ZPĚTRecenze:

Láhev: Žufánek Borovička
Autor: tornado
Aroma: Velmi silná vůně jalovce. Lehce nasládlá a trochu citrusová. Už jen vůně napoví, že tohle bude stát za to.
Chuť: Jazyk nejprve zaplaví hutná nasládlost jalovce. Po pár vteřinách se projeví špetka tonikové štípavosti. Kdybych nevěděl co piju, myslel bych si, že jde o sice jednoduchý, ale za to velmi povedený gin, který dokáže na maximum využít krásu jalovce.
Dozvuk: Chuť jalovce se jako obláček vznese nad jazyk, aby zaplavila celá ústa a nepatrně je zahřála. Dozvuk je intenzivní, hutný a krásně plynulý. Vychutnáte si ho velmi dlouho. Doznívá v něm jalovcová sladkost a nepatrná štípavost na jazyku. Jedním slovem nádhera.
Shrnutí: Tento destilát si ihned po prvním ochutnání získal moje srdce a určitě by nesměl chybět mezi pěti lahvemi, které bych si sebou mohl vzít na opuštěný ostrov. Po několika týdnech od prvního ochutnání jsem narazil na starší provedení této borovičky v láhvi o objemu 0,7l (šarže 2011/2012, druhý obrázek nad recenzí) a ze zvědavosti jsem ji zakoupil. Už ale už pouhé přivonění mi napovědělo, že tohle nebude to samé, co mě tolik uhranulo. Následné ochutnání moje obavy potvrdilo. Ne, že by šlo o něco špatného, ale určitě tato láhev nedosahovala kvalit jako novější plnění (šarže 2016). Vůně i chuť nebyli tak intenzivní a hezky sladěné. Dozvuku chyběla ta krásná plynulost a podivně zadrhával. První co mě napadlo bylo, že holt jalovcové destiláty docela rychle stárnou a za pár let je po slávě. Přesto mi to nedalo, abych se opět nezeptal Martina Žufánka co za tím je. Zde je jeho odpověď: [i]Ta Borovička z roku 2011 je jiná (a horší než letošní) proto, že jsem v ní použil český a slovenský jalovec. Chtěl jsem mít něco lokálního. Jenže pak jsem objevil kouzlo makedonského jalovce a od té doby nechci žádný jiný. Makedonský jsem používal výhradně v OMG a do Borovičky se dostal až letos.[/i] Takže borovičku vymysleli na Slovensku a Žufánek ji dotáhnul k dokonalosti. Tohle převálcuje leckterý gin a asi i všechny jenevery.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.