ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Autor: AdamLiška
Aroma: Výrazná hruška, celková ovocnost, trochu i kvašeného ovoce (jablek), sherry sudovost, velmi vyvážená, kyselé bonbony.
Chuť: Krásně jemná vanilka, hruškovost a hlavně ovocnost, jemná kyselost, smetanovost, žádná palba chutí. Jednoduchá a přímočará.
Dozvuk: Velice příjemná, chuť se rychle uzavírá a postupem času lze ucítit lehký kouř, ale opravdu jen lehce. Dřevitost, zřejmě kvůli věku.
Shrnutí: Má první single malt whisky a musím říct, že její chuť se mi velice líbí. Hlavně ovocnost a jemnost bych vyzdvihl a opravdu precizní chuť, která není rozdělena na nějaké rušivé elementy. Naopak chutě se krásně doplňují. Předčila má očekávání, i když bych si ji dokázal představit o něco silnější. Možná je to tím, že mi zatím nejvíc chutnala Nikka from the barrel a ta má 51, 4 %, což je proti 40 % rozdíl. Ale to vůbec nevadí. Pro někoho, kdo tvrdému alkoholu moc neholduje je tato láhev světlo na konci tunelu a opravdu stojí nejméně za ochutnání. Nyní chápu, že by tato whisky měla být u každého milovníka whisky ve sbírce, protože toto je skvost.

Edit (20.7.2018): Uplynul nějaký ten čas a k whisky jsem se opět vrátil, abych si oživil její tóny. Musím ale říct, že jsem byl zklamán, jelikož jsem už něco napil a trochu jsem si rozšířil paletu chutí a dnes mi zkrátka přijde, že mi Glenfiddich 12 nemá moc co nabídnout. Plochá chuť, která si na nic moc nehraje a je monotónní. Rychlý dozvuk, který se dále nerozvíjí, ale jen vyšumí. Už vím, proč se doporučuje začátečníkům. Je to jednoduchá singl malt whisky, která nemůže nic pokazit, ale pro pokročilejšího nebo pro mě je příliš nudná.

Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: Ovocná sladkosť, prevládajú hrušky, kvetinový med, trocha dubu.
Chuť: Kopíruje vôňu, naviac tam cítim vanilku a závan korenia.
Dozvuk: Stredne dlhý, vanilka a dub.
Shrnutí: Jednoduchá whisky s dobrým pomerom cena/výkon. Na bežné popíjanie alebo ako single malt whisky pre začiatočníkov.

Autor: Anonymous
Aroma: Travnatá kyselost přechází do takové sušenkové sladkosti,možná trochu hrozinky. :)
Chuť: Sušší,tady je to blíže ovoci, ale po chvíli na jazyku možná až nepříjemně zhořkne.
Dozvuk: Středně dlouhý,tady konečně cítím očekávané oříšky :D ,po nějaké chvíli nastupuje ovocná sladkost.
Shrnutí: Za tu cenu přichází i odpovídající kvalita.Opravdu mi vadí již zmíněné zhořknutí.Nemohu se ubránit srovnávání s Glenlivet 12y a musím říct, že Glenlivet mi chutná o dost více. ;)

Autor: Bindt
Aroma: ovocná, kvety, čokoláda
Chuť: kyslé ovocie, ananás, oriešky, tráva, dub, možno hruška
Dozvuk: pomerne krátky až stredne dlhý, hrejivý, mierne zaštipajúci
Shrnutí: Táto whisky bola označená za "tú správnu" pre začiatočníka vo svete single malt a to je presne môj prípad. Preto si nedovolím Glenfiddich porovnávať so Speyside ani s inými whiskami :D Ale chutila mi a nesklamala, čo je, myslím, hlavné
Body: 78

Autor: Botana
Aroma: Hruška, lehce mandarinka, meruňka, skořice, možná čokoláda nebo kakao, vanilka.
Chuť: Hruška, slad, možná lehce nektarinka.
Dozvuk: Lehké, jemné a znovu ta hruška.
Shrnutí: Jemná, né moc výrazná, ale přesto dobrá. Za ty peníze (http://goo.gl/XH2YtQ) skvělá na takovéto domácí popíjení, nebo "neznalým" návštěvám.

