ZPĚT

Recenze:

Láhev: BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead
Autor: Hunter
WB
Aroma: Vůně je silná, hutná, těžká a bohatá. Mísí se v ní skořice, rozinky, švestky, broušená kůže, povidla, přezrálé fíky a datle, mléčná čokoláda. Nad tím vším je pak borová větrovost a jen lehounký kouř, připomíná mi štiplavý kouř z mokrého nebo syrového dřeva u táboráku.
Chuť: V prvním dojmu je chuť mírně nasládlá a kořenitá. Pak nastupuje velká porce těžkého sherry, rozinky, čokoláda a opálené dřevo. Sice jde o peated whisky, ale rašelina je tu asi přehlušena, snad je tu jen letmý závan, ale přijde mi, že je jí ještě míň, než v aroma, a i tam jí bylo poskrovnu. Jinak na jazyku působí vyzrále, na sílu alkoholu není nijak ostrá, 30 let v sudu jí asi obrousilo hrany.
Shrnutí: Ochutnal jsem vzorek dovezený z Whiskyfestivalu 2017. Výtečná whisky, přímo jsem ji srovnával s GlenDronachem 14 yo 1996 Cask 202, která mi stylově přijde podobná, ale přesto jsou dost rozdílné. Slàinte mhath!
Body: 92

Autor: Nethar
WB
Aroma: Úžasné - mix zatuchlé staré kožené whisky oslazené PX sherry. Rozinky, koření.
Chuť: Nečekaně ostrá, zatuchlá a "brnivá".
Dozvuk: Sladkost, koženost, banány, dřevo v dobrém smyslu. Jakási kyselost v chuti se mění do sladkosti v dozvuku.
Shrnutí: Velmi dobrá, chuť nečekaně perlivá, každopádně po odtajnění velmi milé překvapení.

Autor: xenopus
WB
Aroma: Krásné kulaté vyzrálé sherry. Vůbec není cítit líh. Sherry, rozinky, troška kůže, mandarinka, trocha bylinek (šalvěj).
Chuť: Plná, až brutálně silná. Extrémní výluh. Peated nikde. Čisté sherry. Zakulacené patro, ale jazyk drhne. Polknutí pak vyloženě drsné.
Dozvuk: Hladké vyznívání. Zůstává trpkost z dubu spolu s pikantním kořením.
Shrnutí: Po 30 letech v PX po kouři ani vidu, ani slechu. Raritka. Tak jako tak povedené pití.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.