ZPĚT

Recenze:

Láhev: Laphroaig Four Oak
Autor: Duthoron
Aroma: Medicimální jód, rašelina, ovocná sladkost a kyselost, jako nezralé bobule vína.
Chuť: Rašelinný kouř, jemná sladkost a koření (vanilka, skořice, hřebíček), pak nastoupí dřevitost hořících ořechů. Ale je tu ještě prostor na něco jiného, co tu chybí.
Dozvuk: Kouř s kořením, jako purpura (když byly ty vánoce), doznívá sladkost přecházející ve stévii.
Shrnutí: Lepší než QA Cask a s dalšími skleničkami se zlepšuje.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Závan rašeliny byl docela výrazný, dal jsem si ji stranou a zkusil zatím jiný slepý vzorek (AnCnoc Cutter). Po návratu byla už rozdýchaná a působila především zatuchle. Vůně čerstvě nařezaného dřeva. Nakyslé maliny, ostružiny. Nasládlost. Asi trochu i ty houby.
Chuť: Jemný, řidký, takový chladivý (řekněme někde mezi olejem a vodou ;-)), málo procent (méně než 46).
Dozvuk: Dozvuk dřevitě jehličnatý, trochu umělohmotný, ale to většinou používám negativně, tady to spíš je umělohmotnost působící jako zajímavé osvěžení. Asi bych řekl oříškové - a to nezralé vlašské ořechy. A především tedy rašelinný, ale to já už většinou u rašelinných whisek zapomínám opakovat.
Shrnutí: Asi bych přímo flašku doma nepotřeboval, ale to jenom proto, že bych jich tu musel mít stovky, je to zdařilá whisky, klidně vyzkoušejte.

Po odtajnění: Když jsem to číslo naťukal do WB, vykřikl jsem (šeptem vykřikl): "Four Oak?! Ty ..." (doplňte si oblíbenou část těla). Tak Laphroaig by mě nenapadl ani omylem. Svoje původní shrnutí musím poupravit - na Laphroaig je to slabé (holt mám na něj vysoké nároky). Za mě byl Select lepší, ale porovnávám vzorek se vzorkem a s odstupem asi dva roky :-) Ale NAS sem, NAS tam ;-)

Nidanovi díky za vzorek, který mě tak hodně zajímal, až jsem zapomněl, že ho mám :-)

Autor: joy
WB
Aroma: aroma je jemnější, slabší, nejvíce vystupuje vanilka, sladkost, pak něco rašeliny, zatuchlost a mediciálnost mezi nimiž se ukrývá sladká guma, na konci citrusy a nějaké sladší ovoce
Chuť: tělo je tenší, kouř, guma, pepř, vanilka, dřevo a popel
Dozvuk: střední, sladký, slaný, kouřový, dřevitý
Shrnutí: Ze začátku jsem si říkal, že bohužel skoro ve všech aspektech postrádá to, co nabízi Laphroaig 10Y, tu pověstnou nevycválanost, drsnost Skotské krajiny, vůni soli od pobřežních větrů a rašeliny ze zapálených ohňů. Poté jsem se do ní propil a začala mi chutnat. I když v chuti i závěru je to slabší. prospělo by tomu pár let v sudu navíc a asi i vyšší obsah aklkoholu. Avšak není to špatná whisky, ale na Laphroaig mám své nároky. Celkově ale hodnotím kladně a asi má své místo na slunci oproti třeba Selectu, z kterého dodnes nadšený nejsem

Autor: lochness
Aroma: Klasický Laphroaig, dezinfekcia a všetky tie nuansy okolo. Porovnať s QA a Select neviem, oproti desiatke menej výrazný špitál, viac medu a ovocia
Chuť: Oproti desiatke trošku vodovejšia, pridá sa škorica, pelendrek, mentolky.
Dozvuk: Prekvapivo dlhý, vzhľadom na menej výraznú chuť som čakal menej.
Shrnutí: Vzhľadom na rovnakú cenu budem naďalej kupovať 10 yo

Autor: nidan
WB
Aroma: Aroma je příjemné klasický Laphroaig, desinfekce, jód, vanilka a slad
Chuť: Sladší, vanilková, jemná, možná až moc, téměř vodová, opravdu nerozumím tomu proč ještě v Laphroaigu nepochopily že 48% jejich whisky sluší více, vliv QC sudů je tu znát
Dozvuk: střední, kouř a vanilka
Shrnutí: Za mne slabší Laphroaig, ale vzhledem k tomu že Four oak nahrazuje pro Travel Retail Laphroaig QA Cask tak jsem spokojen, jelikož jsem je postavil vedle sebe tak mohu říct že Four oak je lepší jak ve vůni, chuti i dozvuku a proto je to krok dopředu. Vliv QC sudů je opravdu silný ale chybí tomu % alkoholu. Příjemný pití pro popíjení u grilování s přáteli, ale pro klidné popíjení večer sáhnu po jiných Laphroaigách

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.