Autor: Damián
Aroma: Neochutnal jsem zatím nijak závratné množství whisky, ale kdykoliv jsem se po takové nevěrnické degustaci vrátil na svoje "domácí hřiště", tak se mi vybaví jediné - oříškovost. Oříšky pro mě hrají u tohoto Glendfiddichu prim. Dále jsem našel marcipánovou sladkost, možná povidla a čokoládu (oříškovou). Celkové sladký nádech.
Chuť: Hodně mi koresponduje s vůní, takže opět oříšky na sladkém podnose. Poté ovšem zvrat. Malinko hořkne, je trochu ostřejší a nemá daleko k ostrosti hochů v rovných čepicích s hip-hopem.
Dozvuk: Nemám příliš rozhled k porovnání, ale přinde mi spíše jako kratší, nijak extra výrazný s trochou té pálivosti v pozadí.
Shrnutí: Pro mě je to opravdu spíš citová záležitost, jelikož se dá říct, že všechny ostatní whisky, na který jsem zatím za svou krátkou kariéru narazil mi přišly zajímavější a rozmanitější. Nicméně si myslím, že je to sympatická whisky a jsem rád, že jsem začal právě s ní. Na večerní popíjení ve studenském bytě mi dopřávala příjemné momenty, kdy jsem mohl hodit za hlavu svých jednadvacet a cítit se jako sečtělý a moudrý muž.

Autor: Duthoron
Aroma: Nevýrazné květinky, trocha broskví a sladké ořechy.
Chuť: Lehká květinová, malinko do hořka, fialky.
Dozvuk: V dozvuku se objeví pocit, jako když v puse rozkousnete skořápku lískového oříšku a taky stopa koření.
Shrnutí: Lehká a docela dobře pitelná whisky, která má lepší aroma než chuť. Pro mě příliš nevýrazná a na hony vzdálená oblíbeným kouskům z vysočiny a ostrovů. Známkoval bych 3-.

Autor: Hunter
Shrnutí: Slušné pití za levný peníz.
Body: 78

Autor: J.K.Ch
Aroma: Zelená jablka, lýko, sladká s náznakem vanilky, příjemně lehká.
Chuť: Ananas určitě ananas, hruška, stopa vanilky a trpká dřevitá hořkost která se přenáší do počátku dozvuku. Lehoučký náznak čokolády.
Dozvuk: Dozvuk je krátký na jeho začátku je hořkost z chuti a stále přetrvává ananas a přidává se náznaky citrusů.
Shrnutí: Není to špatná whisky vůně je velmi sympatická, chuť je zajímavá přítomností ananasu, ale kazí ji ona hořkost, která se dostává až do dozvuku, ten je navíc smutně krátký. Pokud Glenfiddich tak raději ne o mnoho dražší 15 Yo a nebo úžasnou i když už dražší 18 Yo nariantu. Na 18 Yo však nedám dopustit.
Body: 75

Autor: Jakub
Aroma: Hruška a bohužel nic víc
Chuť: Zde už se k hrušce přidává i slabě vanilka
Dozvuk: Rychlý, téměř nenápadný
Shrnutí: První whisky, která mi otevřela oči a donutila porovnat s další lahví obdobné whisky (Glenlivet 12 yo) :D

Autor: Kiwi
Aroma: Celkem nic zvlastniho, kvetiny vycuchla kava, lakovane drevo
Chuť: Opet zklamani. nic vyrazneho, trosku jakoby drevo
Dozvuk: Oproti 15y verzi velmi kratky
Shrnutí: Tezke zklamani, i kdyz 15-i leta verze mi moc vonela a chutnala

Autor: Kobalt
Aroma: Jablka, čerstvá sláma a svěží louka.
Chuť: Alkoholová štiplavost, takové čokoládové dřevo, nasládlost.
Dozvuk: Lehce dřevitě sladká hořkost.
Shrnutí: Špatný to není, ale ještě to není ono. Stoupejte výš, tady se to vyplatí.

