ZPĚTRecenze:

Láhev: El Dorado 15 yo Special Reserve
Autor: Hunter
Aroma: Vůně je vyzrálá, hutná, uhlazeně dubová, se skořicí, dřevitou kořenitostí, pomerančovou marmeládou, k tomu se přidávají i čokoládové pralinky a chvilkami i mentolové aroma (mentolové čokoládové bonbóny).
Chuť: Chuťově velmi bohatá a přišla mi i dost proměnlivá, při každém napití jako bych výrazněji vnímal vždy jinou složku. Při prvním ochutnání mi přišlo, že je dost ostrá, podruhé uhlazeně dřevitá, potřetí kořenitá, pak pro změnu čokoládová. Chutí mi připomínala dokonce i nasládle čokoládovější whisky, v dochuti pak zase brandy. Dá se v ní stále něco nového objevovat.
Shrnutí: Tak na patnáctiletou verzi jsem se po ochutnání 12y velmi těšil, a zanechala ve mně velmi dobrý dojem, moc dobrý rum, který svou barvitostí ani chvilku nenudí. Moc jsem si pochutnal.
Body: 90

Láhev: El Dorado 15 yo Special Reserve
Autor: Kobalt
Aroma: Příjemné sladký, zatuchlejší ale šťavnatý, pomeranče, kandované ovoce, trocha kouře, čokoláda.
Chuť: Řidší, perlivá, dost sladká.
Dozvuk: Sladký, bonbony, bylinky, bylinková hořkost a větrovost, marcipán, hořká čokoláda, sladká vegetace.
Shrnutí: Příjemný, živý a dobrý rum. Nic speciálního.

Láhev: El Dorado 15 yo Special Reserve
Autor: Nethar
Aroma: hned na vůni je zde velký rozdíl proti 12y. Sice zde stále hrají podobné kořeněně ovocné tóny (rozinky, "rum", hřebíček, sušená jablka a švestky), ale celková sladkost je nižší, skryta více do pozadí. Stále je to aroma nepochybně silně nasládlé, ale už to není takový úder. U dvanáctky mě krásně potěšilo, ale po delší době vychutnávání už je člověk trochu přeslazený. Zde můžete aromatická zákoutí zkoumat mnohem delší dobu.
Chuť: opět ten sladký cukřík, přímo žvýkání homole tmavého demerara cukru. Zatímco 12y přechází do rozinkově kořeněné sladkosti, u 15y je to jakási miniaturně nakyslá sladkost, těžko se mi to popisuje, protože to je stále sladké - možná nějaké červené pomeranče, ananas, ale to už hodně pouštím fantazii na výlet.
Dozvuk: krásný, rumový, hladký, sladký, nenacházím žádná negativa, středně dlouhý
Shrnutí: porovnání 12 a 15 verze El Dorada je těžká věc. 12 je více sladká, možná v tomto ohledu jednodušší, ale pokud se budu chtět prostě jenom napít klasického skvělého rumu, vezmu si ji. Jestliže budu mít více času a chuti, abych se tím celkovým koncertem kochal, 15y mi ho zahraje bezpochyby bravurněji. Pozor, je to sladké, což může být protivné.

Láhev: El Dorado 15 yo Special Reserve
Autor: Shargard
Aroma: Vskutku krásné sladké kořeněné aroma podpořené švestkami a hrozinkami. Vyšší obsah alkoholu je znát, ale není to nijak přehnané. Vůně je protě famozní
Chuť: jemná, kořeněná se i švestkami, dmemerara cukr. Tady plně souhlasím s netharem když mpsal o nakyslé sladkosti. Popsat to nejde, ale myslím, že je zatím vyšší obsah alkholu
Dozvuk: Velice příjemně rumový, nasládlý se špetičkou koření.
Shrnutí: Tenhle Rum si mě získal ihned po otevření a mizí z lahve daleko rychleji než bych předpokládal. To však nevadí, rptože pro mě je to parádní záležitost a v budoucnu určítě vyzkouším zbylou řadu El Dorado. Zároveň chci poděkovat netharovi za jeho recenzi díky níž jsem lahvinku zakoupil. Bodové hodnocení u rumů zatím praktivat nebudu, protože tohle je můj první kvalitnější rum. Jakmile ovšem rozšířím svoje zkušenosti, hodnocení doplním

Láhev: El Dorado 15 yo Special Reserve
Autor: josé
Aroma: kůže. hodně čistého A.O., tabák, karamel, masovost, větrovost. zajímavé. (b.2+/3)
Chuť: sladkost 1/3. hřejivé koření - vanilka, skořice. třešňový kompot. karamel. sušené ovoce, šťavnaté. dřevo lehonce nahořklé. pikantní zázvor. (b.2+/4)
Dozvuk: dřevo, nasládlost, karamel a třešňový kompot z chuti. hrozinky a čokoláda. (b.1+/2)
Shrnutí: vůně se mi hodně líbí. v chuti je znát hodně dřeva. dobrý. potěšil. (b.0/1)


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.