ZPĚT

Recenze:

Láhev: Longmorn 16 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Nasládlá, sladová, máslové sušenky, občas se odkudsi vynoří náznak zeleného jablka, to vše jakoby přelité medem, troška vanilky a dokonce i višní v čokoládě. Vše je decentní, příjemné, ne nějak moc výrazné, ale uhlazené a harmonické. Osobně asi preferuji výraznější vůni, ale proti této nemohu nic namítat. Spokojenost na první dojem, takže jdeme na chuť.
Chuť: Toho, co jste si představovali při přivonění, se vám dostane v chuti a ještě něčeho návdavkem. Tohle je vyzrálá, plná a bohatá whisky. První dojem nasládlý, pak přechází ke kořenitosti, všimnete si i příchutě zanechané sudem. Nasládlé koření, džem z černého rybízu, trochu sladovosti. Příjemná, velmi dlouhá dochuť v kořenitě nasládlém dojmu. Parádní záležitost!
Shrnutí: Z téhle whisky mám velmi příjemný dojem, nic z ní nějak extra nevyčnívá, není to lahev, která by na vás útočila něčím bombastickým, a přesto má v sobě něco až aristokratického, jakousi uhlazenost, čistotu, vytříbenost, co si vás postupně podmaní. Longmorn 16y je jako zrozená k opravdové relaxaci, je naprosto pohodová a příjemná.
Body: 85

Autor: Króča
Aroma: ovocná (takové ty meruňkově citrusové tóny), lehce dřevěná a sladová, hlouběji ve sklenici perlí alkohol a lze zacítit také rašelinu s kouřem
Chuť: malinko nasládlá, zprvu hodně hebká, později začíná štípat, dřevo nepřekračuje únosnou míru a rašelina je taky lehce cítit
Dozvuk: kouřový, suchý, mírně hořký, vrací se mírná ovocnost..
Shrnutí: delikátní vůně, která potřebuje ve sklenici čas..velmi příjemný pocit při napití.. ikdyž se nezdá, tak je vcelku hodně podkouřená..

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Aroma není příliš výrazné, i když mě k takovému očekávání tmavá barva svádí, musíte si na vůni počkat, když to uspěcháte, flákne vás do nosu alkoholovou silou neúměrnou 48 procentům. Nakonec ale vyleze, mrška, a stojí to za to - medově ovocný styl, oříškovonugátové sušenky, trošku citrusů. Nevím, proč se stydí vylézt ven, když je tak dobrá.
Chuť: V chuti už je silná, sebevědomá, masivní. Sladce kořenitá, nehořká.
Dozvuk: Je to spíše do sladka, ale žádné kytičky, buchtičky, blbinky, prostě intenzivní dozvuk hořkosladké whisky, karamelový nádech, kořenitě dubové, možná je tohle Speyside, ale není to whisky pro holky. Dlouze a příjemně doznívá, stále jsem nevěděl, co to je, co po pár desítkách vteřin zůstává v ústech, zvažoval jsem rumové pralinky, ale těsně před odesláním si to uvědomuju - višně v čokoládě, naprosto jasně, tedy to, co Hunter cítil ve sklence ve vůni. Mňam.
Shrnutí: Kolem těch dvou tisíc, jak Hunter psal a jak je většinou k sehnání, bych nad ní určitě neuvažoval, ale za polovic už je to skvělé pití, takovéhle "drsnější" Speyside můžu.

Autor: josé
WB
Aroma: nasládlé suché dřevo. citronová kůra, šťavnatá jablka, nahnilé mandarinky. kytičky. zachytávám zvláštní hlinitý smrádek. celkově lehké, alkoholově štiplavější. bohužel mě moc nezaujala.působí spíše lepším blendovým dojmem (b.1/3)
Chuť: sušší tmavá dřevitost. postupně pikantní a hezky pepřově jehličkuje. slad. tmavé kakao. sládne (b.1/4)
Dozvuk: sladší, ořechový, pikantně perlivý. citronová kůra. (b.1/2)
Shrnutí: v chuti lepší než jsem čekal ve vůni. pikantní whisky (asi dík 48%) s vlivem dřeva. děkuji Karlovi za možnost ovhutnat na 5.Hkdegu (b.0/1)
Body: 3

Autor: salam15
Aroma: Sladké, jemné až nevýrazné. Banán, hruška.
Chuť: Jemná, vanilka, citrusy, dřevo. Ke konci peprná - to asi vyšší síla (48 % ABV)
Dozvuk: Střední
Shrnutí: Ochutnáno na 5. HKdegu, takže za vzorek díky esorimmerovi. V celkovém hodnocení skončila vzadu (u mně až za Gold Cockem, tj. zcela vzadu), ale není to proto, že by to byla špatná whisky.

Naopak je to příjemná vyvážená whisky. Tady spíš měla smůlu na soupeře, kteří byli výraznější a vždy nějakou dominantní chutí zajímavější. Docela se těším na přechutnávací vzorek, co mi po HKdegu zbyl - tam se rozhodne, jestli si lahev koupím či nikoliv.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.