Autor: Nethar
Aroma: nakysle ovocná, tráva a nic moc zvláštního dál, nevzdávejme se, hledejme, máme tu levnou rozpustnou kávu, čokoládu nepříliš sladkou, nejspíš s jogurtovou náplní :)
Chuť: no naměkko z toho nejsem, ale není to nic nečekaného - speysideovská květinková sladkost, mírně zaštipující
Dozvuk: není to hořké, není to katastrofické, ale je to spíše takové chlastoidní. Oříškové, vanilkové, kakaové.
Shrnutí: Jak tak koukám, nejvíce flašek mám doma od Glenfiddichu, za což tahle značka vděčí patnáctileté Soleře. Kdyby to tenkrát všechno začalo touhle dvanáctkou, možná by to i rychle skončilo. Ale ne, to přeháním, je to takový mírný Speyside podprůměr, co byste čekali od whisky, že jo... navíc skotské... :P

Autor: Rescue
Aroma: sladké, náznak máslovosti bílé čokolády
Chuť: sladkost, kořeněnost, štiplavost s lehkou natrpklostí
Dozvuk: středně dlouhý, lehounce nahořklý
Shrnutí: neurazí, nenadchne. Asi nebudu mít potřebu se k této whisky vrátit.

Autor: StudioFranc
WB
Aroma: Sladkokyselé ovoce, slabá káva s rozpuštěným čtverečkem čokolády (nejspíš druhák z lógru včerejšího dne), pár kapek medu. Aroma není nepříjemné, ale takové nevýrazné, slabé.
Chuť: V počátku mám jasnou hrušku s ananasem, takový sladký, ovocný kompot. Celkem rychle přechází do hořka a dřevitosti.
Dozvuk: Celkem slabý a krátký s nádechem hořkosti.
Shrnutí: Není to úplně zlé, ale v přímém srovnání s Glenfiddich 15 Solera a Glenfiddich 18 neobstojí. Za cenu jen o kousek vyšší bych rozhodně doporučil 15 letou variantu. Tohle je slabší, méně výrazný a snadno zapomenutelný bráška.

Autor: Torrez
WB
Aroma: Poměrně výrazné, smetanové, ovocné, ale cítím i něco umělého a nepříjemného, jako laciné mýdlo na ruce.
Chuť: Trochu ostřejší, barvitá, slušná
Dozvuk: Slabý a krátký
Shrnutí: Za tu cenu dobré, vyzkoušel jsem i přes pokušení k 15 yo a nelituji, alespoň snad zažiji ten progres mezi nimi. Testováno naslepo proti Glenmorangie 10 yo a zde Glenfiddich prohrál.

Autor: bred
Aroma: ovocie všehodruhu, rozkvitnutá lúka
Chuť: citrusy zakončené sladkým korením
Dozvuk: hrejivá nasládlosť
Shrnutí: veľmi ma oslovil chuťový dozvuk, za to má u mňa veľké plus
Body: 87

Autor: grapherx
Aroma: Plná, sladká, hrozno, příroda
Chuť: Z počátku sladká, nepříjmně z ostří do hodně štiplavé
Dozvuk: Štiplavost zůstává, veškerá chuť se rychle vytrácí
Shrnutí: Souhlasím s příspěvkem výše, kdybych měl možnost výběru Glenlivet 12y nebo tuto. Rozhodně beru Glenlivet.

Autor: jumbo
Aroma: sladká, ovoce, jablka, velice příjemná jemná vůně, vanilka, smetana, med, květiny, ananas-docela výrazný, možná čokoláda
Chuť: sladká jablka, opět ten ananas, marcipán, smetanová jemná chuť, lehké koření, později se rozvinula víc a byla víc výrazná, kořenitější
Dozvuk: ne moc výrazný, krátký až středně dlouhý, později opět o něco zvýraznil, pomerančová kůra, možná ořechy
Shrnutí: Celkově ne moc výrazná whisky, ale jinak velice dobrá a příjemná. Nakonec jsem v ní objevil docela dost chutí i vůní... Příjemná levná whisky.

Autor: zivak
WB
Aroma: sladká, bílá čokoláka
Chuť: opět sladkost, vanilka
Dozvuk: přechází do mírně trpkého tónu, vzdálený citrón
Shrnutí: na neráročný večer když prcek usne ideální
Body: 69

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.