ZPĚTRecenze:

Láhev: Talisker 10 yo 1990s
Autor: Hunter
WB
Aroma: Dřevitější, čokoládová, trochu peprná, trochu slaná, trochu rašelinná, větrová. Trouchnivějící dřevo. Oproti mladší verzi je aroma uzavřenější, zatuchlejší, dřevitější. Mladší verze je znatelně více svěží.
Chuť: Staré lakované dřevo, oproti novějšímu plnění dřevitější, ne tak olejnatá, je celkově "temnější", chybí svěžest a explozivní intenzita. Připomíná mi svým charakterem některé staré aukční blendy z 80. let. Samozřejmě je ale znát, že pijeme single malt, je (oproti zmíněným starým blendům) silnější, plnější, nechybí typicky taliskerová peprnost. Dozvuk je fajnový, táhlý, výrazný a štiplavý.
Shrnutí: Když shrnu výsledek ochutnávky, je pro mě příjemnější verze novější, a to pro svou svěžest, explozivnější chuť a výraznost. Tato starší verze je usedlejší, zdá se mi vyzrálejší, ale zároveň "zestařená". Tátovi v chuti více vyhovovala tato starší verze, ale kdyby prý vybíral jen podle vůně, vybral by novější.
Body: 87

Láhev: Talisker 10 yo 1990s
Autor: Nethar
WB
Aroma: Zprvu kyselejší než současný Talisker 10 yo, méně výrazný, více dřevitosti, pomerančové, vanilkové, jemné. Z prvotní zatuchlosti přechod k pěkné vanilkové taliskerovitosti.
Chuť: Jemná, hladivá, gumově nasmrádlá, taková zvláštní, jiná (berme to vše jako porovnání se současným Taliskerem, takže si doplňte jeho tradiční charakteristiky).
Dozvuk: Nesedí mi, takový nasmrádlý, gumový, umělý. Ale asi to vyniklo hlavně v přímém porovnání se současným a se Skye. Přechutnávku jsem si dal samostatně a už jsem to tam cítil jenom drobně, přišlo mi to docela jemně nasládle Taliskerové, jakože odlehčená desítka, s mírnou pachutí v dozvuku, ale to že jsem ji po první zkušenosti hledal.
Shrnutí: Každopádně tenhle starý Talisker prohrál se současnou desítkou i se Skye, což mě překvapilo.

Láhev: Talisker 10 yo 1990s
Autor: tornado
Aroma: Dřevitost, kouř, náznak koňakové kořenitosti. Po odstání se přidá lehká nakyslost sherry, jinak se výrazně nezmění. S přidáním vody nakyslost ustoupí a objeví se stopa po vanilkovém pudinku.
Chuť: Lehce olejnatá, pak suchý dřevěný kouř, špetka pálivosti s jemnou slaností. Pod tím vším nepatrný náznak koňakové kořenitosti. S přidáním vody je ze začátku jemnější a trochu víc se projeví olejnatost. Pálivost získá na chvilku vyšší intenzitu, ale rychle ji zase ztratí.
Dozvuk: Trochu víc se projeví kouř, jinak doznívá chuť bez znatelných změn. S přidáním vody zanechává větší kouřový dojem.
Shrnutí: Hodně jiný než současná produkce, která mi svým profilem chutná o něco víc. Každopádně jsem rád, že jsem tuto raritu měl šanci ochutnat.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.