ZPĚT

Recenze:

Láhev: Diplomático Reserva Exclusiva
Autor: Bindt
Aroma: sladká, kožená, citrusová, nektarinky, med
Chuť: sladká, med, citrus, uhladená, krásna ako jarná lúka pri brieždení
Dozvuk: dlhý, hrejivý, med, propolis, nektarinky
Shrnutí: výborný rum, veľmi príjemne piteľný, v zimnom období len odporúčaný :P
Body: 93

Autor: Hunter
Aroma: Tradiční kůže, lesní med, dřevo a při hlubším pátrání ve sklence až plástve, lehce i propolis.
Chuť: Mísí se zde krásná uhlazenost a jemnost v tom nejlepším slova smyslu s jemnou štiplavostí, vyzrálostí dřeva a medovou sladkostí.

Když budu hodně přísný, tak trochu dřevitá dochuť celkový dojem maličko ruší, ale nic významného.
Shrnutí: Hlavně v chuti si mě získal, hodně sympatický reprezentant Venezuely.
Body: 87

Autor: Ike Blaster
Aroma: Sladké přezrálé ovoce, karamel, med, stopy citrusů.
Chuť: Sladká, vyzrálá, karamel, citrusy, med, v pozadí náznak čokolády nebo kávy, stopa dřeva, celkově jemná.
Dozvuk: Delší, lehce ostřejší, ale velmi příjemný.
Body: 90

Autor: Kobalt
Aroma: Sladce rumová, krémová čokoláda, citrusové tóny (pomeranče) a ovocné tóny (připomínající brandy).
Chuť: Sladká, ale přesně akorát, jemná. Opět tóny pomeranče a brandy, lehce dřevo.
Dozvuk: Čokoládový a sladce dřevitý.
Shrnutí: Další ňamka. Výborný sladký rum, který ale nesklouzává do likéru. Oproti Zacapě je trošku méně hutný, ale výborné jsou oba.

Autor: Laky
Aroma: Cítím kůži, nějaké ovoce, stopy medu
Chuť: jemný, sladký , med, stopy čokolády
Shrnutí: Velice dobrý sladký rum, určitě doporučuji, nicméně presidente marti 15 chutnal o něco více.

Autor: Nethar
Shrnutí: Sladký rozinkovo-medový rum, velmi jemný, velmi dobrý, v malém množství doporučený.

Autor: Torrez
Aroma: Alkoholově štípne, kořenité, pudinková vanilka, pomeranč se skořicí, ale vše trochu zastřenější. Více vynikne po odvětrání.
Chuť: Pikantnější, lehce prohořklá. Ne tak sladká jak bych očekával, časem se zlepšovala.
Dozvuk: Stojí za zmínku, lehce kořeněný.
Shrnutí: Tohle je dobré. Jeden z nejlepších rumů co jsem měl, jen mu schází osobitost.

Autor: Walter
Aroma: Hebká sladkost medu smíseného s vlašskými ořechy, tmavým třtinovým cukrem, jemným karamelem, hrozinkami a dalším sušeným (převážně jižním) ovocem. Máme tu ovšem i umě zakomponované tradiční koření, z nějž převládá vanilka, muškátový oříšek a skořice. Při intenzivnějším přivonění lze zaznamenat drobně štiplavý alkohol s náznaky kůže a dubového dřeva.
Chuť: V zásadě se zde objevuje vše již představené ve vůni, tedy ona delikátní sladkost s kořenitostí, přičemž se na pozadí připomíná i nepatrné množství lékořice s malým lístečkem máty.
Dozvuk: Hřejivé doznívání chutě s pozůstatky vanilkově nasládlého dubového dřeva.
Shrnutí: Velmi dobrý rum. Příjemný, líbivý, vyrovnaný, nijak kontroverzní. Domnívám se, že díky svému charakteru je k doporučení téměř pro každého, kdo se chce seznámit s lepšími rumy. Snad jen jedno upozornění na závěr: Rychle leze do hlavy. (P. S. Oproti levnější Reservě je Reserva Exclusiva znatelně vyzrálejší pití.)

Autor: josé
Aroma: nasládlé. karamel, toffo, vanilka, sušené ovoce, dřevo, med, tabák. kožená pohovka a čokoláda. (b.2/3)
Chuť: sladkost 2/3. karamelová rozteklá čokoláda. mírná nahořklost, dřevo. koření, třešňové pecky. doplněno štavnatostí citrusů a sladkým ovocem. vanilka. med. (b.2+/4)
Dozvuk: sladší. karamel s hořkou čokoládou. připálený perník a vůbec pikantní perníkové koření. náznakem švestky, špendlíky. opálené sudy. máta. (b.1+/2)
Shrnutí: základní vzdělání. klasika, kterou mají v každém lepším baru. z toho obvyklého sortimentu velmi dobrá volba. (b.0/1)

Autor: lalos
Aroma: Brutální sladkost, pampeliškový med, višňový likér, čokoláda
Chuť: Opět brutální sladkost, ale na tu hutnou vůni překvapivě vodovost. Stopy rozinek, jakoby rum smíchaný s koňakem, kofila
Dozvuk: Poměrně krátký. Sladkost odezní a vzadu na patře zůstane taková pikantní nakyslost. Dřevo nebo koření – u mě nula.
Shrnutí: Jsem proti rumům trochu zaujatý. Toto beru jako povinnou četbu, takže asi dobrý. Pro mě je ale příliš sladký, což přebíjí prakticky cokoliv, co bych tam mohl najít jiného.

Autor: tornado
Aroma: Hned po nalití do sklenice přivoním a první co mě napadá jsou višně v čokoládě. Vůně je krásně nasládlá a hutná. Po chvilce se projeví karamel, kapučíno, nepatrně rozinky (jako by v tom bylo trochu brandy) a v úplném pozadí i náznak pomerančů. Při hlubším nádechu lehce zaštípe, není to však nic nepříjemného.
Chuť: Sladká, ale nezalepí pusu. Pro mě tak akorát. Karamel, turecký med, kapka smetany a na malou chvilku i višně. Nepatrně zahřeje horní patro.
Dozvuk: Chuť velmi plynule přechází v dozvuk a svůj charakter příliš nemění. Dozvuk bohužel není nikterak intenzivně dlouhý. Malé stopy karamelově medové sladkosti jsou přesto na jazyku cítit docela dlouho.
Shrnutí: Pro mě osobně je tohle etalon jednoduššího, ale již skutečně kvalitního rumu. Sice nenabídne širokou paletu vůní a chutí a ani nic extra výjimečného, je však velmi dobře pitelný, příjemný a kultivovaně jemný. Láhev 0,7l se dá sehnat pod 900Kč, což je slušný poměr výkon / cena a navíc ji mají skoro všude.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.