ZPĚTRecenze:

Láhev: Johnnie Walker Blue Label King George V
Autor: Hunter
WB
Aroma: Aroma blend rozhodně nezapře, což v této cenové relaci není nic lichotivého, ale voní celkem pěkně. Stylově mi připomíná staré, poctivé blendy z přelomu 70. a 80. let. Citrusy, sláma, bylinková větrovost, starý lakovaný nábytek a překvapivě i závan rašeliny.
Chuť: Chuť je už povedená velmi, mám na mysli v kategorii blendů, ovšem trochu mě mrzí, že je naředěná na 43%, mohli ještě přidat, ale protože jde o repliku Walkera, jak se dělal ve 30. letech minulého století, dá se to pochopit. Nasládlá rašelina je tu znát ještě víc, než ve vůni, jinak věrně odráží dojmy z aroma. Na jazyku je olejnatá, nasládlá a zároveň peprná, s dotekem starého dřeva.
Shrnutí: Když odmyslím cenu, řekl bych, že jde o krásný relaxační blend ke knize na dlouhé zimní večery. Připomíná mi všechny ty staré blendy z aukcí, které jsem měl, jako byly Buchanans 12 yo, Grand Old Parr, Dimple 15 yo, VAT 69 Reserve, ale třeba i Haig 43%. Z tohoto pohledu bych řekl, že jako replika starých blendů se jim to stylově velmi povedlo. Jednoznačně jde o nejdražší blend, který jsem mohl ochutnat a jsem za tu možnost rád. Ale popravdě, čekal jsem ještě větší bombu, už kvůli průměrné známce na whiskybase 89,4. Tady bych řekl, že zafungoval podvědomý syndrom "dal jsem za to 400 euro, a je to skoro samá Port Ellen do které jim omylem ukápla grain whisky, tak to přece neohodnotím špatně". Hodnocení je prostě velmi nadsazené, dle mého soudu. Napadají mě dva experimenty s těmi, co na whiskybase hodnotili 90 a více bodů. Za prvé dát jim tuto whisky ve slepém testu bez vědomí ceny, jak by ji hodnotili, a druhý experiment by byl ještě zábavnější a ďábelštější, přelít modráska do lahve od Hunters Glen 8 yo a dát jim ochutnat s tím, že jde o akčí nákup z Lidlu za 250,- korun. Pak bych rád porovnal ty body, které udělili.

Dle marketingového mazání medu kolem huby se "vyrábí výhradně z těch nejvýtečnějších whisky z palíren provozovaných v době pětadvacetileté vlády krále Jiřího (1910 – 1936), z nichž některé, jako slavná Port Ellen, již neexistují." Ano, a pak ji naředili grain whiskou. Hodně by mě zajímala chuť této whisky, když byla ještě blended malt před naředěním, to bych chtěl hodně ochutnat a porovnat, musela by to být paráda. S ohledem na cenu to tak klidně udělat mohli. Zmínka o Port Ellen je teď in, kolik asi procent Port Ellen tento blend myslíte, že obsahuje? Ony to asi procenta nebudou, to bude spíš homeopaticky naředěná Port Ellen, pár molekul tu možná bude.

Osobně myslím, že podobnou službu a degustační zážitek za mnohem menší náklady vám poskytnou třeba Compass Box Great King Street, případně Cutty Sark Prohibition Edition. Dalším tipem je zabrouzdat po aukcích a nakoupit pár starých blendů ze 60., 70. a 80. let, které se dělaly v síle 43%, třeba něco z těch výše zmíněných.

Body: 85

Láhev: Johnnie Walker Blue Label King George V
Autor: Kobalt
WB
Aroma: Příjemná, jemná, suché ovoce, sušená ananas, travnatost.
Chuť: Plná, jemná, perlivá, hořká čokoláda, sladké dřevo, přezrálé ovoce, sladké kakao.
Dozvuk: Hořká čokoláda, sladké dřevo, citrusy, sladké koření, sladký a dlouhý.
Shrnutí: Velmi jemná a komplexní, výtečná whisky. Chuťově nepřekvapí, ale je krásně harmonická.

Láhev: Johnnie Walker Blue Label King George V
Autor: Nethar
WB
Aroma: Jemná nasládlost, "klasická" vůně à la Speyside, špetka dřevité kořenitosti, později jablečná ovocnost.
Chuť: Pěkná, spíš sladká, působí hezky uhlazeně, bourbonová vanilka.
Dozvuk: Středně dlouhý, žádná hořkost, cukrově skořicový, mírně kožené zatuchlosti.
Shrnutí: Vůně mě moc neoslovila, ale chutná dobře, jemná a pitelná. Bohužel na ty prachy je i dost zapomenutelná.

Láhev: Johnnie Walker Blue Label King George V
Autor: josé
WB
Aroma: suché, dubové, AO i něco tmavého. do sherry. kousek čokolády, rybízová marmeláda, švestky. jemné, méně výrazné. (b.2/3)
Chuť: dost dřeva, tmavšího. teatree nahořklost. začíná pikantnět a přidává se sušené ovoce a lehká kouřovost. štěrk, slad. plná, mazlavá. je to moc dobře pitelné. nic vybočujícího. vyvážené a tak to asi má být. (b.3/4)
Dozvuk: převládá dřevo a zvláštní zemitost, hlína. popel. vysychá. tabák a sladovoobilnost. suchá kůra z mandarinky, sušená švestka. (b.1+/2)
Shrnutí: překvapila slušná sherry ovocnost i hodně zemitých a temných tónů zabalených do hřejiva. příjemné. lahev bych si dokázal představit. suchá projevem, sladová sladkost tu je. (b.0/1)


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.