ZPĚT

Recenze:

Láhev: Balblair 1989
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Hutné sladké víno, sušené ovoce, silná kořenitost, dřevitost, pod tím sladká květinová vůně,vanilka, skořice.
Chuť: Řekl bych, že oproti 1997 nabrala za delší zrání ze sudů více dřevitosti a kořenitost. Je však zároveň jemně smetanová a překvapivě není v těle až tak plná, jako bych u 21 let staré whisky očekával.
Dozvuk: Dozvuk je příjemný, dostatečně dlouhý a jen pozvolna odeznívá.
Shrnutí: Tohle je slušná whisky, která sama o sobě nemůže nikoho zklamat, bohužel v duelu proti mladší verzi u mě zaostává a očekávání bylo veliké, protože jsem předpokládal, že starší a vyzrálejší ročník půjde v tom, co jsem oceňoval na 1997, ještě dál.
Body: 83

Autor: J.K.Ch
Aroma: Svěží sladová, travnatá, ovocná, sladká tak akorát, banánová slupka, ananas a cukerín. Alkohol není úplně zastřen a jemně štípe do nosu.
Chuť: Rozumně sladká, velmi zvláštním způsobem dřevitá, sladovitá velmi jemná a vlídná s charakterem trávy, ovoce a jemného koření.

Dozvuk: Šťavnatý, lehce kořeněný konec se stopami vanilky a výraznou luxusně působící dřevitostí. V úplném závěru jde pak velmi výrazně dosucha s náznaky piva z rodiny ALE.
Shrnutí: Perfektní lehká whisky vesměs bych řekl, že z lehkých whisky asi jedna z nejlepších. Na tuhle palírnu si dám pozor, a jak se k něčemu dostanu tak to ochutnám. Jednu výtku bych měl vůči velmi suchému pocitu tak 20 vteřin po polknutí, kdy skončí tóny dozvuku.
Body: 88

Autor: Lakus
Aroma: Jablečné slupky, banán, vanilka, bílé hroznové víno a dřevo, které celé vůni dodává trošičku umělý tón.
Chuť: Olejovité tělo. Dřevitá ovocnost, trošku trpká na jazyku.
Dozvuk: Hořké, v ústech zůstává pachuť vlkhé kůry, postupně zesiluje ovocnost, chuť cukru muscovado, ke konci se stává dominantním med.
Shrnutí: Aroma nalákalo, zbytek však mírně zklamal. Překvapilo mě, že dozvuk je mnohem bohatší než samotná chuť.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Velmi příjemná čerstvá ovocná vůně. Nakyslejší tóny, těžko odhadovat, ale z aroma se mi zdá dost štiplavá - hodně alkoholu? Dále se objeví trochu toho "zatuchlého sena", dřevitosti, kokosu. Kdo vydrží ještě déle, je odměněn nádherným přídělem medu. A pak už se vrací spíše ta horší dřevitost, les.
Chuť: vysoký alkohol se nepotvrzuje, whisky je sladší, proti aroma spíše nudná
Dozvuk: dozvuk se mi zdá krátký, dřevitě nahořklý už v prvním kole, tady mi nechutná
Shrnutí: hmmm, tak Balblair je to. Jak jsem si pochutnával na Balblair 1997 a smutně se - tuším že včera - loučil s poslední skleničkou. Po tomhle by se mi moc nestýskalo. Opět nasadí laťku velice vysoko ve vůni, ale ve zbytku je asi znát na mě už příliš velký vliv dřeva.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.