně ostrá (pálí v nose)
Chuť: Pepřová sladkost (vliv sherry sudů) s kouřovým/tabákovým koncem
Dozvuk: Dlouhý, příjemně kouřový
Shrnutí: Na první pokus mi moc nejela, přeci jenom jsem čekal něco drsnějšího, ale nakonec mne takhle velmi uhlazená drsnost baví.

Autor: zombice
Aroma: Jódově kouřová, rašelina, fenol (nejdřív jsem měl napsáno lepidlo, resp. bílá lepicí pasta, než mi to došlo :-)) Pak také těžší ovocná vůně, med, tráva, červený grep.
Chuť: Olejovitě sladká, pak zaútočí kouř. Vysychá, náznak kafe. Zaujal mě ten zpožděný nástup kouře.
Dozvuk: Sušší, kouřový, sladký, čokoládový, no prostě paráda :-)
Shrnutí: Další BenRiach, další výborná whisky. Testoval jsem proti Lagavulin 16. Ve vůni je víc jódovější, ne kouřově, spíš připomíná Kilchoman 2010 Winter. V chuti i dozvuku zas trochu agresivnější, což bych přičítal "mládí :-) ake i tak je zde vše perfektně skloubeno. Pro mě špičková whisky, fakt se mi trefila do noty :clap:

Autor: zyki
Aroma: zatuchlá rašelina, zralé švestky jdou přes svěží tropické ovoce ke květinovým tónům
Chuť: rašelina, trochu ovoce, náznak čokolády, následuje kořenitá ostrost
Dozvuk: rašelina lehce zesílí, stává se kouřovější, mléčná čokoláda, možná červené ovoce
Shrnutí: opět jsem si pochutnal

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.