ZPĚT

Recenze:

Láhev: Highland Park 18 yo
Autor: J.K.Ch
Aroma: Vůně je velmi lehce kouřová, vyvážena, plná a příjemně obilná s tóny medu, stopami oříšků a Sherry.
Chuť: Slabý náznak rašeliny, ovocné tóny, s rozinkami. Je příjemně dřevitá a opravdu komplexní.
Dozvuk: Jemný, výrazně dřevitý, sladový, ale spíše kratší. Bez jediného náznaku hořkosti. S jemnými citrusy.
Shrnutí: O proti dvanáctce je to velmi příjemný krok kupředu. Je to perfektně vyvážená komplexní a sladěná whisky.
Body: 87

Autor: Lakus
Aroma: Hutné a uzavřené. Jablečný mošt a marcipán.
Chuť: Dřevitá, kořenitá s malým přidavkem pepře.
Dozvuk: Spíš krátký, dřevo a alkohol. Trpký.
Shrnutí: Oproti mladšímu plnění přeci jen zklamání. Chuťově poměrně komplexní, ale dřevěná kořenitost není na jazyku úplně příjemná.

Autor: Marconi
Aroma: HP 18yo upoutá hned svou výraznou a příjemnou vůní. Je hodně květinová, medová, s lehkým náznakem kouře a rašeliny.
Chuť: Chuť ořechová, trochu medu, možná i vanilka.
Dozvuk: Dokončení hřejivé, koření, pepř, lehký náznak kouře, trocha hořkosti.
Shrnutí: Celkově velmi vyvážená vůně i chuť, mnohem výraznější, než 12yo, určitě mohu s klidným svědomím doporučit. Bodové hodnocení nemám zavedené, ale určitě bych se blížil k 90 bodům.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Klasická dřevitá whisky. Stopy sladkosti. Tady už se můj obvyklý výraz "jemná" spíše překlápí do "nevýrazná".
Chuť: Jemná, až slabá, pohladí. Později trochu trošičku pikantnosti, aby se neřeklo.
Dozvuk: Slabý, krátký, dřevito-ovocně nasládlý se špetkou kouře.
Shrnutí: Hmm, tak tady jsem byl po otočení lahvičky docela v šoku. Není to tak dávno, co jsem Highland Park 18 zvažoval jako slepý nákup celé lahve. Whisky není špatná, ona je i dobrá, ale taková slaboučká a unuděná. Drobné špetky kouře v chuti a dozvuku (dozvuk je na ní to nejlepší) to nezachrání. Od Highland Parku v 18letém vydání bych čekal lepší představení. Průměr.

Autor: joy
WB
Aroma: lehká, hladká, jemná, dřevitost, stopy sherry a kouře, náznak ovoce
Chuť: dřevitá, nasládlá, pikantní
Dozvuk: kořeněný, sladký, silně dřevitý až natrpklý, lehce nahořklý s kapkou citrusů
Shrnutí: Lehké zklamání, dá se říci nevýrazná a silně dřevitá whisky, 12Y či Svein je pro mě rozhodně lepší, výraznější. Navíc cena je úplně nesmyslná, kdyby se točila někde nad hranicí ceny 12 yo, ještě by se dala koupit

Autor: salam15
Aroma: sladká, pralinková, marcipán, jemnější než 12 yo, hutné sherry, vyváženější než 12 yo, ale řezavost 12 yo je v ní taky.
Chuť: sladká, hladká až hladivá, jablka, med, velmi lehce rašelina, jablka, sherry sudy bych tady rozhodně nehádal, nakonec nastupuje stejně jako u 12 yo celkem výrazná dřevitost bez hořkosti
Dozvuk: střední, dřevitý
Shrnutí: Srovnáváno s HP 12 yo, přičemž 18 yo vyhrává, a to především kvůli lepší vůni, protože rozdíl v chuti není tak markantní. Rozhodně ale není třikrát lepší, i když je třikrát dražší.

Jak jsem psal již zde: http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=22&p=30123#p30123, experimentoval jsem při srovnávání s chlazením skla. Chladné sklo dodá vůni rašelinný charakter - u 18 yo jde o gumové tóny a posílení jakoby Taliskerovité kyselosti ve vůni. Je to skvělá vyvážená whisky, ale za třetinu můžete mít 12 yo, která je jen o fous horší a chutná taky skvěle. Pro mne jasná volba - láhev 18 yo se do mé sbírky dostane jedině darováním.

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Med, dřevo, resp. dřevěný nábytek. Trocha nakyslé rašeliny. Časem i čokoláda, pak zase mýtina v lese :-) a trocha zemitosti. Komplexnější než 12, velice povedená vůně!
Chuť: V chuti je olejovitě hutná, opět plnější chuť než HP12. Náznak sladkosti, který přechází v kořenitější kouř a dřevo.
Dozvuk: Středně dlouhý. Dřevo, náznak sherry.
Shrnutí: Ve vůni navnadila hodně, v chuti a dozvuku už malinko ztrácela za očekáváním. Ale i tak výborná whisky.

Autor: Žiži
WB   WOL
Aroma: mírně sladká, medová, trocha ovoce, lehce kouřová, stopy rašeliny, velice příjemná vůně (vzdáleně připomínající brandy), bohatá
Chuť: sladová sladkost, medová, trocha ovoce a kouře, po zahřátí v dlani se objeví trocha dubu a koření
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý, spíše hořkosladký, dub a koření
Shrnutí: velice příjemná, komplexní (dá se tu najít spousta vůní a chutí, pro mě ale těžko popsatelných) a vyvážená whisky, ředění není třeba
Body: 89

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.