ZPĚT

Recenze:

Láhev: Collectivum XXVIII
Autor: Hunter
WB
Aroma: Ostřejší vůně, což u sudovky nepřekvapí. Štiplavě dřevitá, laková. Citrusy, hlavně grepová kůra, dále sláma, vanilka, slad, meruňky, slaměnky a lehce hřebíček.
Chuť: V prvním dojmu na jazyku docela bohatá, oproti standardní vůni. Slad, vanilka, ananas, meruňky, koření, dřevíčko. S vodou peprná a ještě štiplavější, ale tak nějak příjemně kořenitě.
Shrnutí: Měl jsem půldecový vzorek, který jsem ochutnal dvoukolově, zároveň jsem přímo porovnával s Cardhu 21, která se mi líbila více. Blended malt whisky je to určitě nevšední a je zajímavá tím, jak je poskládaná, ale vlastní chuť i vůně až tak zajímavé nejsou. Ale rád jsem možnosti ochutnat využil.
Body: 85

Autor: Nethar
WB
Aroma: Bez vody: Středně výrazné, čokoládovo medové, sladké, žádnou rašelinu nechytám. Banány, vanilka. Síla alkoholu je znát. S vodou: Možná se otupil alkohol, možná jsem si jenom zvykl, každopádně posílila nám sekce sladkých banánů. Bez vody to bylo výraznější, s vodou je to bohatší (dal jsem dost vody, kdybych to počítal na kapky). Med, skořice, vanilka, jablka, mandarinky.
Chuť: Pěkně kořenitá, nasládlá. Já bych řekl "dobře sudová", tedy má velkou sílu, ale není to prvoplánová žíravina. S vodou se trochu zaoblí a dostanu se i k trošce jakési dřevité ostrovní syrovosti.
Dozvuk: Taky kořenitě nasládlý, vanilka, nugátové sušenky, dřevo. S vodou se zdůrazňuje kořenitá stránka, bohužel pro mě to přidává docela dost nahořklé dřevitosti.
Shrnutí: Dle oficiálních tasting notes je doporučeno pár kapek vody, přidal jsem a můžu potvrdit, že whisky to změnilo, celkově nejspíš i k lepšímu. Testoval jsem nadvakrát vedle sebe tři whisky - Pittyvaich 12, Pittyvaich 25 a Collectivum. Vybrat vítěze je těžké, každé z kol dopadlo vlastně trochu jinak. Já bych dopředu dal asi Pittyvaich 12 (přímočařejší) a Collectivum (bohatší, i když jsou tam i nějaká negativa), složitější Pittyvaich 25 řadím až za ně, jeho poklady se mi ze vzorků neodkryly.

Autor: nidan
WB
Aroma: sladké ale uzavřenější, s výrazným nádechem alkoholu, trochu hrozinky v rumu, čokoláda a neidentifikované koření

s vodou se více otevře, ale je více květinová, sladová a ovocná (citrónky a jabka), zde bych řekl že Speyside převládá
Chuť: celkem ostrá, alkohol je znát, pusu celkem vysuší ale zároveň je sladká, pepř a jemně rašeliny

s vodou pořád ostrá, více pepře a více vysušující, olejnatá
Dozvuk: dlouhý, vínový, hřejívý i v hrdle s dokončením čokoládovým

s vodou se dozvuk výrazně krátí a čokoláda se mění na na oříšky a přidává se hořkost
Shrnutí: asi jedna z nejlepších blended malt co jsem měl, povedla se. Za mne s vodou šla celkem dolu, vůně se stala více Speyside a příliž lehká, dozvuk se zkrátil, sladkost se vytratila a celkově vysušovala. Za mne rozhodně lépe v plné síle..

díky Netharovi za vzorek a za možnost ochutnání, za ty prachy bych ale láhev nekoupil...

Autor: salam15
Aroma: Olejovité, sladké, s nádechem oříšků a pomerančů
Chuť: Dřevitá, komplexní s tóny sherry až laková.
Dozvuk: výrazně alkoholový a dřevitý až hořký

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.