ZPĚTRecenze:

Láhev: Säntis Malt Edition Dreifaltigkeit
Autor: Hunter
WB
Aroma: Hmmmm....tak to tu ještě nebylo. Nakouřenost dle Švýcarů je úplně jiný kalibr, než co znám od jiných palíren. Připadám si, jako když stojím uprostřed ještě doutnajícího spáleniště nějaké staré chalupy. Cítím ohořelé trámy, otevřená dvířka silně očouzené udírny, dehet, podehtované lano. K tomu i nějaké sladší tóny, jako když vedle v chalupě vařej povidla, šípkovou marmeládu, na kterou zapomněli a asi se jim připekla. Navíc mi to připomíná i něco z armády. Spálený střelný prach? Pálící se kožené boty? Nějaká zasunutá vzpomínka z vojny. Nesmírně zajímavé, přitom už pro mě nějakou složkou zároveň i do určité míry nepříjemné. Sladká spálenina, připeklý škvařící se karamel.
Chuť: Kurňa to je teda matroš! Zkapalněné saze? Alkoholem vypláchnutá udírna? Dehet, kouř, popel, do toho závan těžkotonážní ovocnosti, povidel, pak zase kouř, dýmovnice, něco kouřově industriálního. Připálená nasládlost.
Shrnutí: Kam se na tohle hrabe Ardbeg a vlastně i kdokoliv jiný. I ta nejvíc nakouřená whisky, co znáte, vedle Dreifaltigkeitu vypadá najednou mnohem přijatelněji. Tohle je nakouřenost nejvyššího levelu, a přitom je úplně jiného stylu, než z Islay (i odjinud). Čichal jsem vzorek snad 20 minut. Je tam něco, co mě odpuzuje, a zároveň cítím, že je to whisky uhrančivá a chtěl bych znovu! Whisky, která posune vaše vnímání nakouřenosti. Je absolutně originální, ale i nekompromisní a nemilosrdná. Velmi doporučuju všem hledačům bizarností, všem hardcore milovníkům peated stylu. Když se namane příležitost, určitě něco podobného, nebo přímo toto plnění od Švýcarů chci. Bavilo by mě ohromovat kamarády nalitím tohoto lektvaru. Moje hodnocení je sice "jen" 87, ale myslím, že mít doma lahev této jedinečné whisky, časem bych asi přehodnocoval. Otázka je, jakým směrem? Sám zatím nevím. Velké poděkování josému, že mi v Německu sehnal vzorek!
Body: 87

Láhev: Säntis Malt Edition Dreifaltigkeit
Autor: Nethar
WB
Aroma: Aroma je, aspoň zpočátku (deset sekund), vlastně velmi příjemné a zajímavé. Je to hodně intenzivní nakouřenost, fakt taková dehtová, mně ze všeho nejvíc přípomínala pytlík uzených mandlí a to je hezké. Bohužel pak se přidalo nějaké spálené PVC.
Chuť: Tady už začíná být hodně znát vliv heavily toasted polypropylénových kbelíků, ale stále nepřichází to nejlepší.
Dozvuk: Až v dozvuku se přidá pravá odměna, protože po napůl roztaveném handcrafted plastovém kýblu, kde whisky zrála 3 roky poblíž chléva plného chcíplých alpských fialových krav, následoval ještě několikadenní finiš v trubkách z novodoru, které byly napřed masterem Säntusákem tradičně opáleny zemním plynem s příměsí těch nejvybranějších thiolů a sulfidů, aby bylo dosaženo co nejlepšího varovného účinku, pokud si Säntis někdo naleje v prostoru s větším výskytem lidí a dojde tak tedy k obecnému ohrožení.
Shrnutí: Skvělá whisky, kde se uhrančivost plastových kbelíků plných sazí ze spálených bot těch nejvybranějších šerpských horolezců mísí s lahodnými uzenými mandlemi. Jsem moc rád, že jsem ji ochutnal a následně ještě na festivalu naslepo čichal od dalších obětí, láhev nezvažuji. Zvažuji spíše trestní oznámení na josého, který mě k ní poslal.

Láhev: Säntis Malt Edition Dreifaltigkeit
Autor: josé
WB
Aroma: první výraznou složkou je kouř. ale zapomeňte na na Islay a tamni rašelinu. tady má charakter mně bližší. je to kouř ze švestkového dřeva, jako když se doma udí. domácí uzené, zadehtovaný komín. druhá dominantní složka je ovocnost a sladkost sušených švestek, připálených povidel. úplná omáčka slívovka s uzeným. spálený karamel a až rumový dojem. karamelizované pomeranče. v plné sklence převažuje ovoce, kdežto v prázdné kouř. (b.3/3)
Chuť: celkem sladká ovocnost. nahořklé trnutí jako z grappy - pecičky a slupky. spálené hrozinky a pak nastupuje brnivě jehličkové koření. sůl. švestková povidla opět zahalená do kouřovosti, až mi mezi zuby skřípe popel. asi jsem trochu ovlivněn etiketou - černé pivo, pražený slad. (b.3/4)
Dozvuk: sladký. švestkové křížaly a hlavně pecky z nich. hřejivý a pikantní kouř a dřevo. (b.2/2)
Shrnutí: tmavá barva. 52%? to bych neřekl, je jemná. zajímavý zážitek. dostat naslepo, těžko říct, co bych tipoval. nakouřený rum? brandy? originální a vymykající se všem mým zkušenostem. moc se mi to líbí. jasný kandidát na překvapení roku. vzorek z WF Radebeul 2017. (b.0+/1)

Láhev: Säntis Malt Edition Dreifaltigkeit
Autor: joy
WB
Aroma: tohle je něco neuvěřitelného, tento kouř v klidu převálcuje vše z ostrova Islay včetně nejrašelinovějších kousků typu Octomore. Tohle je intenzivní kouř mokrých dvířek udírny, do toho se tam objevuje nějaká těžká ovocnost, spálená povidla, vanilka, spálený karamel
Chuť: chuť opět uvrhne do osidel brutálního kouře, nakouřené pendreky, spálená povidla vyválená v popelu, zuhelnatělé dřevěné trámy, pak koření které brní na jazyku a pod tím vším těžkotonážní ovocnost a nějaký kouř industriálního původu
Dozvuk: sladký, štiplavý kouř brnící na jazyku, horký popel politý vodou, dřevitost, spálený hřebíček, připálená švestková povidla, kadidlo, snad kardamom
Shrnutí: Když jsem viděl recenzi od josého a pak od Huntera, tak jsem hned věděl, že pokud se k této whisky nějakým způsobem dostanu, chci ji ochutnat. A nezklamala! Tohle je skutečně naprostý kouřový masakr! Ovšem úplně jiný, než jsem kdy zažil nejen u whisky ze Skotska, ale i u ostatní whisky z celého světa. Tohle je tak hnusný, až je to dobrý. Asi bych se nebránil láhvi. A myslím, že heslo Laphroaigu: "You hate it or you love it" tady dostává další rozměr :o


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.